Pomagamy Ukrainie! (post aktualizowany)

Zestawienie form i skali pomocy udzielanej przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej w związku z wojną w Ukrainie (20.10.2022 r.)

 1. Szacowana wielkość wsparcia finansowego udzielonego:
  • Uchodźcom – ok. 10 244 556 zł (w tym 1 617 432,32 zł ze zbiórek w parafiach),
  • Ukrainie – 185 000 zł.
 2. Szacowana wielkość i rodzaj wsparcia rzeczowego:
  • 15 557 osób skorzystało z pomocy doraźnej świadczonej przez Caritas – niektórzy wielokrotnie (paczki żywnościowe, higieniczno-kosmetyczne, odzież, akcesoria),
  • 222 ciężarówki i 151 busów transportowych wyjechało do Ukrainy. Szacowana wartość darów rzeczowych oraz paliwa to 23 822 000 zł.
 3. Sposoby organizacji pomocy:
  • Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom – Dom Przyjaźni: pomoc doraźna (paczki), ciepłe posiłki, pomoc psychologiczna, porady prawne, pośrednictwo pracy, ochronka dla dzieci, certyfikowane kursy języka polskiego, wydarzenia integracyjne, wsparcie w zakresie pokrycia kosztów żłobków prywatnych dla dzieci, których mamy aktywnie poszukują pracy,
  • Organizacja transportów humanitarnych do Ukrainy,
  • Koordynacja dużego magazynu pełniącego rolę międzynarodowego hubu, w którym przyjmujemy dary od partnerów międzynarodowych i polskich (w tym różnych Caritas), a także z którego wyjeżdżają transporty do Ukrainy (także we współpracy z Caritas Ukraina i Caritas-SPES Ukraina),
  • Wsparcie w zakresie zakwaterowania (Dom Zawierzenia w Firleju (do końca czerwca), Wymarzony Dom Młodych w Częstoborowicach (do końca czerwca), Dom Rekolekcyjny w Księżomierzy (nadal), Dom Spotkania w Dąbrowicy, Dom Nadziei w Lublinie i Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Lublinie (doraźnie),
  • Prowadzenie Namiotu Nadziei w Dorohusku (w początkowym okresie zarówno na przejściu granicznym, jak i przy punkcie recepcyjnym w Dorohusku) – działający od końca lutego 2022 r. Obecnie w formule 8:00 – 16:00, zaś do końca czerwca przez 24 godziny na dobę,
  • Prowadzenie Namiotu Nadziei na dworcu PKP w Chełmie (od kwietnia do końca czerwca) w systemie całodobowym.
  • Prowadzenie bazy danych osób indywidualnych chcących ugościć uchodźców w swoich domach (350 rekordów),
  • Nocleg w mieszkaniach prywatnych za pośrednictwem Caritas lub parafii znalazło ponad 6 228 osób.
 4. W samej Caritas zatrudnionych obecnie jest 7 uchodźczyń, a najbardziej dynamicznym momencie było to ponad 20 osób.

13 czerwca 2022 r.

Caritas Archidiecezji Lubelskiej odpowiadając na ciągłą potrzebę świadczenia pomocy uchodźcom z Ukrainy otworzyła w dniu 9 czerwca 2022 r. kolejną placówkę – Dom Przyjaźni. Poświęcenia budynku pod nową działalność dokonał Ksiądz Arcybiskup Stanisław Budzik Metropolita Lubelski, który jednocześnie przytoczył słowa z Księgi Syracha – „Wierny bowiem przyjaciel potężną obroną, kto go znalazł, skarb znalazł. Za wiernego przyjaciela nie ma odpłaty ani równej wagi za wielką jego wartość. Wierny przyjaciel jest lekarstwem życia” (Syr 6, 14-16). Tak właśnie wygląda w ostatnich miesiącach relacja polsko-ukraińska, dlatego też to miejsce nie mogłoby nosić innej nazwy niż Dom Przyjaźni. Cieszę się, że Caritas będzie tu nadal pomagać potrzebującym z Ukrainy – dodał.

– Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie Województwa Lubelskiego, które przekazało do naszej dyspozycji budynek dawnego Wojewódzkiego Ośrodka Kultury przy ul. Dolnej Panny Marii 3 w Lublinie – mówił ks. Paweł Tomaszewski Dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej. – Nasza siedziba, mimo że nie należy do najmniejszych, nie pozwalała nam prowadzić działań na taką skalę, brakowało nam pomieszczeń. Teraz ten problem znika.

W oficjalnym otwarciu wziął udział Marszałek Województwa Lubelskiego Pan Zbigniew Wojciechowski. – Caritas już wielokrotnie potwierdziła, że niesie pomoc drugiemu człowiekowi, że wie, jak docierać do osób potrzebujących, dlatego na Zarządzie Województwa Lubelskiego nie mieliśmy żadnych wątpliwości, by budynek przekazać właśnie tej organizacji. Cieszymy się bardzo, że nadal będzie służył, że także w ten sposób możemy jako Województwo Lubelskie zaangażować się w pomoc naszym sąsiadom z Ukrainy – podkreślił.

W Domu Przyjaźni uchodźcy będą mogli otrzymać następującą pomoc:

 • wsparcie informacyjne, w tym pomoc w znajdowaniu zakwaterowania,
 • pomoc doraźna: posiłki na wynos (w pudełkach), paczki z chemią gospodarczą, produkty dla dzieci (żywność w słoiczkach, pampersy, chusteczki nawilżane, butelki, itp.), pościel,
 • pomoc psychologiczna (świadczona przez wykwalifikowane psycholożki ukraińskiego pochodzenia),
 • pomoc prawnicza (świadczona przez prawnika z Ukrainy),
 • pośrednictwo pracy (świadczone przez doradcę zawodowego z Ukrainy),
 • sala zabaw dla dzieci.

Planujemy także uruchomienie kursów języka polskiego.

Dom Przyjaźni to budynek po dawnym Wojewódzkim Ośrodku Kultury znajdujący się przy ul. Dolnej Panny Marii 3 w Lublinie. Pomoc udzielana jest potrzebującym od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00, a szczegółowe informacje można otrzymać pod nr tel. +48 451 168 798.

Dodatkowo:

 • Cały czas prowadzimy ośrodki w Firleju, Księżomierzy, Częstoborowicach i Krasieninie (obecnie przebywa w nich 115 osób).
 • Do Ukrainy wyjechało do tej pory 171 ciężarówek, 42 busy dostawcze na łączną wartość blisko 14 000 000 zł.
 • Nasi wolontariusze obecni są na przejściu granicznym w Dorohusku oraz przy tamtejszym punkcie recepcyjnym 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Są oni pierwszym kontaktem dla uchodźców, świadczą im pomoc w postaci ciepłych napojów, żywności, zabawek dla dzieci czy ubrań, koców.
 • Koordynujemy przekazywanie paczek żywnościowych i kosmetycznych na dworcu PKP w Chełmie. Pomoc świadczymy zarówno pasażerom pociągów z Ukrainy, jak i tym, którzy decydują się na powrót do Ukrainy.

13 maja 2022 r.

