Projekt „Nasi sąsiedzi”

Od 3 lipca 2023 r. trwa projekt „Nasi sąsiedzi”, który jest sfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności- Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030  http://www.niw.gov.pl/

Tytuł zadania publicznego: Projekt „Nasi sąsiedzi” zlecony w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Kwota dofinansowania zadania publicznego: 167 000, 00 zł

Całkowity koszt zadania publicznego: 171 700, 00 zł

Dokładny termin realizacji projektu: 

1) od dnia 3 lipca 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r.

2) od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 31 grudnia 2024 r.

Miejsce realizacji zadania: CENTRALA CARITAS ARCHIDIECEZJI LUBELSKIEJ, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 20-950 Lublin

Zasięg wsparcia: Archidiecezja Lubelska

Opis grupy docelowej: Bezpośrednimi beneficjentami projektu są uchodźcy z Ukrainy (szczególnie kobiety z dziećmi), którzy przybyli i nadal przybywają do Polski po wybuchu konfliktu zbrojnego w ich kraju.

Celem projektu jest świadczenie wielopłaszczyznowej pomocy ludności ukraińskiej przybyłej do Polski po wybuchu wojny w ich kraju, w szczególności objęcie kompleksową opieką przybyłe matki z dziećmi. Z misji pomagania w potrzebie a także bliskości do granicy z Ukrainą (ok 110 km do Dorohuska z Lublina) od początku wojny pomagamy ponad swoje siły dlatego z pomocą ogromnej liczby ludzi dobrej woli. Działania będą kontynuacją/odpowiedzią na potrzeby osób z Ukrainy.

W działaniu INTEGRACJI będą warsztaty prowadzone przez uchodźców dla uchodźców, ponieważ duża grupa uciekinierów wojennych ma bogate kwalifikacje. W ramach Polsko-Ukraińskich  spotkań integracyjnych dla dorosłych i młodzieży odbędą się wspólne wyjścia na imprezy kulturalno-sportowo-obywatelskie. Młodzież będzie miała także organizowane w biurze Caritas spotkania integracyjne prowadzone przez pedagogów i psychologów polskich i ukraińskich – cykl spotkań mający na celu budowanie pozytywny postaw społecznych i obywatelskich, ukierunkowany na kształtowanie systemu wartości – poruszane będą problemy ekologii, ochrony klimatu i środowiska, budowane będą postawy patriotyczne ukierunkowane na przyszłość Polski i Ukrainy w nowym powojennym porządku. Odbędą się również warsztaty adaptacyjne, które pomogą im się odnaleźć w nowej rzeczywistości i dzięki którym będą mogli uzyskać wiedzę na temat algorytmów realizacji różnych codziennych zadań w ramach ekosystemu miejskiego. Bracia z Ukrainy będą mieli także dostęp do pomocy psychologicznej. Praca z psychologiem pozwala odbudować poczucie bezpieczeństwa, przepracować nagromadzone trudne emocje, zrozumieć mechanizmy leżące u podstaw ich aktualnych stanów emocjonalnych i przeżywanych trudności.

W AKTYWIZACJI odbędą się kursy indywidualne lub grupowy  kurs opiekuna dziecięcego/żłobkowego, by osoby z Ukrainy z usamodzielnionymi dziećmi mogły pomóc młodym matkom ukraińskim. Odbywać się będą również szkolenia zawodowe dostosowane do indywidualnych potrzeb. Uzupełnieniem, ale także pokazaniem swoich możliwości będą płatne przez Caritas staże, a także warsztaty aktywizacyjno- motywacyjne.

NAJNOWSZE WPISY

Koncert charytatywny na rzecz powodzian
30 września 2024
Wsparcie dla powodzian od wiernych całej Archidiecezji!
27 września 2024
Komunikat Caritas Archidiecezji Lubelskiej
25 września 2024
Filharmonia Lubelska zaprasza na koncert plenerowy – pomoc dla poszkodowanych w powodzi
25 września 2024
Aktualizacja! Potrzebna Pomoc dla Powodzian
22 września 2024

Archiwa

Skip to content