Rekolekcje wolontariuszy Caritas

Nasz Dom Spotkania w Dąbrowicy dla wielu osób stanowi pewnego rodzaju bezpieczną przystań, do której udaje się zawsze wtedy, gdy potrzebuje odpoczynku, oderwania od rzeczywistości, choćby kilku momentów sam na sam z Bogiem i radości z bycia pośród ludzi (dobrych ludzi). Trzeba przyznać, że okoliczności są tam wyjątkowo sprzyjające – malownicze położenie, uroczy kościółek za miedzą i niezwykle cicha kaplica wewnątrz. To tylko kilka atutów dąbrowickiej placówki Caritas Archidiecezji Lubelskiej, niemniej jednak mają one ogromne znaczenie także dla naszych wolontariuszy. Tradycją stało się już, że raz w roku właśnie w Dąbrowicy odbywają się trzydniowe rekolekcje dla młodzieży, która działa w Centrali oraz szkolnych kołach Caritas.

W 2016 roku Dom Spotkania przywitał nas w wyjątkowym terminie – od 18 do 20 marca, czyli tuż przed świętami Wielkanocą, stając się świetnym przygotowaniem do wydarzeń Wielkiego Tygodnia zwieńczonych radosnym Alleluja, Jezus Zmartwychwstał.

Każdy dzień był inny. PIĄTEK: dzień pokuty, SOBOTA: dzień milczenia, NIEDZIELA: dzień radości.

– Kiedy przeczytałem plan wyjazdu i zobaczyłem sobotnie punkty szczerze się przestraszyłem, bo jeszcze nigdy nie spędziłem dnia w zupełnej ciszy – przyznał nam Mateusz. Zresztą, podczas podsumowania wyjazdu okazało się, że nie on jeden miał takie wątpliwości. Na szczęście nikt nie zrezygnował przez to z wyjazdu, a kiedy nadeszła sobota, wszyscy znaleźli swój własny sposób na przeżycie tych chwil. – Dzięki temu milczeniu, które nawet dla mnie stanowiło ogromne wyzwanie, widziałam, że wolontariusze zupełnie inaczej przeżywali konferencje i Słowo Boże, które poddał nam pod rozwagę ks. Marcin – analizowała koordynatorka wolontariatu. – Rozmawiając z nimi często słyszałam, że nawet nie spodziewali się, że mogą tyle czasu poświęcić modlitwie, że ten czas naprawdę szybko płynie, aż chce się go więcej – dokończyła.

Oprócz modlitwy wolontariusze znaleźli czas na spotkanie z przedstawicielem organizatorów Światowych Dni Młodzieży w naszej archidiecezji i warsztaty integracyjne, podczas których poznawali siebie nawzajem, ale także szukali siebie w sobie. A że ostatni dzień przypadł na Niedzielę Palmową to wspólnie wybraliśmy się do Katedry, aby razem z Arcybiskupem i innymi młodymi uczestniczyć w Diecezjalnych Dniach Młodzieży i uroczystej Mszy św.

Pozostając w klimacie świątecznym krótko podsumowujemy – to był zaiste błogosławiony czas, Chwała Panu!

[Best_Wordpress_Gallery id=”27″ gal_title=”Rekolekcje Wolo”]

NAJNOWSZE WPISY

Bogdanka wspiera stypendystów Funduszu Sportowe Skrzydła
26 maja 2020
Telefoniczne porady terapeuty
19 maja 2020
Kolejna darowizna dla potrzebujących od Krajowej Spółki Cukrownictwa S.A.
12 maja 2020
Zapraszamy do Kiermaszu Charytatywnego
4 maja 2020
Pani Anna (fot. Wioletta Pęcak)
Pożar zabrał Kajetanowi dom – pomóżmy go odbudować
17 kwietnia 2020