 • Blisko 400 osób skorzystało z całodobowej opieki naszych ośrodków w Firleju, Księżomierzy, Częstoborowicach i Krasieninie. Obecnie przebywa w nich 140 osób.
 • Do Ukrainy wysłaliśmy 35 busów dostawczych oraz 145 ciężarówek, każda z nich zapakowana 20 tonami darów, co daje 2900 ton na łączną wartość ok. 11 600 000 zł. Miasta do których dotarliśmy z pomocą humanitarną to: Charków, Lwów, Łuck, Kiwerce, Równe, Czernihów, Krasiłów, Bucza, Worzel, Żytomierz, Winnica, czy Berdyczów.
 • Z przeprowadzonej w parafiach zbiórki do puszek otrzymaliśmy 1 613 735,32 zł, od osób indywidualnych 622 497,36 zł, Caritas Polska przekazała 590 000 zł, natomiast od firm i instytucji 996 115 zł. Łącznie na pomoc Ukrainie zgromadziliśmy 3 822 347,68 zł.
 • Papież Franciszek przekazał przez nas pieniądze na rzecz Caritas SPES Charków. Dzięki temu zakupiliśmy samochód osobowo-dostawczy – Citroena Jumpy, który będzie służył ks. Wojtkowi i jego wolontariuszom w docieraniu do najbardziej potrzebujących.
 • Prowadzimy punkt kryzysowy, który przez pierwszy miesiąc działał w formule całodobowej zapewniając uchodźcom zarówno pomoc w znalezieniu zakwaterowania, ciepły napój, posiłek, niezbędne informacje, a obecnie koordynuje pomocą doraźną w postaci paczek żywnościowych, kosmetyczno-higienicznych oraz odzieży – łącznie z tej formy wsparcia skorzystało już 8952 uchodźców.
 • Od początku wojny w Ukrainie zatrudniliśmy 52 osoby, w tym 10 osób z Ukrainy.
 • Nasi wolontariusze obecni są na przejściu granicznym w Dorohusku oraz przy tamtejszym punkcie recepcyjnym 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Są oni pierwszym kontaktem dla uchodźców, świadczą im pomoc w postaci ciepłych napojów, żywności, zabawek dla dzieci czy ubrań, koców.
 • Koordynujemy przekazywanie paczek żywnościowych i kosmetycznych na dworcu PKP w Chełmie.
 • Umożliwiamy skorzystanie z pomocy psychologicznej – zarówno uchodźcom, jak i rodzinom, które przyjęły uchodźców, wolontariuszom oraz pracownikom Caritas.
 • Prowadzimy dwa kursy języka polskiego na poziomie a1, pracujemy nad otworzeniem szkoły językowej.
 • W naszym biurze ds. uchodźców prowadzimy bazę adresów, pod którymi osoby indywidualne lub zgromadzenia zakonne, parafie zdecydowały się przyjąć uchodźców. Łącznie zawiera ona ponad 340 adresów.
 • Prowadzimy magazyn przy siedzibie głównej przy al. Unii Lubelskiej 15 w Lublinie oraz duży magazyn przeładunkowy przy ul. Mełgiewskiej 29 w Lublinie.
 • Współpracujemy z organizacjami pozarządowymi ze Stanów Zjednoczonych oraz Włoch w zakresie szkoleń psychologicznych dla naszych pracowników i wolontariuszy pod kątem pracy z uchodźcami, osobami, które doświadczyły realiów wojny.
 • Każdego dnia na naszym placu modlimy się modlitwą Anioł Pański w intencji pokoju na świecie i za ofiary wojny, organizowaliśmy czuwanie oraz uczestniczyliśmy w Mszy św. w lubelskiej katedrze w dniu zawierzenia Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi.
 • Wraz z Centrum Spotkania Kultur w Lublinie prowadzimy świetlicę dla dzieci, która funkcjonuje od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00.

11 kwietnia 2022 r.

W poniedziałkowym podsumowaniu tygodnia zawrzeć chcemy przede wszystkim informację, że w ostatnich dniach zaobserwowaliśmy wzmożony ruch na granicy – niektórzy uchodźcy decydują się na powrót do Ukrainy, ale i coraz więcej osób – zwłaszcza z okolic Donbasu – dociera do Polski, by tu szukać schronienia. Ponieważ jako Caritas jesteśmy przy granicy w Namiocie Nadziei 24 godziny na dobę, potrzebujemy ogromnego wsparcia wolontariuszy – także międzynarodowych. Jeśli dysponujesz czasem, jesteś odważny i chcesz pomagać – skontaktuj się z nami mailowo (wolontariat.lublin@caritas.pl) , telefonicznie +48 515 384 414 lub poprzez fanpage (Caritas Lublin) lub konto na Instagramie (caritas_al). Czekamy na Ciebie!

W minionym tygodniu z naszego punktu kryzysowego skorzystało 936 osób, które otrzymały paczkę żywnościową, kosmetyczno-higieniczną czy odzieżową. W sumie wydaliśmy ich już 7226 sztuk.

