Papież Franciszek zapalił świecę Caritas

Podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański Papież Franciszek zapalił świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Jest to znak jedności z najsłabszymi, pomijanymi, najbardziej potrzebującymi pomocy oraz symboliczne rozpoczęcie roku Caritas obchodzonego w Polsce w 2015 roku.

Papież Franciszek zapalił świecę Caritas (źródło: gośc.pl)
Papież Franciszek zapalił świecę Caritas (źródło: gośc.pl)

 Gest Papieża Franciszka jest bardzo ważny dla wszystkich, do których skierowana jest posługa Caritas w Polsce, jak i do osób, które posługują – pracowników i wolontariuszy.

 – Jesteśmy bardzo wdzięczni Ojcu Świętemu Franciszkowi za gest zapalenia świecy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom . Jest to symbol łączności Ojca Świętego z Caritas w Polsce.  Przez 21 lat ze środków zebranych w ramach tej akcji pomogliśmy ponad milionowi dzieci – powiedział ks. Marian Subocz – Dyrektor Caritas Polska.

20

 Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji charytatywnych w Polsce. Pierwsza świeca Caritas zapłonęła w polskich domach w 1993 roku. Od 21 lat dzięki rozprowadzaniu świec Caritas corocznie otacza opieką tysiące dzieci w szkołach i świetlicach m.in. poprzez dożywianie, zapewnienie pomocy edukacyjnych oraz letniego wypoczynku. Ponadto 10 groszy z każdej świecy przeznaczane jest na pomoc dzieciom z zagranicy, w tym roku dzieciom uchodźców z Syrii i Iraku. Tegoroczna edycja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom odbywa się pod hasłem „Dziecko sercem rodziny”.

 W 2015 roku Caritas w Polsce będzie obchodziła Rok Caritas, związany z 25 rocznicą reaktywowania Caritas po okresie komunizmu. Będzie to rok wspólnego podziękowania darczyńcom, wolontariuszom i pracownikom Caritas. Będzie również okazją do świętowania z osobami, które otrzymały pomoc oraz do postawienia sobie pytania o nowe zadania. 

 Ojciec Święty przesłał do Caritas Polska specjalne błogosławieństwo na Rok Caritas. Wyraził w nim „wdzięczność wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wspierają działalność Caritas w Polsce i na świecie, jak również tym, którzy uczestniczą w tej ważnej misji Kościoła przez codzienną pracę, wolontariat, modlitwę, ofiary materialne i duchowe”. Zaznaczył także swoją pamięć o tych, którzy pozostają w potrzebie, a szczególnie rodziny borykające się z rozmaitymi problemami. Ponadto, udzielił Apostolskiego Błogosławieństwa wszystkim, zarówno pracownikom, wolontariuszom i darczyńcom, jak i podopiecznym Caritas.

 Pomimo trudnych początków po 1990 roku dzięki wielkiemu wysiłkowi osób zaangażowanych w pomoc drugiemu człowiekowi oraz zaufaniu Polaków Caritas może dziś świętować 25 lat posługi ze świadomością godnej odpowiedzi na bolączki polskiego społeczeństwa. Caritas działająca w Polsce w 44 diecezjach to obecnie ponad 100 000 wolontariuszy, 900 placówek z wykwalifikowaną kadrą świadczącą codzienną pomoc na wszelkich polach ludzkiej biedy. Rokrocznie Caritas w Polsce wydaje osobom ubogim ok. 1 mln 800 tys. posiłków. Prowadzi noclegownie, jadłodajnie, domy samotnej matki, okna życia, świetlice socjoterapeutyczne, hospicja, punkty wydawania odzieży, punkty dystrybucji żywności, warsztaty terapii zajęciowej, ośrodki interwencji kryzysowej. Stara się być wszędzie tam, gdzie ktoś potrzebuje pomocy.

Źródło: gość.pl

NAJNOWSZE WPISY

Dzień Dobra 2024!
5 kwietnia 2024
Śniadanie Wielkanocne 2024
3 kwietnia 2024
Życzenia dla kapłanów z okazji Wielkiego Czwartku!
27 marca 2024
Przekaż swoje 10 zł!
26 marca 2024
Śniadanie Wielkanocne dla potrzebujących
20 marca 2024

Archiwa

Skip to content