Szansa dla niepełnosprawnego

Warsztaty wyjazdowe, staże rehabilitacyjne, szkolenia podnoszące kwalifikacje oraz zawodowe, porady psychologa, doradcy zawodowego, prawnika, rehabilitanta i innych konsultantów, a także uczenie się pokonywania trudności dnia codziennego i możliwość znalezienia ciekawej pracy – na te i wiele innych form wsparcia mogą liczyć osoby z niepełnosprawnościa  ruchową w stopniu znacznym, którzy wezmą udział w projekcie, realizowanym przezCaritas Polska w Biurze Projektu w Lublinie. UDZIAŁ JEST BEZPŁATNY. Rekrutacja już ruszyła.

Projekt pod nazwą „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy III” rozpoczął się w marcu 2012 roku.. Do udziału w nim Caritas zaprasza osoby z niepełnosprawnością ruchową z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności, z niepełnosprawnością sprzężoną, a także tych, którym ZUS przyznał pierwszą grupę inwalidzką. Jednocześnie powinny być osobami nie pozostającymi w zatrudnieniu w chwili przystąpienia do projektu i nie wykonującymi pracy zarobkowej. Liczy się także wiek: minimalny to 16 lat, a maksymalny – 59 lat w przypadku kobiet i 64 lata w przypadku mężczyzn.

Niepełnosprawni ruchowo są w stanie wykonywać bardzo wiele zawodów, które mogą stać się ich pasją. – Dla uczestników projektu przygotowujemy m. in. szkolenia z zakresu  grafiki komputerowej czy florystyki. Warsztaty będą odbywać się nie tylko w Biurze Projektu, zostaną także zorganizowane warsztaty wyjazdowe – tłumaczy Katarzyna Targońska, koordynatorka ds form wsparcia . Celem projektu jest umożliwienie niepełnosprawnym ruchowo wejście lub powrót na rynek pracy oraz podjęcie albo kontynuowanie nauki. Jest jednak jeszcze jeden, ważniejszy cel: – Chcemy przywrócić te osoby społeczeństwu i społeczeństwo tym osobom. Będziemy nawiązywać kontakt z pracodawcami, żeby zachęcać ich do tworzenia miejsc pracy dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych ruchowo. Doradzimy, w co trzeba wyposażyć stanowisko pracy do wykonywania określonych obowiązków. Będziemy także organizować staże i towarzyszyć w pierwszych etapach po podjęciu pracy. Uczestnicy naszego projektu mogą liczyć na szeroki zakres form wsparcie – dodaje K. Targońska.

Do udziału w projekcie zaproszone są osoby z najbliższego otoczenia osób niepełnosprawnych. Będą one mogły porozmawiać z psychologiem, który powie im m.in. jak wspierać samodzielność i stwarzać ich bliskim warunki niezależności..

Opiekunowie będą mogli skorzystać z pracy na warsztatach stacjonarnych oraz wyjazdowych.

Projekt  „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy III” jest realizowany przez PFRON w partnerstwie z czterema organizacjami: Caritas Polska, Fundacją Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie POMOC MALTAŃSKA, Fundacją   Aktywnej   Rehabilitacji   „FAR”   w  Warszawie oraz  Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji.  Jest to projekt systemowy, finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków PFRON.

 

Biuro Projektu Caritas Polska

Dom Nadziei

Al. Unii Lubelskiej 15

20-950 Lublin

tel. 81 532 20 12 wew. 327


NAJNOWSZE WPISY

XII Gala Wolontariatu!
20 stycznia 2025
Tornister Pełen Uśmiechów 2024 – Podsumowanie Roku
8 stycznia 2025
VIII Wigilia Caritas!
24 grudnia 2024
500 paczek dla osób potrzebujących od Browaru Perła
20 grudnia 2024
VIII Wigilia Caritas!
17 grudnia 2024

Archiwa

Skip to content