Z naszego magazynu przy ul. Mełgiewskiej byliśmy w stanie wysłać 15 ciężarówek (łącznie 122), które pojechały w różne miejsca Ukrainy. Dzięki współpracy z ks. Krzysztofem Orlickim z Kiwerec i jego relacji z rektorem seminarium w Worzelu, ks. Rusłanem Mehalkiwem jeden z transportów w całości przekierowany został na mieszkańców Buczy i okolic, dotarło do nich także typowo szpitalne zaopatrzenie od naszych przyjaciół z Furstenfeldbruck.

Niezmiennie gościmy uchodźców w naszych ośrodkach w Firleju, Księżomierzy i Częstoborowicach (171 osób), w naszym Centrum Charytatywnym w Krasnymstawie schronienie znalazło kolejne 8 osób. Łącznie na stałe opiekujemy się 179 osobami.

Dziękujemy, dziękujemy, dziękujemy wszystkim tym, którzy idą z nami ramię w ramię. Wolontariuszom z Polski i Ukrainy, zwłaszcza tym, którzy są z nami od samego początku – bez Was nawet połowy tych rzeczy nie udałoby nam się zrealizować. Także naszym gościom zza granicy, którzy przywożą ze sobą świeżość umysłu, ogromne zaangażowanie i wiele inspiracji – w tym tygodniu zwłaszcza strażakom z portugalskiego Fundao.

4 kwietnia 2022 r. 

Zwalniamy. Pospolite ruszenie, które trwało ponad miesiąc powoli wygasza się. Czujemy, że to zupełnie naturalny proces, że tak się po prostu dzieje kiedy adrenalina opada, kiedy powoli oswajamy się z nową rzeczywistością. Mamy jednak świadomość, że jako Caritas Archidiecezji Lubelskiej nie będziemy mogli przestać świadczyć pomocy tym, którzy będą jej potrzebowali. 

W magazynie oraz na sortowni ubrań grupa ponad 50 wolontariuszy każdego dnia dba o to, by wszystko było odpowiednio podzielone, gotowe do przekazania osobom potrzebującym. 

Nasz punkt kryzysowy stara się zapewniać pomoc doraźną wydając paczki żywnościowe, higieniczno-kosmetyczne oraz odzież. Dotychczas z tej formy wsparcia skorzystało już 6290 osób (1126 osób w ubiegłym tygodniu). Aby otrzymać tę pomoc należy zgłosić się do od poniedziałku do soboty w przedziale 9:30 – 16:00. Tam nasi ukraińskojęzyczni wolontariusze pomogą w wypełnieniu kwestionariusza oraz przygotowują paczki. 

Z prośbą o pomoc zwracają się do nas także różne organizacje (w tym działające w Ukrainie lub organizujące samodzielnie transporty humanitarne), instytucje opiekujące się uchodźcami (także zarządzane przez Urząd Miasta Lublin), czy rodziny przyjmujące osoby z Ukrainy pod swój dach. 

Stworzyliśmy trzy ośrodki, które stały się domem dla prawie 150 osób – w Firleju, Księżomierzy i Częstoborowicach. Zapewniamy im całodobową opiekę, wspólnie przygotowujemy posiłki, dbamy o przestrzeń, zapewniamy im lekcje polskiego, angielskiego, zajęcia taneczne, dzieci nareszcie ruszyły do szkół i przedszkoli.

Nasz Namiot Nadziei przy granicy w Dorohusku wciąż działa, bardzo często jego działanie napędzane jest przez wolontariuszy z zagranicy. Tylko w ubiegłym tygodniu mogliśmy liczyć na wsparcie z Portugalii, Niemiec, Kolumbii, Irlandii, Stanów Zjednoczonych, czy Włoszech. 

