W trosce o najuboższych – wywiad z ks. Wiesławem Kosickim

Fot. Mateusz Jocek
Fot. Mateusz Jocek

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z ks. Wiesławem Kosickim, dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej, który przeprowadziła Pani Urszula Buglewicz , dziennikarka tygodnika katolickiego Niedziela. Wywiad ukazał się w dzisiejszej Niedzieli.
 Urszula Buglewicz: Caritas Archidiecezji Lubelskiej prowadzi wiele dzieł miłosierdzia…
Ks. Wiesław Kosicki: Działalność lubelskiej Caritas związana jest zarówno z kalendarzem liturgicznym, jak i licznymi wydarzeniami, które generują różne potrzeby w naszym regionie i na świecie, a przez to wymagają naszej reakcji. W ostatnim czasie, dzięki zaangażowaniu wolontariuszy z całej archidiecezji, udało nam się zrealizować wiele dzieł i kampanii. Ich celem było pozyskanie nowych darczyńców, którzy przez przekazanie nam środków finansowych i darów rzeczowych przyczynili się do tego, iż mogliśmy skutecznie pomóc osobom wymagającym wsparcia.
 Które z realizowanych dzieł okazało się w ostatnim czasie najważniejsze?
Jednym z naszych najważniejszych osiągnięć jest utworzenie funduszu pomocowego o nazwie „Caritas dzieciom”. Pierwsze środki na uruchomienie funduszu pozyskaliśmy w ramach kampanii o nazwie „77 km dobra”. Akcja, która trwała przez okres jednego miesiąca (na przełomie sierpnia i września br.), polegała na zbieraniu monet jednozłotowych. Chcieliśmy ułożyć z nich ciąg monet jednonominałowych, pobijając rekord Guinessa, który w tej kategorii aktualnie należy do organizacji charytatywnej z Austrii. Rekordu nie udało się pobić, ale to wydarzenie spowodowało mobilizację wielu środowisk, wrażliwych na potrzeby dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Zgromadzona w ramach kampanii kwota ok. 60 tys. zł w całości została przeznaczona na utworzony fundusz. Pieniądze, które na nim gromadzimy, przeznaczone są na konkretną pomoc dla dzieci, jak dożywanie, wyprawki szkolne i stypendia dla uczniów, czy finansowanie leczenia i rehabilitacji.
Na czym konkretnie ta pomoc polega?
Dzięki wielu darczyńcom, w bieżącym roku szkolnym finansujemy obiady dla ok. 100 uczniów, a także przygotowaliśmy wyprawki szkolne dla kilkuset osób z naszej archidiecezji. W ramach organizowanej przez nas – już po raz drugi – akcji „Tornister pełen uśmiechów”, na przełomie sierpnia i września prowadziliśmy zbiórkę pieniędzy w parafiach. Zgromadzone środki przeznaczyliśmy na przygotowanie 400 tornistrów z wyprawkami, które przekazaliśmy uczniom z ubogich rodzin. Uroczyste podsumowanie akcji odbyło się w parafii pw. św. Michała Archanioła w Lublinie, gdzie podczas Mszy św. z poświęceniem przyborów szkolnych ok. 50 uczniów odebrało przygotowane przez nas wyprawki. Tę akcję chcemy kontynuować również w kolejnych latach.
 W jaki sposób Caritas pozyskuje środki?
Jedną z wielu możliwości jest pozyskanie środków finansowych w ramach 1% podatku. Na początku jesieni Urząd Skarbowy podał informacje o pieniądzach przekazanych organizacjom pożytku publicznego w ramach 1% podatku dochodowego za rok 2012. Caritas Archidiecezji Lubelskiej otrzymała od podatników ok. 75 tys. zł, które zostały przeznaczone na działalność statutową naszej organizacji, czyli na pomoc dla potrzebujących z terenu naszej archidiecezji. Dzięki osobom, które zaufały naszej Caritas i przekazały nam swoje pieniądze, możemy pomagać osobom ubogim, bezrobotnym i bezdomnym przez organizowanie dla nich pomocy żywnościowej, dofinansowanie zakupu leków, czy udzielanie zapomóg w trudnych sytuacjach losowych. Z głębi serca chciałbym podziękować wszystkim, którzy przekazali nas 1% podatku, i prosić o dalsze wspieranie naszych działań.
Od kilku miesięcy działania Caritas wspiera grupa osób wchodzących w skład działu rozwoju. Czym te osoby się zajmują?
W kwietniu br. w strukturach Caritas Archidiecezji Lubelskiej powstał dział rozwoju. Ta nowa jednostka organizacyjna planuje działania naszej instytucji, by z jednej strony jeszcze lepiej pomagać potrzebującym, a z drugiej pozyskiwać coraz to nowych darczyńców. Jej zadaniem jest również budowanie dobrego wizerunku organizacji, a także współpraca z mediami, by za pośrednictwem środków społecznego przekazu jak najwięcej osób dowiedziało się o organizowanych przez nas akcjach i mogło włączyć się w liczne działania, które niosą pomoc najbardziej potrzebującym. Chcemy też rozbudować bazę darczyńców oraz usprawnić kontakt centrali z parafialnymi oddziałami i wolontariuszami, w tym e-wolontariuszami, którzy za pośrednictwem Internetu promują działania Caritas i pomagają nam w codziennej pracy na rzecz bliźniego. Ważnym zadaniem działu rozwoju jest również rozbudowa stron internetowych i wersji mobilnych oraz aktywność na portalach społecznościowych. Od kwietnia br. za pośrednictwem Internetu pozyskaliśmy ponad 2300 osób, które wspierają naszą działalność.
