Warsztaty wakacyjne „Wspomagamy Mamy. Podnoszenie kompetencji zawodowych i społecznych kobiet z Ukrainy”

Zakończyły się 10-dniowe warsztaty wakacyjne dla ukraińskich mam z dziećmi w Zalesiu (koło Limanowej), w ramach projektu „WSPOMAGAMY MAMY. PODNOSZENIE KOMPETENCJI ZAWODOWYCH I SPOŁECZNYCH KOBIET Z UKRAINY”.

Dzięki zajęciom prowadzonym przez specjalistów (doradcę zawodowego, trenera umiejętności miękkich oraz psychologa) kobiety z Ukrainy, które schroniły się w Polsce uciekając przed wojną i chcą u nas pozostać na dłużej, podnosić swoje kompetencje zawodowe i społeczne, t.j.:

• umiejętności pisania CV, listu motywacyjnego,
  • umiejętności potrzebne do poruszania się po polskim rynku pracy,
  • wiedza potrzebną do tworzenia i wypełniania dokumentów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w Polsce,
  • podnoszenie poziomu poczucia własnej wartości, asertywności uczestniczek projektu.

Tematyka warsztatów:

Warsztat 1. „Określenie moich potrzeb i oczekiwań”

Warsztat 2. „Jestem ważna – poczucie własnej wartości”

Warsztat 3. „Planowanie rozwoju osobistego”

Warsztat 4. „Motywacja i zarządzanie czasem”

Warsztat 5. „Ja na polskim rynku pracy”

Warsztat 6. „Jak się odnaleźć w polskiej instytucji?”

Warsztat 7. „Stres – wróg czy sprzymierzeniec?”

Warsztat 8. „Jeśli dobrze rozumiem.. – o komunikacji”

Warsztat 9. „Narzędzia ewaluacji”

Dzieci, w trakcie warsztatów, w których uczestniczyły mamy, były pod opieką wychowawców. Blok zajęciowy dla dzieci składał się z dwóch części: zajęć psychologiczno-profilaktycznych oraz części rekreacyjno-integracyjnej.

Tematy spotkań psychologiczno- profilaktycznych:

1. Lustereczko powiedz przecie.. kim ja jestem na tym świecie? (spotkanie integracyjne, mające na celu poznanie siebie nawzajem, a także przyjrzenie się samemu sobie)
  2. Wszyscy mają talent, mam i ja! (spotkanie mające na celu określenie swoich słabszych i mocnych stron, z naciskiem na odkrycie w sobie dobra i talentów)
  3. Ech, och, ach, mmm, aaaa! Czyli skąd się w nas biorą emocje? (spotkanie prowadzone przez psychologa, mające na celu pomoc dzieciom w rozpoznawaniu i nazywaniu swoich emocji, ale także radzenia sobie z nimi)
  4. Strachy małe i duże – jak sobie z nimi radzić
  5. Słucham, by być usłyszanym! (spotkanie o komunikacji międzyludzkiej oraz o umiejętności słuchania)

Poza tym, był to również czas integracji rodzin ukraińskich ( matek z dziećmi) zamieszkujących w różnych częściach Polski, odpoczynku fizycznego i psychicznego oraz ciekawych atrakcji i wspólnych aktywności (wyjścia w góry, wyjazd do parku rozrywki, rozgrywki sportowe, gry terenowe, itp).

Mechanizm Finansowy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) i Norweskiego Mechanizmu Finansowego (NMF) na lata 2014-2021 to źródła bezzwrotnej pomocy dla Polski pochodzącej z trzech krajów EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu) będących zarazem członkami EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), tj. Norwegii, Islandii i Liechtensteinu.