Program „Na codzienne zakupy”

Już po raz siódmy Caritas Polska łączy siły z Fundacją Biedronki, żeby pomóc potrzebującym seniorom. W tym roku z programu „Na codzienne zakupy” skorzysta 11 000 osób, które otrzymają w sumie 22 miliony złotych wsparcia, w postaci doładowań kart przedpłaconych.
Jak to działa? 

Program „Na codzienne zakupy” to rozpoznawalny społecznie, wiarygodny i nagradzany projekt wsparcia dla potrzebujących seniorów. Jak to działa? Seniorzy otrzymują kartę, dzięki której mogą robić zakupy w sklepach Biedronka. Tegoroczna edycja programu rozpoczęła się 1 kwietnia 2024 i będzie trwała aż do końca stycznia 2025. Właśnie zakończył się etap kwalifikacji beneficjentów programu. – Karta „Na codzienne zakupy” to narzędzie pomocy ubogim seniorom. Senior z taką kartą, może wydać co miesiąc 200 złotych w sklepie Biedronka – wyjaśnia Monika Figiel koordynatorka programu „Na codzienne zakupy”.   

O kwalifikacji do programu decydują kryteria dochodowe i wiek: – Po pierwsze senior musi mieć powyżej 60 lat. Po drugie, dochód poniżej 1700 zł na miesiąc. Jest dużo chętnych, rzecz jasna i w związku tym, to ogromna odpowiedzialność koordynatora, żeby zakwalifikować tych najbardziej potrzebujących seniorów podkreśla Monika Figiel. 

Istotnym aspektem programu, w kontekście godności podopiecznych, jest forma pomocy: karta daje wolność wyboru, nie stygmatyzuje. Seniorzy mogą płacić w sklepie, jak każdy inny klient. – Dla Ciebie to tylko 200 zł, a mnie ratuje życie – mówi pan Karol, jeden z podopiecznych programu. – Dzięki tej karcie, nie muszę wydawać swoich pieniędzy na jedzenie, tylko kupić na przykład lekidodaje Pani Basia, która drugi rok z rzędu korzysta z programu.Od początku reakcja na program była bardzo pozytywna i dała nam motywację do dalszego rozwoju. Program obejmuje obecnie aż 11 000 osób starszych w całej Polsce. Przeprowadzone badania jasno wskazują, że dzięki karcie seniorzy lepiej się odżywiają, co z perspektywy naszej działalności i założonych celów, jest szczególnie istotnedodaje Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki.

Karta to tylko pretekst

Karta „Na codzienne zakupy” to nie tylko materialne wsparcie dla seniorów. To coś o wiele więcej, czego nie da się przeliczyć. – Bardzo szybko, zorientowaliśmy się, że ogromnym problemem uczestników programu jest samotność. Ponad 70% beneficjentów to osoby samotne, mieszkające w jednoosobowych gospodarstwach domowych –tłumaczy Katarzyna Scheer.   

Karta to tylko pretekst, żeby spotkać się z drugą osobą, a to jest początek czegoś większego. Dlatego tak istotni w realizacji projektu są wolontariusze. Przede wszystkim to oni wyszukują osoby najbardziej potrzebujące, pomagają przy robieniu zakupów. Spotkanie, rozmowa, bycie razem są dla seniorów niezwykle ważne.

Sprawna sieć pomocy 

Wolontariusze z 1200 Parafialnych Zespołów Caritas, z małych miejscowości i dużych miast, najlepiej znają swoje społeczności i potrafią trafnie wskazać najuboższych seniorów oraz ich potrzeby. W program zaangażowanych jest blisko 4 000 wolontariuszy.  Dzięki nim, można działać na tak szeroką skalę. – To zaangażowanie wolontariuszy i wielu innych osób, które się włączają, jest na pewno najsilniejszą stroną tego programu, tworzy potencjał, żeby robić więcejmówi Katarzyna Scheer.  

Program „Na codzienne zakupy” dobrze funkcjonuje również dzięki licznej sieci sklepów Biedronka. To ponad 3500 punktów, zarówno w małych i jak dużych miejscowościach.

Pieniądze to nie wszystko  

Program „Na codzienne zakupy” to przede wszystkim spotkania, szkolenia i wymiana doświadczeń. Przez ostatnie 2 lata, liderzy wolontariatu mieli warsztaty z zakresu problematyki żywienia seniorów.

W 2024 roku planujemy przeszkolić ok. 400 liderów wolontariatu. Caritas wspólnie z Fundacją Biedronki ma w planach dofinansować i zrealizować wspólnie z lokalnymi Parafialnymi Zespołami Caritas 50 projektów międzypokoleniowych.  

W ciągu siedmiu edycji Programu „Na codzienne zakupy” wydano potrzebującym seniorom dokładnie 63.900 kart o łącznej wartości doładowań 107 300 000 zł.  Wspólny projekt Caritas Polska i Fundacji Biedronki to efektywna, konkretna, systematyczna i długotrwała pomoc skierowana do seniorów.

TEMAT w liczbach
  • 7 – tyle edycji programu „Na codzienne zakupy” odbyło się od 2018 roku
  • 22 000 000 – kwota zasilenia kart w 2024 roku
  • 107 300 000 zł – środki przekazane seniorom w postaci doładowań kart przedpłaconych od początku trwania programu
  • 900 – tyle kart od początku trwania programu zostało przekazanych potrzebującym seniorom
  • 1,65 miliona zł – o tyle będą zwiększone środki na karty przedpłacone w 2024
  • 4000 – tylu wolontariuszy bierze udział w programie
  • 73,2% beneficjentów to osoby samotne mieszkające w jednoosobowych gospodarstwach domowych

W naszej Caritas z kart „Na codzienne zakupy” korzysta 300 seniorów, a w cały program zaangażowanych jest 110 Wolontariuszy.

NAJNOWSZE WPISY

Oferta pracy!
Praca szuka człowieka!
5 lipca 2024
Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 (FEPŻ) – Podprogram 2023
17 czerwca 2024
Piknik SKC 2024!
14 czerwca 2024
Pomóżmy Wiktorii!
27 maja 2024
Tornister Pełen Uśmiechów 2024
7 maja 2024

Archiwa

Skip to content