Planujemy nasze zadania nie tylko na najbliższy czas, ale staramy się zbudować strategię rozwoju na kilka lat, by optymalnie wykorzystać możliwości Caritas wobec pojawiających się potrzeb. Chcemy zainicjować nowe formy działalności, których celem będzie niesienie pomocy i wsparcia dla osób bezrobotnych, niepełnosprawnych oraz dzieci z rodzin ubogich i zagrożonych patologią. Myślimy również o nowych inwestycjach w placówkach zarządzanych przez CAL w Lublinie, Dąbrowicy, Firleju i Krasnymstawie. Na te cele chcemy pozyskać środki m.in. przez udział w konkursach ogłaszanych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz inne instytucje przekazujące granty na działalność charytatywną i na inwestycje.
 Pomoc świadczona przez lubelską Caritas przekracza wiele granic…
Lubelska Caritas włącza się w programy pomocowe, które przekraczają nie tylko granice naszej archidiecezji, ale również Polski. Ostatnio przeprowadziliśmy dwie zbiórki do puszek: na pomoc dla uchodźców z Syrii oraz dla poszkodowanych wskutek huraganu mieszkańców Filipin. Pomoc dla Syrii przekazaliśmy częściowo za pośrednictwem Caritas Polska, a częściowo za pośrednictwem parafii pw. św. Antoniego w Mersin w Turcji, prowadzonej przez polskich kapucynów z prowincji warszawskiej. Proboszcz tej parafii, o. Paweł Szymala OFM Cap., otacza opieką uchodźców z Syrii, szczególnie chrześcijan. Również na terenie Lublina przybywają uchodźcy z Syrii, którzy zostali objęci opieką prowadzonego przez nas Centrum Pomocy dla Migrantów i Uchodźców.
 Zbliżające się święta Bożego Narodzenia zapowiadają jedną z najważniejszych akcji Caritas…
Jedną ze sztandarowych akcji Caritas jest Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Ta akcja, zainicjowana przed 20 laty w naszej archidiecezji, już na stałe wpisała się w działalność Caritas. Polega na rozprowadzaniu świec, które zapłoną na stołach podczas wieczerzy wigilijnej jako znak rodzącego się Chrystusa i naszej solidarności z potrzebującymi, którzy proszą najciszej – z dziećmi. W ramach kampanii świece z logo Caritas sprzedawane są w Adwencie we wszystkich parafiach archidiecezji; można je nabyć również w naszej centrali w Lublinie. Uroczysta inauguracja akcji odbyła się 28 listopada na Placu Litewskim w Lublinie. Podczas happeningu na centralnym placu miasta zapłonęła „Świeca Tysiąca Świec”, stając się symbolem rozesłania światła Chrystusa do wszystkich domów na nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Wydarzeniu towarzyszyła oprawa muzyczna przygotowana przez Łukasza Jemiołę, a osoby uczestniczące w spotkaniu miały okazję nauczyć się i wykonać utwór Natalii Kukulskiej pt. „Piosenka Światłoczuła”. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom przebiega w tym roku pod hasłem „Rozjaśnij Dzieciom Przyszłość” i jak zawsze ma wymiar ekumeniczny; swoim zasięgiem obejmuje również Kościół prawosławny i ewangelicko-augsburski.
W tym roku Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom ma nowe propozycje…
Nowymi propozycjami związanymi z akcją są świece sprzedawane w dwupakach oraz możliwość zapalenia świecy Caritas w świecie wirtualnym. Nabywając wigilijne świece, można od razu zakupić dwie: jedną dla siebie na świąteczny stół, a drugą dla bliźniego. Możemy ją przekazać np. komuś z naszych bliskich, chorej lub samotnej sąsiadce, rodzinie pozostającej w trudnej sytuacji materialnej, albo wysłać za granicę tym, którzy wyemigrowali z Polski. Inną formą włączenia się w dzieło pomocy dzieciom jest zapalenia świecy za pośrednictwem specjalnej aplikacji na naszej stronie www.lublin.caritas.pl. Dostępna na stronie instrukcja krok po kroku przeprowadzi zainteresowanych przez kolejne etapy zapalania e-świecy.
 Jakie są inne formy przedświątecznej pomocy?
Jeszcze inną formą pomocy jest przekazanie pieniędzy do znajdujących się w kościołach puszek, oznaczonym logo akcji „Gwiazdka nadziei”, lub udział w zbiórce żywności. Środki finansowe zebrane podczas Adwentu zasilą fundusz „Caritas dzieciom”, a żywność zebrana w dn. 6 – 7 grudnia w wybranych sklepach Lubelszczyzny pozwoli na przygotowanie świątecznych paczek dla najuboższych rodzin. W zbiórkach żywności prowadzonych przez naszą organizację wielką pomoc okazują wolontariusze szkolnych i parafialnych oddziałów Caritas, za co z serca – w imieniu naszych podopiecznych – dziękujemy.
 Z jakimi planami lubelska Caritas wchodzi w Nowy Rok?
Przede wszystkim chcemy rozpropagować akcję przekazywania naszej organizacji, która ma status pożytku publicznego, 1% podatku. Pierwsze cztery miesiące roku stwarzają możliwość poszerzenia grona darczyńców, o co w imieniu naszych beneficjentów będziemy się bardzo mocno starać. Wszystkich ludzi dobrej woli prosimy o zaangażowanie się w dzieła miłosierdzia. Bez was nie pomożemy tym, którzy najbardziej tego potrzebują.
 

NAJNOWSZE WPISY

XII Gala Wolontariatu!
20 stycznia 2025
Tornister Pełen Uśmiechów 2024 – Podsumowanie Roku
8 stycznia 2025
VIII Wigilia Caritas!
24 grudnia 2024
500 paczek dla osób potrzebujących od Browaru Perła
20 grudnia 2024
VIII Wigilia Caritas!
17 grudnia 2024

Archiwa

Skip to content