GórniczyCaritas na rzecz ubogich rodzin. Mały backup – czyli jak powstał kalendarz?

Gorniczy_Caritas_logoGórniczyCaritas to inicjatywa, która połączyła klub GKS Górnik Łęczna i Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Jej cel to wydanie charytatywnego kalendarza, który wesprze Fundusz Caritas Dzieciom. Po ponad 1,5 miesięcznej pracy, sesjach fotograficznych – udało się. Podczas wczorajszego meczu Górnika z Legią Warszawa na konferencji pomeczowej odbyła się jego oficjalna premiera.

Motywem przewodnim kalendarza są fotografie, w której główne role odgrywają piłkarze Górnika Łęczna oraz przyjaciele Caritas (podopieczni, wolontariusze, Darczyńcy). Fotografie, a dokładnie sceny przedstawiają akcje/kampanie prowadzone przez lubelską Caritas (m.in. Bieg Caritas www.biegcaritas.pl, Przekaż 2% – www.2procent.pl, Tornister Pełen Uśmiechów, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom). Kadry bardzo oryginalne i niekiedy zaskakujące. Przyszły właściciel kalendarza będzie miał okazję zapoznać się z działalnością charytatywną Caritas Al. W założeniu kalendarz ma również „aktywizować” do dzielenia się dobrem, czyli do angażowania się w akcję społeczne.

Każda karta kalendarza ma swojego mecenasa, czyli sponsora (głównie firmy), które przekazały darowiznę. Logo takiej firmy jest umieszczone na karcie miesiąca. Dzięki temu cały dochód z dystrybucji kalendarza trafi do Funduszu Caritas Dzieciom minimalizując przy tym koszty jego produkcji do zera.

Oficjalna premiera kalendarza miała miejsce 14 grudnia po meczu Górnika Łęczna z Legią Warszawa, wygranego 3:1. Prezentacji kalendarza dokonał ks. Wiesław Kosicki – dyr. Caritas AL, który podczas konferencji pomeczowej zaznaczył: „(…) cieszymy się, że Górnik Łęczna, a tym samym sport wspiera dobroczynność i działalność charytatywną jaką prowadzi nasza Caritas. Kalendarz to nasze wspólne dzieło, które przede wszystkim ma służyć potrzebującym. Zachęcam do nabywania kalendarza”.

GórniczyCaritas (13 of 38)
Tomasz Nowak – piłkarzc GKS Górnik Łęczna

Kalendarz został wydany w formacie A2 w nakładzie 5 tys szt. Jego dystrybucja jest prowadzona w parafiach Archidiecezji Lubelskiej, jak również za pośrednictwem strony www.lublin.caritas.pl/e-swieczka. Na stronie Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom lubelskiej Caritas można symbolicznie zapalić e-świeczkę. W zamian, każdy Darczyńca wraz ze świecą otrzyma kalendarz GórniczyCaritas.

Idea kalendarza charytatywnego na 2015 rok zrodziła się podczas tegorocznej edycji Biegów Caritas (www.biegcaritas.pl), w której Górnik Łęczna był ambasadorem. Na kanwach tej współpracy powstał pomysł, aby pójść krok dalej i wydać wspólny kalendarz, który oprócz promowania dyscypliny sportowej jaką jest piłka nożna, będzie przede wszystkim wpierał charytatywność.

okładka
Okładka kalendarza GórniczyCaritas

Dochód z dystrybucji zasili Fundusz Caritas Dzieciom – wyprawki szkolne, wypoczynek letni i zimowy, stypendia, dożywianie, dofinansowanie rehabilitacji i operacji – dla potrzebujących dzieci z terenu Archidiecezji Lubelskiej. Zachęcamy do nabywania na stronie www.lublin.caritas.pl/e-swieczka.

Piłka nożna to gra zespołowa, dobroczynność i pomaganie również, dlatego dziękujemy wszystkim tym, którzy tworzą zespół GórniczyCaritas, a są nimi:
Ks. Wiesław Kosicki – dyrektor lubelskiej Caritas, Artur Kapelko – Prezes Zarządu Górnik Łęczna S.A. oraz Joanna Matejak – Członek Zarządu Górnik Łęczna S.A.  

To ich świetna współpraca dodała energii całemu przedsięwzięciu, perfekcyjnie uchwycona na okładce kalendarza.