Przestrzenią, w której najbardziej widoczna jest zmiana, jest ilość transportów humanitarnych, które w ubiegłym tygodniu dotarły do naszych przyjaciół w Ukrainie. W ubiegłym tygodniu z naszych magazynów wyjechało jedynie (w porównaniu do chociażby ubiegłego tygodnia) 8 ciężarówek. I choć to wciąż 160 ton najpotrzebniejszych rzeczy o wartości około 640 000 zł to jednak przy łącznej wartości 8 560 000 zł, 2140 tonach i 107 samochodach popularnie nazywanych TIRami, nie trudno zauważyć różnicę. Mamy jednak świadomość, że lepiej poczekać dzień czy dwa i zgromadzić wystarczającą ilość żywności czy środków opatrunkowych lub medycznych, by kierowca mógł ruszyć w trasę w pełni załadowany, dlatego też, mając zdecydowanie mniejsze ilości najpotrzebniejszych rzeczy, mierzymy siły na zamiary. Jednocześnie jesteśmy bardzo wdzięczni, że nadal docierają do nas transporty z innych europejskich krajów, że są także firmy czy instytucje, które jednoczą się z nami w tym długodystansowym zadaniu niesienia pomocy. 

Gdyby ktoś jeszcze chciał dołączyć do tego grona – prosimy przede wszystkim o żywność. 

28 marca 2022 r.

Powoli tracimy rachubę, kolejne dni mijają, pojawia się pewnego rodzaju oswojenie z sytuacją, a przecież dopóki trwa wojna ludzie – uchodźcy czy ci, którzy pozostali w Ukrainie – nadal potrzebują naszego wzmożonego wsparcia.

Tylko w ciągu ostatnich 7 dni z pomocy w punkcie kryzysowym skorzystały 2732 osoby (łącznie 5164 osoby). To właśnie tam uchodźcy mogą otrzymać wsparcie w postaci paczek żywnościowych (raz w tygodniu), kosmetyczno-chemicznych (raz na dwa tygodnie) i odzieżowych (raz w miesiącu). W biurze dla uchodźców pomagamy także w znalezieniu zakwaterowania, pośredniczymi pomiędzy parafianami, którzy zadeklarowali chęć przyjęcia uchodźców do swoich domów (łącznie w bazie mamy ponad 300 takich adresów). Punkt kryzysowy działa obecnie od poniedziałku do soboty w godzinach 9:30 – 16:00 (tel. +48 451 168 798), natomiast biuro ds. uchodźców przez cały tydzień od 8:00 do 22:00 (+48 781 084 233).

Nie zwalniamy tempa w organizowaniu transportów humanitarnych, które docierają do wielu miast Ukrainy (do Równego, Kiwerec, Żytomierza, Charkowa, Łucka, Winnicy, Berdyczowa, Krasiłowa, Lwowa, a mniejszymi transportami także w okolice Kijowa). W minionym tygodniu wytężona praca naszych logistyków i magazynierów, a także ofiarność darczyńców pozwoliła wysłać kolejne 45 ciężarówek – każda z nich załadowana ok. 20 tonami darów. Łącznie dotychczas do Ukrainy wyjechało z naszych magazynów 99 ciężarówek, których wartość szacujemy na 7 920 000 zł.

Cały czas jesteśmy obecni tuż przy granicy polsko-ukraińskiej w Dorohusku oraz przy tamtejszym punkcie recepcyjnym. Nasi wolontariusze czuwają całą dobę, by w razie potrzeby świadczyć pierwszą pomoc osobom docierającym do Polski.

21 marca 2022 r.

Ponieważ wojna w Ukrainie nadal trwa, także i my, jako Caritas Archidiecezji Lubelskiej pozostajemy na posterunku.

Do tej pory z naszej siedziby do Ukrainy wyjechało 59 ciężarówek, każda z nich wypełniona po brzegi (ok. 20 ton darów) – cieszymy się tym bardziej, że ostatnio udało nam się stworzyć możliwość wysyłania transportów humanitarnych do wschodniej części Ukrainy – do Charkowa.

W naszym całodobowym punkcie kryzysowym pomoc uzyskało już blisko 2500 uchodźców (2432 osób), którym pomogliśmy znaleźć zakwaterowanie, wydaliśmy paczki żywnościowe, chemiczne i odzież.

