Siedem dni dobroci

Potrzebujący wsparcia są naprawdę tuż obok nas. Zawsze możemy im coś ofiarować, nawet jeśli jest to zwykły uśmiech – tłumaczy ks. Wiesław Kosicki, dyrektor lubelskiej Caritas i zachęca do włączenia się w obchody Tygodnia Miłosierdzia.

Na motto tegorocznego, 68. już Tygodnia Miłosierdzia, który ruszy 7 a zakończy się 14 października, Komisja Charytatywna KEP wybrała słowa: „Kościół Domem Miłosierdzia”. Odnoszą się one do programu duszpasterskiego, jaki w tym roku realizuje Kościół w Polsce, a którego głównym celem jest wzmocnienie wzajemnych więzi polskich katolików we wspólnocie Kościoła Chrystusowego. W archidiecezji lubelskiej jak co roku przez cały Tydzień Miłosierdzia będzie można składać ofiary do puszek na „Fundusz Charytatywny”. Pieniądze, które w ten sposób uda się zebrać w poszczególnych kościołach, zasilą dzieła prowadzone przez lubelską Caritas, m. in. zakup żywności i środków higienicznych dla najbardziej potrzebujących. Jednak jest to tylko jeden element obchodów Tygodnia. – Głównym celem, tych siedmiu wyjątkowych dni jest przypomnienie, że jedyną drogą, przez którą można osiągnąć zbawienie jest miłosierdzie. Tydzień Miłosierdzia służy więc temu, żeby każdy mógł zastanowić się nad tym, jak i czy w ogóle realizuje na co dzień przykazanie miłości Boga i bliźniego – wyjaśnia dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej ks. Wiesław Kosicki. Jak dodaje Caritas przypomina, że potrzebujący wsparcia są obok nas każdego dnia. Trzeba ich dostrzegać i pomagać nawet wtedy, kiedy sami nie posiadamy wiele. – Wrażliwość na cierpienie drugiego człowieka bardzo łatwo zatracić, zwłaszcza jeśli samemu się cierpi. Tydzień Miłosierdzia jest okazją, żeby ją odbudować i pogłębić. To wezwanie skierowane jest szczególnie do wolontariuszy Parafialnych Zespołów i Szkolnych Kół Caritas – podkreśla.

Komisja Charytatywna Episkopatu Polski przy współpracy Caritas Polska przygotowała na Tydzień Miłosierdzia specjalne materiały duszpasterskie. Proboszczowie i rektorzy wszystkich kościołów archidiecezji lubelskiej otrzymali już plakaty a także propozycje katechez przygotowanych dla dzieci na kilku poziomach nauczania, od przedszkola aż do szkoły ponadgimnazjalnej. Znalazły się w nich m. in. filmy i materiały dźwiękowe poświęcone tematyce miłosierdzia.

Tydzień Miłosierdzia obchodzony jest w październiku, miesiącu poświęconym szczególnie modlitwie różańcowej. – Każda z tajemnic różańca mówi o Bożej miłości do człowieka, dlatego jest to jedna z najpiękniejszych modlitw Kościoła. Ten, kto ją odmawia wie, jak świadczyć miłosierdzie cierpiącemu bliźniemu – zwraca uwagę ks. Wiesław Kosicki.

NAJNOWSZE WPISY

Dzień Dobra 2024!
5 kwietnia 2024
Śniadanie Wielkanocne 2024
3 kwietnia 2024
Życzenia dla kapłanów z okazji Wielkiego Czwartku!
27 marca 2024
Przekaż swoje 10 zł!
26 marca 2024
Śniadanie Wielkanocne dla potrzebujących
20 marca 2024

Archiwa

Skip to content