Osoby bezdomne – szczególnie teraz potrzebują naszej pomocy

Ciepły posiłek, wymiana ubrania, punkt opatrunkowy, świetlica i łaźnia to zakres pomocy świadczony w Dziennym Ośrodku dla Osób Bezdomnych prowadzonym przez naszą organizację, który od 1 listopada jest czynny 7 dni w tygodniu od 9 do 17. Wraz z pierwszymi mrozami przez jego progi dziennie przewija się ok. 50 osób, i wszystko na to wskazuje, że to dopiero początek.

Każdego dnia obserwujemy wzrost liczby osób korzystających z pomocy świadczonej przez nasz Ośrodek. Kąpiel, wymiana ubrań, obuwia, wymiana opatrunków i przede wszystkim ciepły posiłek to wszystko czeka na potrzebujących, jest tylko jeden warunek – trzeźwość. Gdy już zostanie spełniony proponujemy dalszą pomoc. Pomoc w wyrobieniu dowodu osobistego, porady prawne, rozmowa z psychologiem, terapeutą i doradcą zawodowym. Pomagamy ale i wymagamy pracy, metodą małych kroków – wyjaśnia Justyna Małyska, kierownik Dziennego Ośrodka dla Osób Bezdomnych.

Biedni nie są numerami, dzięki którym możemy pochwalić się działaniami. Biedni to osoby, którym należy wyjść na spotkanie (…).” – to słowa Papież Franciszka, które skierował do nas wszystkich z okazji niedawno obchodzonego Światowego Dnia Ubogich. Pracownicy Ośrodka każdego dnia starają się je wypełniać podczas swojej misji.

Zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku, pielgrzymka do Częstochowy, codzienna modlitwa i wspólne spotkania, rozmowy. Zachęcamy i mobilizujemy do zmiany swojej sytuacji życiowej. Pomagamy w znalezieniu pracy, wynajęciu mieszkania. W ostatnich dniach nasi podopieczni wzięli udział w warsztatach rękodzielnictwa, podczas których wykonali karmniki i ozdoby świąteczne. Od ponad miesiąca wykonują Różańce. Jesteśmy przekonani, że takimi aktywnościami pomożemy im odważyć się zrobić ten pierwszy, najważniejszy krok ku samodzielności – dodaje kierownik Ośrodka, pani Justyna.

Dzienny Ośrodek dla Osób Bezdomnych mieści się w naszej siedzibie – wejście od al. Unii Lubelskiej 15 i czynny jest 7 dni w tygodniu od 1 listopada do 31 marca w godzinach od 9 do 17. Osoby potrzebujące mogą skorzystać ze świetlicy (w tym z ciepłego posiłku, herbaty), łaźni (gdzie mogą wykąpać się, zmienić swoje ubrania, skorzystać z pralki i suszarki do ubrań), a także z usług fryzjerskich (doraźnie mogą również opatrzyć swoje rany). Telefon kontaktowy – 602 121 433.

Zachęcamy do włączenia się w pomoc świadczoną osobom bezdomnym poprzez:

  • przekazanie darów rzeczowych – pomocy żywnościowej (produktów żywnościowych z długim terminem przydatności), odzieży – nowej bielizny i skarpetek (zwłaszcza dla mężczyzn), używanych ciuchów w bardzo dobrym stanie, najczęściej – spodni dresowych, koszulek, bluz, pasków i przede wszystkim męskich butów, środków czystości (mydła w płynie, szamponów, pasty do zębów, szczoteczek do zębów, pianek do golenia, maszynek, środków do prania, płynów do płukania);
  • przekazanie wsparcia finansowego (kliknij, aby przekazać darowiznę);
  • włączenie się w pomoc przy organizacji Wigilii dla osób bezdomnych i potrzebujących (kliknij, aby dowiedzieć się więcej).

„Prowadzenie dziennego ośrodka dla osób bezdomnych – mieszkańców Miasta Lublin” jest finansowane ze środków otrzymanych od Gminy Lublin – miasta na prawach powiatu.

 

 

NAJNOWSZE WPISY

Bogdanka wspiera stypendystów Funduszu Sportowe Skrzydła
26 maja 2020
Telefoniczne porady terapeuty
19 maja 2020
Kolejna darowizna dla potrzebujących od Krajowej Spółki Cukrownictwa S.A.
12 maja 2020
Zapraszamy do Kiermaszu Charytatywnego
4 maja 2020
Pani Anna (fot. Wioletta Pęcak)
Pożar zabrał Kajetanowi dom – pomóżmy go odbudować
17 kwietnia 2020