Nieustannie opiekujemy się uchodźcami w naszych ośrodkach w Firleju (75 osób) i Księżomierzy (54 osoby), a w Częstoborowicach oczekujemy na przybycie dzieci z sierocińca (ok. 40 osób). Na potrzeby uchodźców udostępniamy także pomieszczenia Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy ul. Chmielewskiego oraz doraźnie w naszej siedzibie.

Wolontariusze w Namiocie Nadziei w Dorohusku towarzyszą uchodźcom w ich pierwszych momentach w Polsce przekazując im ciepłe napoje, suchy prowiant, koce – są dostępni 24 godziny na dobę.

W minionym tygodniu otrzymaliśmy dwa samochody osobowe –  jeden od Lubelskiej Izby Rolniczej, drugi od darczyńców – wolontariuszy z Holandii. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze sprawniej pomagać, docierać we wszystkie miejsca, w których jesteśmy potrzebni.

Dziękujemy naszym darczyńcom stale przekazującym darowizny rzeczowe i finansowe. Cieszymy się, że oprócz Polaków, polskich firm i instytucji, możemy liczyć na wsparcie z za granicy. Swoją jedność z nami stale wyrażają Niemcy, Włosi, Anglicy, Irlandczycy, Szwajcarzy, Finowie, Norwegowie, Holendrzy, Duńczycy.

Dziękujemy też naszym wolontariuszom, bez których wykonywana przez nas praca nie miałaby takiej efektywności. Cieszymy się, że także tutaj możemy liczyć na wsparcie międzynarodowe.

14 marca 2022 r.

Minął kolejny tydzień pełen napięcia, wytężonej pracy i wielu wyzwań. Do Polski regularnie docierają kolejni uchodźcy, a sytuacja w Ukrainie nie poprawia się. Dlatego też, jako Caritas Archidiecezji Lubelskiej, nie możemy pozwolić sobie na moment rozprężenia.

Przez ostatnie 7 dni wysłaliśmy 22 tiry oraz 2 busy z transportami humanitarnymi, które za pośrednictwem naszych przyjaciół po tamtej stronie granicy docierają do potrzebujących w różnych zakątkach północnej części Ukrainy. Łącznie z naszej siedziby wyjechało 50 ciężarówek i 27 busów, co daje ponad 1040 ton darów.  

W naszym punkcie kryzysowym, który działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu wolontariusze posługujący się zarówno językiem polskim, jak i ukraińskim czekają na ukraińskie rodziny lub polskich gospodarzy goszczących u siebie uchodźców, którym zapewniamy pomoc doraźną – żywność, środki higieniczne, odzież czy zabawki. Tylko w ciągu tych t dni z punktu skorzystało 1079 osób (ok. 200 osób dziennie, łącznie 1748 osób).

Nasi niestrudzeni wolontariusze dyżurują 24/7 w Namiocie Nadziei tuż przy granicy w Dorohusku.

Ponadto w piątek, 11 marca, w naszej Caritas nastąpiło przekazanie parafii w Kiwercach ambulansu wypełnionego lekami podarowanego przez OSP w Jawiszowicach.

Każdego dnia korzystamy ze wsparcia ponad 120 wolontariuszy, którzy wspierają nas w rozładunkach i załadunkach, sortowaniu darów czy obsłudze punktu kryzysowego.

7 marca 2022 r.

Wojna w Ukrainie trwa, a jej konsekwencje odczuwalne są przez nas wszystkich – przede wszystkim tych, którzy musieli opuścić swój kraj, swoje domy, swoich mężów, synów czy ojców, ale także przez Polaków, którzy maksymalnie zaangażowali się w pomaganie.

Jako Caritas Archidiecezji Lubelskiej już od tygodnia pracujemy w systemie całodobowym.

Staramy się, by nasza pomoc przebiegała dwutorowo. Z jednej strony zabezpieczamy potrzeby uchodźców, którzy w Polsce szukają schronienia, z drugiej natomiast chcemy maksymalnie wesprzeć także tych, którzy nadal są w Ukrainie.

