Tornister Pełen Uśmiechów

W tym roku rusza już 15. edycja corocznej akcji Caritas „Tornister Pełen Uśmiechów”, której celem jest wsparcie dzieci z potrzebujących rodzin u progu nowego roku szkolnego.

Początek roku szkolnego zawsze wiąże się z koniecznością zakupu tornistrów, zeszytów, przyborów do pisania. Niestety, czasem to duży problem, który dotyka wiele rodzin w różnych krajach. W 2022 roku ufundowaliśmy 200 plecaków szkolnych dzieciom z Zambii, by w nowy rok szkolny mali mieszkańcy Mpunde i okolicznych wiosek mogli wkroczyć lepiej wyposażeni. Przekazaliśmy także 20 egzemplarzy Pisma Świętego, które służyły do katechezy w szkołach prowadzonych w ramach misji (w stacjonarnej szkole uczy się tam 1300 dzieci, a 420 dziewcząt mieszka i kształci się w szkole z internatem). W tym roku mamy świadomość, że problem wyprawki szkolnej dotyczy także dzieci zamieszkujących tereny Ukrainy.

Dzieci w Ukrainie też chcą się uczyć!

Po wybuchu wojny w Ukrainie przeżyliśmy wiele skrajnych stanów. Od paraliżującego strachu, złości, bezsilności, po piękne doświadczenie ludzkiej solidarności oraz nadziei. Mamy jednak poczucie, że wojna nam powszednieje. Od ponad roku przyzwyczajamy się do obecnej sytuacji, do bombardowania, śmierci, okrucieństwa. A przecież ta wojna nadal trwa! My robimy wszystko co w naszej mocy by towarzyszyć, pomagać tym, których bezpośrednio ona dotyka. Dlatego w tym roku zdecydowaliśmy się na przekazanie 400 plecaków z pełnym wyposażeniem dzieciom z Charkowa, które w tej trudnej sytuacji wywołanej konfliktem zbrojnym TEŻ CHCĄ SIĘ UCZYĆ! Będzie to dla nich ciężki powrót. Można powiedzieć, że w zasadzie nie wrócą do szkoły. Zamknięcie placówek w wyniku wojny spowodowało, że dzieci będą musiały uczyć się w piwnicach bądź online. Nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić co czują w tej sytuacji, ale możemy ich wesprzeć, właśnie poprzez zaopatrzenie w plecaki i potrzebne artykuły szkolne.

Na czym polega akcja? Pomóc można na 3 sposoby! 

Każdy kto tylko chce, może spakować z nami dowolną ilość plecaków. Wystarczy zakupić odpowiednie artykuły i gotowe tornistry dostarczyć do naszej siedziby Caritas AL, przy al. Unii Lubelskiej 15 (od poniedziałku do piątku w godz.: 7:30-15:30). Biorąc udział w akcji zachęcamy także do publikowania filmów/zdjęć (np. z gotowym plecakiem szkolnym) na swoich portalach społecznościowych oznaczając naszą Caritas (Facebook: Caritas Archidiecezji Lubelskiej, Instagram: caritas_al) i dodając hasztag: #TornisterPełenUśmiechów.

Co powinno znaleźć się w plecaku?
 • zeszyty w kratkę x2,
 • zeszyty w linie x2,
 • piórnik,
 • długopisy,
 • ołówek,
 • gumka,
 • temperówka,
 • ekierka, linijka, kątomierz,
 • kolorowe flamastry,
 • plastelina,
 • kredki,
 • blok A4 (biały i kolorowy),
 • kolorowe zakreślacze.
Pomóc można także:
 1. przekazując darowiznę finansową na numer konta bankowego: 46 1240 1503 1111 0000 1752 8351 z dopiskiem: Tornister Pełen Uśmiechów lub za pośrednictwem PayU (link do wpłat ➡️POMAGAM TERAZ),
 2. przynosząc wybrane artykuły (z listy) w dowolnych ilościach do naszej siedziby.
Szacujemy, że koszt jednego wyposażonego plecaka wynosi: ok.150 zł Plecaki zostaną przekazane do Charkowa na początku września, dlatego też prosimy o dostarczanie ich do naszej siedziby do 1 września!
SPAKUJ Z NAMI 400 PLECAKÓW DLA DZIECI Z UKRAINY! 😃

Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 668 770 774 😃

 

NAJNOWSZE WPISY

Zapytanie ofertowe
29 września 2023
Zawiadomienie
28 września 2023
Praca dla fizjoterapeuty (Krasnystaw)
26 września 2023
109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy
26 września 2023
Rekrutacja do Wolontariatu Caritas!
21 września 2023

Archiwa

Skip to content