Betlejemskie Światło Pokoju – uroczystość przekazania już w najbliższą środę

2014_plakatUroczystość przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju rozpocznie się o godz. 17.00 Mszą Św. w Archikatedrze lubelskiej z udziałem harcerzy, przedstawicieli młodzieży i delegacji parafialnych. Eucharystię będzie celebrował ks. Bp Mieczysław Cisło. Następnie ok. godz. 18.15 uczestnicy Mszy Świętej udadzą się na Stare Miasto, gdzie przy Trybunale Koronnym harcerze w uroczystej oprawie przekażą Betlejemskie Światło Pokoju mieszkańcom naszego miasta.

W imieniu organizatorów zapraszamy przedstawicieli parafii oraz grup młodzieżowych do odebrania Betlejemskiego Światła Pokoju i przekazania go w swoim parafiom.

Historia tego pięknego dzieła ma swój początek w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. Na znak pamięci, w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień, od którego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów, a jego przekazanie odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii na pokładzie Zawiszy Czarnego.
W 28-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami. Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju

NAJNOWSZE WPISY

DZIEŃ DOBRA za nami!
16 kwietnia 2024
Praca szuka człowieka!
15 kwietnia 2024
Dzień Dobra 2024!
5 kwietnia 2024
Śniadanie Wielkanocne 2024
3 kwietnia 2024
Życzenia dla kapłanów z okazji Wielkiego Czwartku!
27 marca 2024

Archiwa

Skip to content