Trwa Wakacyjna Akcja Caritas

Wraz z końcem zajęć szkolnych ruszyła ogólnopolska Wakacyjna Akcja Caritas. W tym roku naszej Caritas Lubelskiej rozpoczęliśmy ją 24 czerwca turnusem dla Wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas.

ILEŻ TAM SIĘ DZIAŁO!

Wolontariusze uczestniczyli w wielorakich zajęciach, warsztatach i zabawach. Podczas wypoczynku odbył się:

  • konkurs Szansy na sukces,
  • Festiwal muzyczny,
  • gra terenowa,
  • olimpiada sportowa.

Uczestnicy mieli okazję spotkać się także z ciekawymi gośćmi, którzy podzielili się swoim świadectwem życia i wiary, a także odpowiadali na nurtujące młodzież i dzieci pytania. Swoją obecnością zaszczycił nas sam ks. Biskup Adam Bab oraz zawodnik Lubelskiego Klubu Przyjaciół Siatkówki- Jakub Wachnik!

Dodatkowo, wolontariusze korzystali z uroków okolicy spędzając czas w wodzie urokliwego jeziora Firlej (jak na prawdziwych wakacjach przystało :D). Wybrali się również na wycieczkę do Kodnia oraz do Kostomłotów, a w ramach spotkań formacyjnych m.in. poznali nieco bliżej historię życia patronki Caritas- św. Matki Teresy z Kalkuty. Nie zabrakło także spędzania czasu z kolegą/koleżanką grając w piłkę czy gry planszowe. Wśród tych wszystkich atrakcji, nie należy zapominać jednak o tym, że każdego dnia dzieci otrzymywały to co najważniejsze- spotkanie z Chrystusem poprzez wspólne Eucharystie i modlitwy.

Teraz wyczekujemy na kolejny turnus wakacyjny, który rozpocznie się już 30 lipca!  W tym roku w ramach Wakacyjnej Akcji Caritas w naszej Archidiecezji weźmie udział ponad 200 dzieci.

KILKA INFORMACJI OGÓLNOPOLSKICH

W organizację letniego wypoczynku dla dzieci zaangażowało się 40 Caritas diecezjalnych, które już od kilku miesięcy pracowały nad programem kolonii, kompletowaniem wykwalifikowanej kadry opiekunów, a także rezerwacją lub przygotowaniem do sezonu własnych ośrodków wypoczynkowych. Dzięki wspólnej pracy, z letniego wypoczynku organizowanego przez Caritas diecezjalne skorzysta 16 tys. dzieci, w tym 3 tys. dzieci ukraińskich. Dla wielu z nich to jedyna okazja, aby spędzić część wakacji poza miejscem zamieszkania. Organizatorzy kolonii Caritas każdego roku starają się, by turnusy obfitowały w różnorodne zajęcia, warsztaty, spotkania z ciekawymi osobami. Pamiętają jednak, że wakacje to także czas na odkrywanie siebie i swojej duchowości.

Przedsięwzięcie na dużą skalę

Wakacyjny wypoczynek organizują Caritas diecezjalne. To one też kwalifikują dzieci na kolonie, bo pracując na co dzień w lokalnych środowiskach najlepiej znają potrzeby rodzin. Caritas Polska wspiera ich działania, przekazując na organizację wypoczynku środki pochodzące m.in. z dystrybucji świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i innych zbiórek. Bez tych środków letnia akcja Caritas nie mogłaby odbywać się na tak dużą skalę. — Wakacyjna Akcja Caritas jest ogromnym przedsięwzięciem, organizowanym od wielu lat dzięki naszym darczyńcom. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy nas wspierają i dzięki którym najmłodsi mogą co roku korzystać z letniego wypoczynku i sprzyjających ich rozwojowi zajęć — podkreśla ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Odpocząć od wojny

Oprócz typowych kolonii i półkolonii w ramach Wakacyjnej Akcji Caritas organizowane są także turnusy wytchnieniowe dla dzieci ukraińskich mieszkających na terenach, które najbardziej ucierpiały wskutek działań wojennych. Od jesieni ubiegłego roku odbyło się 5 takich turnusów, z których skorzystało blisko 600 osób. — Zajmujemy się wrażliwą grupą – dziećmi z Ukrainy, które wiele widziały i wiele przeżyły. Chcemy dać im odpocząć — mówi Aisha Kumpan, kierowniczka turnusu wytchnieniowego, który odbył się w styczniu tego roku. Pobyt zorganizowano w malowniczo położonej miejscowości Rajskie, w ośrodku Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Daleko od huku spadających rakiet i od połamanego życia.

W naszej Caritas Lubelskiej także odbył się turnus wytchnieniowy (w Dom Zawierzenia w Firleju). Wzięło w nim udział 75 dzieci z Ukrainy z Diecezji Kijowsko-Żytomierskiej. Podczas pobytu na Lubelszczyźnie dzieci wraz z opiekunami z Ukrainy uczestniczyły w warsztatach plastycznych, muzycznych, zajęciach sportowych itp. Odbyła także wycieczka do Lublina i Farmy Iluzji.

 

Więcej zdjęć i relacji z Wakacyjnej Akcji caritas znajdziecie na naszych fanpage’ach: Facebook: Caritas Archidiecezji Lubelskiej oraz Instagram: caritas_al 😃

NAJNOWSZE WPISY

Zapytanie ofertowe
29 września 2023
Zawiadomienie
28 września 2023
Praca dla fizjoterapeuty (Krasnystaw)
26 września 2023
109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy
26 września 2023
Rekrutacja do Wolontariatu Caritas!
21 września 2023

Archiwa

Skip to content