Naszą pomoc międzynarodową kierujemy obecnie do następujących miast w Ukrainie: Łuck, Kiverce, Równe, Żytomierz, Lwów. Trafiają tam nasze transporty humanitarne, które często są przeładowywane i mniejszymi samochodami docierają w głąb kraju, by zminimalizować ryzyko zatrzymania przez wojsko rosyjskie.

Dotychczas wysłaliśmy 21 tirów, każdy z nich z transportem ok. 20 ton. Staramy się także być w kontakcie bieżącym z księżmi, którzy pracują w ukraińskich parafiach i w miarę potrzeb oraz możliwości przesyłać im wsparcie finansowe.

Tylko dziś pozyskaliśmy od lokalnych piekarni (dziękujemy!) 600 bochenków chleba, które już jutro pojadą za granicę, bo… dostaliśmy informację, że ludzie tęsknią za chlebem.

Na terenie naszej diecezji prowadzimy obecnie:

– Punkt kryzysowy skierowany do uchodźców, ale także instytucje im pomagające oraz rodziny, które wzięły ich pod opiekę, by otrzymać pomoc doraźną (odzież, żywność, środki czystości, kosmetyki), a także wsparcie przy zakwaterowaniu. W ciągu tygodnia zaopiekowaliśmy się tam 669 osobami.

– Namiot Nadziei w Dorohusku, który funkcjonuje przez całą dobę i stara się zapewnić pomoc w pierwszym kontakcie po przekroczeniu polsko-ukraińskiej granicy. Zapewniamy produkty żywnościowe, ciepłe napoje, wodę, ubrania. Wszystko to obstawiają wolontariusze Caritas z całego kraju (oprócz wolontariuszy lubelskiej Caritas, są tam także przedstawiciele Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej).

– Przystań dla uchodźców w naszym ośrodku w Firleju (obecnie zakwaterowanych jest tam 50 osób). Współpracujemy także z tamtejszą gminą, wspólnie dbamy o wyżywienie dla grup przebywających w ośrodkach przez nią prowadzonych. Najmłodszy nasz gość ma niespełna 3 miesiące.

– Punkty zbiórek w siedzibie przy al. Unii Lubelskiej 15, ale także w Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1, na parkingu pod sklepem Decathlon przy al. Spółdzielczości Pracy 26 oraz w sklepie Carrefour przy al. Witosa 6.

– Bazę danych osób prywatnych i instytucji, które oferują uchodźcom schronienie.

Ponadto:

– Wieczorami patrolujemy Dworzec Główny PKS, jeśli któryś z przyjeżdżających tam uchodźców nie wie gdzie się podziać, a wysiada właśnie w Lublinie wtedy oferujemy mu przenocowanie w naszej siedzibie, a rano pomagamy mu znaleźć zakwaterowanie na dłużej.

– Współpracujemy z wieloma zagranicznymi instytucjami, społecznościami, firmami, które organizują zarówno zbiórki darów, jak i zbiórki pieniędzy jako symbol solidarności z narodem Ukraińskim.

– Opowiadamy całemu światu o tym, co się dzieje, jak można pomóc dzięki współpracy z dziennikarzami z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Estonii, Francji, Norwegii i Szwajcarii.

– Sortujemy tony ubrań, żywności, środków opatrunkowych, środków medycznych, czy zabawek, które otrzymujemy dzięki wielkiemu zaangażowaniu lokalnej społeczności.

– Każdego dnia gościmy ok. 80 wolontariuszy, którzy zupełnie bezinteresownie pracują w pocie czoła, często do późnych godzin nocnych,

– Staramy się być na posterunku, doradzać, wspierać, rozwiewać wątpliwości i zachęcać do działalności wszystkich tych, którzy się do nas zgłaszają.

 

NAJNOWSZE WPISY

Oferta pracy!
Praca szuka człowieka!
5 lipca 2024
Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 (FEPŻ) – Podprogram 2023
17 czerwca 2024
Piknik SKC 2024!
14 czerwca 2024
Program „Na codzienne zakupy”
12 czerwca 2024
Pomóżmy Wiktorii!
27 maja 2024

Archiwa

Skip to content