Pogłębił się dramat mieszkańców Strefy Gazy!

Sytuacja w Strefie Gazy jest dramatyczna. Zginęło ponad 10 000 osób. Mieszkańcom brakuje jedzenia, wody, paliwa, prądu i leków. Caritas Polska przekazała 100 tys. złotych na pomoc interwencyjną, która realizowana będzie we współpracy z wieloletnim partnerem, Caritas Jerozolima.

W ramach dwumiesięcznej interwencji kryzysowej, realizowanej przez sieć Caritas Internationalis, do której należy również Caritas Polska, zaplanowane jest wsparcie medyczne, dystrybucja koszyków żywnościowych i higienicznych dla 1000 beneficjentów. Wsparcie zakłada również pomoc gotówkową dla 400 rodzin wewnętrznie przesiedlonych, korzystających z tymczasowych schronisk. Pomoc w ramach dwumiesięcznej interwencji organizowana będzie w oparciu o produkty dostępne w Strefie Gazy. W kolejnych miesiącach będzie ona uzależniona od możliwości pozyskania (obecnie kończących się) dóbr w obrębie Strefy Gazy oraz od powstania korytarzy humanitarnych, dzięki którym będzie można uzupełnić braki w zaopatrzeniu w podstawowe produkty.

— Strefa Gazy potrzebuje natychmiastowego zaprzestania walk oraz trwałego i sprawiedliwego rozwiązania konfliktu. Z powodu tego konfliktu mieszkańcy Strefy Gazy od lat giną, cierpią i żyją w tragicznych warunkach. Wzywamy do pokoju oraz umożliwienia niesienia stałej pomocy humanitarnej — apeluje ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. — Niesienie pomocy jest w tej chwili ekstremalnie trudne. Staramy się jednak, by wciąż docierała do potrzebujących, w czym pomaga nam wieloletni partner, Caritas Jerozolima. W 2020 r. Strefę Gazy objęliśmy programem Rodzina Rodzinie, w ramach którego pomoc otrzymało już ponad 350 rodzin. Caritas Jerozolima pozostaje w stałym kontakcie z beneficjentami programu, dzięki czemu w ostatnich dniach udało się potwierdzić, że wśród otrzymujących wsparcie rodzin nie ma ofiar śmiertelnych, a pomoc będzie kontynuowana.

Każdy może stać się celem

Jednym z zaplanowanych działań jest wsparcie psychologiczne udzielane pracownikom Caritas Jerozolima. To oni na co dzień niosą pomoc i koordynują wsparcie przekazywane potrzebującym. Sami są mieszkańcami Strefy Gazy, a co za tym idzie – ofiarami eskalacji konfliktu. Część z nich straciła domy. Wśród pracowników Caritas Jerozolima jest też ofiara śmiertelna, 26-letnia Palestynka, Viola Amash, która zginęła wraz z mężem i dziećmi. Szczególne wyrazy współczucia Caritas kieruje w stronę jej rodziny oraz współpracowników.

O trudnej sytuacji na miejscu mówi Georg Anton, kierownik administracyjny Caritas Jerozolima w Strefie Gazy:

— Po eskalacji napięcia noce stały się nie do zniesienia, przerażające i pełne strachu, szczególnie dla kobiet i dzieci. Przez 21 dni nie spaliśmy prawie wcale, z wyjątkiem kilku godzin odpoczynku. Żyjemy w ciągłej niepewności, nie wiedząc kiedy i gdzie może nastąpić kolejne uderzenie ani kto może być jego celem. Słyszymy o rodzinach, których domy zostały całkowicie lub częściowo zniszczone, w tym mój własny, który nie nadaje się do zamieszkania. Choroby rozprzestrzeniają się szybko z powodu ograniczonych zasobów, zwłaszcza wody. Prąd został odcięty, więc polegamy na kościelnym generatorze, aby naładować nasze telefony i komputery, co ma kluczowe znaczenie dla komunikacji, a także dla uspokojenia naszych rodzin. Życie stało się niezwykle trudne i surowe. Dzięki szybkiemu wsparciu ze strony Caritas utworzyliśmy dwa punkty medyczne, jeden w kościele katolickim, a drugi w kościele prawosławnym, wyposażone we wszystkie niezbędne środki medyczne. Miejsca te zaspokajają najpilniejsze potrzeby społeczności i dają tymczasowe schronienie.

Będziemy pomagać tak długo, jak będzie to potrzebne

Caritas Polska zdecydowała o udzieleniu wsparcia w trybie interwencyjnym, jednak już w tej chwili wiadomo, że mieszkańcy Strefy Gazy będą potrzebowali dalszej pomocy.

— Obecne wsparcie jest kroplą w morzu potrzeb, nie możemy pozostać obojętni — mówi Ireneusz Krause, zastępca Dyrektora Caritas Polska. — Jako organizacja niosąca pomoc humanitarną, Caritas Polska kieruje się zasadami bezstronności, neutralności i niezależności. Naszą misją jest wspieranie ludzi w potrzebie, niezależnie od ich religii, narodowości czy pochodzenia. W taki sposób będziemy nieść pomoc wszystkim potrzebującym i poszkodowanym, tak długo, jak będzie to potrzebne.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wspierają nasze działania humanitarne – to umożliwia nam kontynuowanie pomocy na Bliskim Wschodzie.

Jak pomóc:
  • dokonując wpłaty na stronie caritas.pl
  • wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: GAZA)
  • wysyłając SMS o treści GAZA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

NAJNOWSZE WPISY

Lokalne Targi Pracy i Edukacji Zawodowej
23 listopada 2023
Pierwszy transport z pakietami porodowymi wyjechał do Ukrainy!
21 listopada 2023
Obchody Światowego Dnia Ubogich
21 listopada 2023
Zawiadomienie
16 listopada 2023
Trwa akcja „Bezpieczne porody łączą narody”
13 listopada 2023

Archiwa

Skip to content