Wczoraj (29.11.2022 r.) w naszym Domu Nadziei Caritas AL odbył się FESTIWAL WOLONTARIATU!
Wszystko to za sprawą projektu „Dobra jest więcej – szkolny wolontariat” realizowanego przez Caritas w Polsce dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Edukacji i Nauki. W jego ramach 15 Szkolnych Kół Caritas z naszej diecezji przygotowało swoje autorskie inicjatywy, a ich opiekunowie wzięli udział w szkoleniach.
Osamotnienie, brak więzi z bliskimi i poczucia własnej wartości to problemy, z którymi borykają się młodzi ludzie, a które spotęgowała pandemia. Coraz częściej skutkują one podejmowaniem zachowań ryzykownych, a nawet prób samobójczych. Caritas Polska wraz z Caritas diecezjalnymi wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom, oferując opiekunom narzędzia i wskazówki do pracy z młodzieżą.
Podczas Festiwalu każde Szkolne Koło Caritas miało możliwość opowiedzenia o działaniach zrealizowanych w ramach projektu, ale była to także doskonała okazja do wymiany doświadczeń i integracji. Swoje działania prezentowali wolontariusze z następujących szkół:
- Niepubliczna Integracyjna Szkoła Podstawowa Nowoczesnych Technologii i Języków Obcych „ARKA” w Chełmie
- Zespół Szkół w Sawinie
- Zespół Szkolno- Przedszkolny w Dorohusku
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czułczycach
- Szkoła Podstawowa nr 31 im. Lotników Polskich w Lublinie
- Szkoła podstawowa nr 29 im. Adama Mickiewicza w Lublinie
- Szkoła Podstawowa nr 14 im. T. Kościuszki w Zespole Szkół nr 12 w Lublinie
- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kiełczewicach Górnych
- Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Górskiego w Wierzbicy
- Szkoła Podstawowa im. Konstytucji 3 Maja w Strachosławiu
- Szkoła Podstawowa w Czerniejowie
- Państwowe Szkoły Budownictwa i Geodezji im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
- Zespół Szkół Technicznych im. gen. Zygmunta Bohusza- Szyszko
- Szkoła Podstawowa nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie
- Zespół Szkół im Tadeusza Kościuszki w Czemiernikach
Decyzją komisji, która bacznie analizowała wszystkie prezentacje, to właśnie SZKOLNE KOŁO CARITAS ze SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 16 IM. FRYDERYKA CHOPINA W LUBLINIE pojedzie do siedziby Caritas Polska w Warszawie na kolejny (finałowy) etap Festiwalu i tam zaprezentuje swój projekt.
Ważnym punktem spotkania stanowiła peregrynacja relikwii bł. Carla Acutisa.
– Carlo Acutis jest patronem Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, które już w sierpniu 2023 roku. Kawałek jego osierdzia peregrynuje po całej Polsce i akurat tak się złożyło, że właśnie teraz jest w naszej diecezji – mówi Paulina Stepnowska, koordynator wolontariatu Caritas AL. – Nie mogliśmy więc przegapić możliwości, by pokazać go jako wzór dla wolontariuszy. Carlo mimo młodego wieku bardzo poświęcał się dla Pana Boga i drugiego człowieka powtarzając, że jedyne co uczyni nas pięknymi w oczach Boga, to sposób, w jaki Go kochaliśmy i w jaki kochaliśmy naszych braci. Był zaangażowany w działalność charytatywną na rzecz potrzebujących, bezdomnych i imigrantów, których wspierał również finansowo, przeznaczając na ten cel pieniądze zaoszczędzone z otrzymywanej tygodniówki. Jest więc bardzo dobrym, a jednocześnie bardzo współczesnym wzorem do naśladowania, udowadnia, że nigdy nie jest za wcześnie na świętość, na to, by do niej dążyć – podsumowuje.
Carlo Acutis urodził się 3 maja 1991 w Londynie, ale niedługo później jego rodzina wróciła do Mediolanu. Był autorem pobożnościowych stron internetowych, o cudach eucharystycznych i o świętych katolickich. Eucharystię nazywał autostradą do nieba. Jego życiowym mottem były słowa: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie”.