Przemysław Gąbka – fotograf Górnika Łęczna i można chyba śmiało dodać, że również Caritas Archidiecezji Lubelskiej. To on, mimo wielu innych obowiązków, w pocie czoła wykonał wszystkie zdjęcia, które następnie obrobił i przygotował do druku. Wykonał kalendarz od A do Z. Gdy zamykał już nasz projekt, sam stwierdził, że nie przeszkadzają mu już nawet 4h snu podczas doby. Ostoja spokoju.

GórniczyCaritas (22 of 38)
Przemysław Gąbka (z założonymi rękoma) – fotograf i projektant kalendarza. Jak widać, nie zawsze było łatwo.

Tomasz Płaza – specjalista ds. marketingu GKS Górnik Łęczna. Organizator i świetny negocjator (głównie z trenerem:) – aby sesje nie kolidowały z treningami). Poważnie mówiąc – odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu.

Mateusz Jocek – specjalista ds. PR Caritas Archidiecezji Lubelskiej – koordynator kalendarza, (nie)przypadkowo nazwany jego Producentem (z czego jest bardzo dumny). Dumny również, z tego co udało się osiągnąć i pełen apetytu na to co uda się jeszcze osiągnąć. Wspierany przez ekipę pełną kobiet. Pierwsze z nich to Magdalena Pawlak i Maria Bochenkiewicz, fundraiserki, które zadbały o mecenasów kalendarza. To dzięki ich pracy jest charytatywny w 100%. Joanna Skólimowska – koordynatorka wolontariatu, kreatorka pomysłów na kadry, gdy już nikt nie miał na nie przepisu.

Przyjaciele Caritas – podopieczni, wolontariusze, Darczyńcy oraz piłkarze Górnika Łęczna w kolejności wg. kalendarza: styczeń – Agnieszka Zańko i Łukas Bielak, luty – Grzegorz Bonin i Piotr Krzyszczak, marzec – Tomislav Bozic, Anna Kurkiewicz i Sergiusz Prusak, kwiecień – Kabaret Świerszczychrząszcz – Michał Łysiak i Marcin Wąsowski oraz Marcin Kalkowski, maj – Patrycja Zamoryn, Agata Wójcik i Tomasz Nowak, czerwiec – Roza Abukhanowa wraz z dziećmi: Rochem, Iman, Kamila i Islam oraz Shpetim Hasani, lipiec – Monika Pasicka i Miroslav Bozok, sierpień – Oliwia Nicińska i Silvio Rodic,  wrzesień – Katarzyna Kolasa, ks. Przemysław Ruszniak oraz Veljko Nikitovic, październik – Wiesława Ziółkowska i Arkadiusz Onyszko, listopad – Wiesława Rzedzicka, Wioletta i Edyta Jóźwik, Maciej Szmatiuk i Paweł Sasin, grudzień – Natalia i Damian Kornicy oraz Jurji Szatałow.

Mecenasi miesiąca – Rynek Elizówka S.A., Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „MAREX” Marek Grzesiak, Klinika Pięknego Uśmiechu Marzena Pucek, Janusz Łomża Kancelaria Adwokacka, Zakład Budowlany Paweł Czarnomski, Maszyny Budowlane Dawid Gwóźdź, INEX Krzysztof Czeladka, Polpharma Biuro Handlowe Sp. Z o.o., Drukarnia AKAPIT Sp. z o.o., Fitness Club Forum Spa & Wellness w Hotelu Forum***, Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. oraz Piekarnia GRELA Sp. J. Mariusz, Tomasz Grela.

Piłkarze- Paweł Sasin oraz Maciej Szmatiuk wraz z Edytą i Wiolettą Jóźwiak - wolontariuszkami Caritas.
Piłkarze- Paweł Sasin oraz Maciej Szmatiuk wraz z Edytą i Wiolettą Jóźwiak – wolontariuszkami Caritas.

Dziękujemy również tym wszystkim, którzy wspierali i wierzyli w projekt GórniczyCaritas!

PS zachęcamy do śledzenia strony www.lublin.caritas.pl – będziemy systematycznie publikować karty kalendarza oraz zdjęcia, które nie zostały zamieszczone na jego łamach – a są naprawdę świetne!

Mateusz Jocek

NAJNOWSZE WPISY

Dzień Dobra 2024!
5 kwietnia 2024
Śniadanie Wielkanocne 2024
3 kwietnia 2024
Życzenia dla kapłanów z okazji Wielkiego Czwartku!
27 marca 2024
Przekaż swoje 10 zł!
26 marca 2024
Śniadanie Wielkanocne dla potrzebujących
20 marca 2024

Archiwa

Skip to content