Wojna wciąż trwa! 2 lata pomocy Ukrainie

Prawie 6,5 mln uchodźców wojennych z Ukrainy zarejestrowano na świecie, w tym ok. 1 mln przebywa w Polsce. Wartość pomocy udzielonej przez Caritas w 2023 roku osobom z Ukrainy w Polsce i w Ukrainie wyniosła prawie 150 mln złotych. 24 lutego 2024 mija dwa lata od rozpoczęcia wojny.

Dwa lata wojny zmieniły nasze odczucia, informacje z frontu spowszedniały. Ale wojna w Ukrainie trwa i zbiera śmiertelne żniwo. – Chcielibyśmy nie słyszeć alarmów, kiedy kładziemy się spać, nie słyszeć syren i wybuchów. Nie pisać bliskim, czy wszystko jest w porządku, czy jesteście żywi. Spotkać w kościele nie tylko kobiety, ale i mężczyzn. – mówi ks. Wiaczesław Gryniewicz, Dyrektor Caritas Spes Ukraina.To co się stało, jest naprawdę rozdzierające serce i trudne do oglądania – mówi mieszkanka Charkowa. – Mam ciśnienie krwi 200, nie mam zdrowia, nie mam mieszkania, zięć nie ma samochodu, nie mamy nic. Wszystko przepadło. Mam 77 lat i jestem od 7 miesięcy na emeryturze. Myślałam, och jak miło będzie na emeryturze. – dodaje mieszkanka Kijowa. – Na cmentarzu leżą chłopcy w wieku 19, 18 lat. To pokolenie wymiera a miało mieć dzieci i budować nowe życie. – mówi Tatiana Sycheva, beneficjentka programu Rodzina Rodzinie w Ukrainie, która straciła syna na wojnie.

Od początku wojny nasza Caritas lubelska działa dwutorowo– pomagamy zarówno osobom, które pozostały w kraju i których wojna dotyka bezpośrednio, jak i tym którzy postanowili uciekać do Polski i tutaj szukać schronienia.

POMOC NIESIONA W POLSCE

Na przestrzeni czasu, miejsce do którego uchodźcy mogli przychodzić i szukać wsparcia rozwijało się i zmieniało w zależności od potrzeb naszych podopiecznych. Początkowo funkcjonował „Punkt kryzysowy”, do którego trafili ludzi jadący prosto z granicy, i w którym można było uzyskać pomoc przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Po pewnym czasie powstał „Dom Przyjaźni”, gdzie dodatkowo osoby z Ukrainy mogły się spotkać, spędzić ze sobą czas, a dzieci mogły bezpiecznie przeczekać na swoich rodziców w ochronce. Aktualnie wszelką pomoc uchodźcy mogą uzyskać przychodząc do naszego Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które mieści się w głównej siedzibie Caritas AL, a także w Puławach przy ul. Słowackiego 2/213.

Na początku wojny osoby przyjeżdzające do Polski otrzymywały pomoc rzeczową i informacyjną, ale działania cały czas były rozszerzane i dostosowywane do potrzeb. Caritas Polska i Caritas diecezjalne uruchomiły 28 Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom, rozmieszczonych na terenie całej Polski. W przeważającej części korzystają z nich matki i dzieci. Obecnie jest to długofalowe i kompleksowe wsparcie.  – W drugim roku pomocy skupiliśmy się na obszarach związanych z integracją, czyli nauką języka polskiego, obszarem rynku pracy i integracją ze społeczeństwem. Uczymy osoby nie tylko tego, żeby umiały się porozumieć, ale żeby umiały zadbać o siebie. To jest bardzo potrzebne na rynku pracy, w przychodni, w szkole, w codzienności. Nic tak nie działa na drodze do samodzielności jak stała praca, która wiąże się ze stałym zarobkiem – podkreśla Renata Makuch, Koordynatorka Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska w Warszawie.

W Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom udzielamy pomocy prawnej, psychologicznej, informacyjnej, rzeczowej i żywieniowej, pomagamy w zalezieniu pracy, prowadzimy kursy języka polskiego, ochronkę dla dzieci oraz spotkania i wydarzenia integracyjne. Pomoc udzielana jest nieodpłatnie. Naszych beneficjentów zapraszamy do Centrum w następujących dniach i godzinach:

Poniedziałek: 8:30 – 14:00

Wtorek: 8:30-14:00

Środa: 10:00-16:00

Czwartek: 8:30-14:00

Nadal mamy także pod opieką ukraińskie matki z dziećmi oraz seniorów, którzy mieszkają w ośrodku w Księżomierzy. Aktualnie przebywają tam 24 osoby. W wakacje w ramach Wakacyjnej Akcji Caritas, na kolonie razem z polskimi dziećmi wyjechało 28 dzieci z Ukrainy. Dodatkowo w czerwcu odbył się turnus wytchnieniowy, w którym wzięło udział 75 dzieci z Ukrainy z Diecezji Kijowsko-Żytomierskiej. Na początku września przekazaliśmy także 400 wyprawek szkolnych do Caritas-Spes w Charkowie w ramach akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”. 100 wyposażonych tornistrów trafiło także do ukraińskich dzieci przebywających w Polsce na terenie województwa lubelskiego.

POMOC ZA GRANICĄ

Nasze wsparcie kierujemy również do osób, które pozostały w swoim kraju. W 2023 roku wysłaliśmy 41 tirów i 67 busów dostawczych z pomocą humanitarną. Prowadziliśmy akcję „Bezpieczne porody łączą narody” w ramach projektu pomocowego „Pomoc humanitarna 2023” przy współpracy z Polskim Towarzystwem Pielęgniarskim i Polskim Towarzystwem Położnych. Projekt finansowany był z dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach polskiej współpracy rozwojowej. Dzięki temu wyposażyliśmy szpitale w małych miejscowościach w Ukrainie w najbardziej potrzebny sprzęt do bezpiecznego przyjmowania dzieci na świat. Łącznie do Ukrainy wyjechało 5 tirów z pakietami porodowymi i wyprawkami dla noworodków na sumę ok. 2 mln zł. Przy współpracy z Caritas Polska przekazywaliśmy paczki w ramach akcji „Paczka dla Ukrainy”, które zostały dostarczone w najbardziej potrzebujące miejsca. Od początku wojny, do Ukrainy dotarło ponad 90 000 takich paczek.

TEMAT W LICZBACH:
  • 2465 osób otrzymało spersonalizowane wsparcie psychospołeczne,
  • 169 osób otrzymało wsparcie psychologiczne,
  • 1249 uczestników działań PSS Lite (działań integracyjnych),
  • 471 dzieci skorzystało z ochronki dla dzieci,
  • 180 osób wzięło udział w kursach języka polskiego,
  • 246 osób skorzystało ze wsparcia w zakresie utrzymania oraz zatrudnienia, włączenia społeczno-ekonomicznego, a także programów rozwoju,
  • 363 osoby skorzystało ze wsparcia w zakresie zatrudnienia,
  • 289 osób skorzystało z pomocy prawnej.
24 LUTEGO W CARITAS AL

Dwa lata pomocy były czasem zarówno strachu, lęku, jak również nadziei i doświadczania pięknej, ludzkiej miłości i życzliwości. Dlatego 24 lutego zachęcamy wszystkich do wspólnej modlitwy o pokój w Ukrainie, podczas Mszy Świętej w kościele pw. Św. Jozafata przy ul. Zielonej 3 w Lublinie o godz. 18:00.

Dodatkowo chcąc zjednoczyć się z narodem ukraińskim w tym ważnym czasie zorganizowaliśmy konkurs rysunkowo-fotograficzny dla dzieci do 18 roku życia pt. „Czym dla mnie jest pokój”. W najbliższą sobotę wyłonimy zwycięzców konkursu, a w poniedziałek w naszym Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom zostanie zorganizowana wystawa wszystkich prac.

Niech nasza pamięć tego dnia będzie swoistym symbolem solidarności z ukraińskim narodem, borykającym się od 2 lat z cierpieniem, niebezpieczeństwem i trudami wojny.

#SolidarnizUkrainą

NAJNOWSZE WPISY

Finał akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”
6 września 2024
Wakacyjna Akcja Caritas
2 września 2024
Wczasorekolekcje dla osób z niepełnosprawnościami
30 sierpnia 2024
Zbiórka artykułów szkolnych w sklepach Biedronka
14 sierpnia 2024
Niespodziewana powódź
25 lipca 2024

Archiwa

Skip to content