Rekolekcje Parafialnych Zespołów już za nami

W ostatni weekend listopada w Domu Spotkania w Dąbrowicy gościliśmy aż 74 osoby reprezentujące parafialne zespoły z całej Archidiecezji Lubelskiej. Śmiem stwierdzić, że nas samych zaskoczyła tak ogromna liczba osób. Oczywiście zaskoczenie było bardzo pozytywne, tym bardziej, że blisko połowa z przybyłych była na rekolekcjach po raz pierwszy. Nie zapominamy także o tych, którzy z wielu powodów nie mogli być z nami; pamiętaliśmy o nich w modlitwie i wiemy, że jeszcze nie raz będziemy mogli spotkać się w szerszym gronie.

DSC_0210

Każdy z uczestników rekolekcji z pewnością stwierdzi, że to był intensywny czas. Ks. Marcin wicedyrektor Caritas Lubelskiej,  pomógł nam doświadczyć duchowych przeżyć. Wspólna modlitwa, konferencje, a przede wszystkim codzienna Msza Święta, przyniosły każdemu z nas wyjątkowe treści i odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Wielokrotnie padały słowa wdzięczności, których nie mogło zabraknąć bo to właśnie dzięki Członkom Zespołów oraz wszystkich Przyjaciół Caritas możemy dotrzeć do tak wielu osób potrzebujących. Odprawiając niedzielną Mszę Świętą, ks. Wiesław, dyrektor Caritas, podkreślił jak ogromną i niegasnącą siłę mają Wolontariusze PZC, na co dowodem była tak duża liczba osób.

Wyjątkowym elementem tegorocznych rekolekcji była dyskusja na temat pracy PZC na terenie parafii jak również bezpośrednio z centralą. Omawialiśmy całoroczne kampanie Caritas, zarówno te ogólnopolskie jak i stricte lubelskie, rozdaliśmy wiele materiałów informacyjnych oraz promocyjnych, a dzięki pracy w grupach mogliśmy jeszcze lepiej poznać swoje potrzeby i oczekiwania. Padło także wiele słów, nie tyle co krytyki, co skłaniających do refleksji, aby współpraca między poszczególnymi parafiami, a centralą była jeszcze lepsza.  Szkoda tylko, że mieliśmy ograniczony czas, bo rozmowom nie było końca! Na szczęście dzięki kolejnym spotkaniom formacyjnym w centrali (pierwsze planowane spotkanie to sobota 31 stycznia 2015 – szczegółowe informacje wkrótce) wiemy, że będziemy rozwijać rozpoczęte już tematy, a wybrani podczas rekolekcji Koordynatorzy PZC na poszczególne dekanaty będą nam skutecznie w tym pomagać.

Cieszymy się, że wspólnota Parafialnych Zespołów Caritas rośnie w siłę osobową jak i duchową. Nie ma nic owocniejszego i skuteczniejszego niż wspólne spotkania, modlitwa i wymiana doświadczeń, aby ubogacić się i mieć jeszcze więcej siły do pracy. Dziękujemy, że to właśnie dzięki Wam widzimy sens naszego działania na rzecz innych. Do zobaczenia już wkrótce!

Maria Owczarz

DSC_0238 DSC_0243 DSC_0297 DSC_0366