Relacja z uroczystych obchodów Jubileuszu 25-lecia naszej Caritas

25 lat działalności, tysiące podopiecznych, wolontariuszy, mnogość działań pomocowych i setki Darczyńców – tak w skrócie można podsumować ćwierćwiecze działalności Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Uroczyste obchody jej Srebrnego Jubileuszu odbyły się 21 maja 2016 roku w Krasnymstawie.

Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się Mszą Świętą pod przewodnictwem Ks. Biskupa Józefa Wróbla w parafii św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. W homilii Ks. Biskup podkreślił, że pomoc drugiemu człowiekowi musi być oparta na idei solidarności i pomocniczości.

Pomaga ona i wychodzi naprzeciw drugiego człowieka w takiej mierze, w jakiej człowiek nie jest w stanie sam sobie pomóc i zaradzić, i skazany jest na pomoc innych. Ale z drugiej strony nie wchodzi tam gdzie człowiek  jest w stanie sobie sam zaradzić. Caritas nie przejmuje na swoje ramiona tego, co człowiek sam jest w stanie zrealizować. Stąd dziś dziękujemy tym wszystkim którzy wychodzą naprzeciw każdemu człowiekowi w potrzebie, człowiekowi,  który sam zaradzić w swoich potrzebach nie jest w stanie. Dziękujemy tym, którzy w szczególny sposób mają wrażliwe serce i pochylają się nad osobami, którzy  bez Caritasu ale również bez instytucji społecznych i państwowych byliby skazani na życie na marginesie społeczeństwa. Tej miłości uczy nas Jezus Chrystus, bo nie przyszedł aby mu służono, ale by służyć” – tak Ks. Biskup zaakcentował rolę pomocniczości, którą Caritas zgodnie z Katolicką Nauką Społeczną realizuje już od 25 lat.

Na koniec Mszy Ks. Wiesław Kosicki, dyrektor Caritas AL. podziękował wszystkim osobom, zarówno duchownym jaki świeckim, które przez 25 lat służyły  pomocą potrzebującym w ramach struktur Caritas. Swoje podziękowania skierował również do radiosłuchaczy za pomocą Radia eR, które na żywo transmitowało Mszę Świętą.

Po zakończeniu uroczystości kościelnych wszyscy zaproszeni goście na czele z Orkiestrą Górniczą Lubelskiego Węgla „Bogdanka” SA wzięli udział w uroczystym Marszu „Rodzina troską Caritas”, który ulicami Krasnegostawu prowadził do Centrum Charytatywnego Caritas. Zaraz po zakończeniu przemarszu nastąpiło uroczyste otwarcie nowej placówki, którego poświęcenia dokonał Ks. Bp. Józef Wróbel. Z okazji Jubileuszu  przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej na czele z wicemarszałkiem województwa Panem Krzysztofem Grabczukiem otworzyli część gratulacyjną dla wszystkich pracowników i wolontariuszy Caritas, podczas których ks. Wiesław decyzją Zarządu Województwa Lubelskiego otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”. Na uroczystościach obecnych był również wicedyrektor Caritas Polska o. Hubert Matusiewicz, który podczas przemowy przekazał symboliczny prezent w postaci dofinansowania dowolnie wybranego projektu. Podkreśli również rolę lubelskiej Caritas, która jako jedna z pierwszych spośród 44 diecezji rozpoczęła pomoc uchodźcom i migrantom w ramach Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom.

Uroczystościom Jubileuszu 25-lecia Caritas  Archidiecezji Lubelskiej towarzyszył festyn rodzinny oraz blok artystyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury w Krasnymstawie,  koncertu zespołu Heaven Up, występu Zespołu „Wrzos” z Borunia pod kierownictwem p. Zbyszka Wolanina oraz Zespołu „Jesienne Promyki” z Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Krasnymstawie pod kierownictwem p. Ryszarda Króla.

– To wielkie wydarzenie dla naszej organizacji, dla wszystkich wolontariuszy, podopiecznych, darczyńców oraz tych wszystkich, którym bliska jest Caritas. Jestem wdzięczny Bogu, że naszą organizację tworzą tak wspaniałe osoby, dzięki którym niemożliwe staje się możliwe. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za obecność podczas Jubileuszu, za życzenia i za modlitwę – podkreśla ks. Wiesław Kosicki, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej.  

Caritas Archidiecezji Lubelskiej została powołana 24 maja 1991 roku dekretem Biskupa Lubelskiego Bolesława Pylaka. Po ponad półwiecznej przerwie na nowo rozpoczęła swoją służbę potrzebującym. Dziś jest prężnie działającą organizacją, która każdego roku swoją pomocą otacza blisko 36 tysięcy osób. 

logo_baza_poziom

NAJNOWSZE WPISY

Kolejny szpital w Jemenie pod opieką Caritas Polska
6 czerwca 2023
Piknik Wolontariuszy SKC
5 czerwca 2023
Program „Na codzienne zakupy”
22 maja 2023
Przyroda. Poczuj i pokochaj!
11 maja 2023
Wakacyjna Akcja Caritas
9 maja 2023

Archiwa

Skip to content