Podsumowanie Dnia Dobra

CÓŻ TO BYŁ ZA DZIEŃ! 

Wolontariusze i pracownicy, beneficjenci, młodsi i starsi sympatycy, a także przypadkowi przechodnie zwabieni mnogością kolorów i dźwięków, jakimi rozjaśnił się i rozdźwięczał Plac Litewski w sobotę 22 kwietnia, stworzyli wspólnotę Dnia Dobra, skupioną wokół dzieł miłosierdzia w wielkie ŚWIĘTO POMAGANIA Caritas. W Lublinie, jak w wielu innych miejscach w Polsce tego dnia, spotkaliśmy się, by pokazać, na ilu płaszczyznach człowiek może wspomóc drugiego człowieka w potrzebie i jak bardzo działania te mogą łączyć pokolenia i środowiska. W ten sposób Plac Litewski w centrum miasta stał się wielkim „Bijącym Sercem”, miejscem gdzie skumulowało się DOBRO!

Dzień Dobra to święto ogólnopolskie, obchodzone w tym roku po raz drugi, okazja do pokazania działań i podziękowania wszystkim osobom, bez których zaangażowania dzieła miłosierdzia nie mogłyby się rozwijać na taką skalę. W ramach świętowania  zorganizowanych zostało ok. 400 wydarzeń w całej Polsce: festyny rodzinne, pikniki, kiermasze, koncerty, warsztaty i biegi charytatywne, otwarte dla wszystkich chętnych.

Także u nas w Lublinie na uczestników wydarzenia czekało mnóstwo atrakcji: dla najmłodszych dmuchana zjeżdżalnia, animacje i malowanie twarzy, mydlane bańki ogromnych rozmiarów, starsi zaś mogli nauczyć się robić świece, czy też zmierzyć cukier oraz ciśnienie. Powodzeniem cieszyło się stoisko z przysmakami z grilla, kolejki ustawiały się także po watę cukrową, popcorn oraz kawę i ciastko, które można było zjeść, słuchając występów artystów z pobliskiej sceny. Na początku wystąpił zespół Siódme Niebo z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chełmie, energiczni młodzi Wierzbiczanie ze Szkolnego Koła Caritas w Wierzbicy oraz dziewczynki z Ukrainy z naszego Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Na koniec zagrał zespół Małe TGD. Pomiędzy występami o działaniach Caritas ze swadą opowiadał Marcin Sanakiewicz, przybliżając inicjatywy dziejące się na przestrzeni minionego roku.

Przybyli mogli zapoznać się z działalnością Caritas, a także ofertą Centrum Duszpasterstwa Młodzieży i materiałami udostępnionymi przez Partnera wydarzenia – Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie”, a na stoiskach nieopodal sceny podziwiać rękodzieła podopiecznych naszej Caritas, z Dziennego Ośrodka dla Osób Bezdomnych i Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chełmie. Dochód zebrany w trakcie Dnia Dobra przeznaczony zostanie na wsparcie wymienionych podopiecznych.

Ważnym elementem spotkania był moment jednoczący wszystkich zebranych- wspólna modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia poprzedzona scenką o Miłosiernym Samarytaninie, którą przygotowali wolontariusze ze Szkolne Koło Caritas Arka w Chełmie.

Za co i komu dziękowaliśmy?

– Dzień Dobra to podsumowanie całego roku, w którym dzieje się bardzo dużo dobra – mówił ks. Łukasz Mudrak, Dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Dodał, że warto zwracać uwagę na to codzienne dobro, które zebrane w skali rocznej ma imponujące rozmiary. Widać to choćby na przykładzie pomocy związanej z sytuacją na Ukrainie: dla osób, które zdecydowały się pozostać na terenach ogarniętych wojną przekazana została pomoc materialna o wartości 29 milionów 365 tysięcy złotych (łącznie 267 tirów i 227 busów z pomocą humanitarną), zaś  236 tysięcy uchodźców otrzymało różnorodne wsparcie na terenie Archidiecezji Lubelskiej: była to m.in. pomoc psychologiczna, prawna czy w formie zajęć w szkole języka polskiego.

W 2022 roku osoby potrzebujące skorzystały z 72 tysięcy ciepłych posiłków; 404 osoby bezdomne zostały objęte wsparciem doraźnym; pół tysiąca dzieci wyjechało na kolonie w ramach Wakacyjnej Akcji Caritas, około 2 tysiące osób łącznie skorzystało ze wsparcia medycznego (w Hospicjum Domowym i rehabilitacji w Krasnymstawie, lub poprzez wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego). 900 osób uczestniczyło w Wigilii Miłosierdzia w czterech miastach Lubelszczyzny, zaś ok. 800 osób w Śniadaniu Wielkanocnym.

Koordynatorka wolontariatu, Paulina Stepnowska podkreśla, że pomoc drugiemu człowiekowi daje ogromną satysfakcję, kiedy dzięki nawet prostemu zaangażowaniu można zobaczyć, jak życie drugiego człowieka zmienia się na lepsze.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji i przebiegu lubelskiego święta pomagania:

wolontariuszom, darczyńcom, pracownikom i współpracownikom: naszej kuchni Anielskie Smaki, firmie Rafaelo – Rafał Plewiński Animacja, Międzynarodowemu Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA-Poland z oddziałem w Lublinie, Panu Piotrowi Michnikiewiczowi, Panu Andrzejowi Oczkowskiemu, Targom Lublin, firmie Fantasy Lublin oraz firmie AS-Bus, prowadzącemu całe wydarzenie- Panu Marcinowi Sanakiewiczowi oraz zespołowi Małe TGD!

Dziękujemy naszym podopiecznym z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chełmie, Dziennego Ośrodka dla Osób Bezdomnych w Lublinie, ze Świetlicy Środowiskowej w Lublinie oraz z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, Szkolnym Kołom oraz Parafialnym Zespołom Caritas (szczególnie SKC w Wierzbicy i SKC Arka w Chełmie oraz PZC działającym przy Archikatedrze Lubelskiej).

Szczególne podziękowania składamy Patronowi wydarzenia, Księdzu Arcybiskupowi Stanisławowi Budzikowi, a także głównemu Partnerowi wydarzenia – Województwu Lubelskiemu „Lubelskie Smakuj Życie” www.lubelskie.pl, Miastu Lublin i wszystkim patronom medialnym i obecnym z nami tego dnia mediom – to także dzięki Wam możemy inspirować do działania innych! #Lubelskie #LubelskieSmakujŻycie #KierunekLubelskie

Dziękujemy oczywiście również WAM WSZYSTKIM, którzy przybyliście na wydarzenie i razem z nami radośnie przeżywaliście to WIELKIE ŚWIĘTO POMAGANIA! 

 

Pamiętajcie, że DOBRA JEST WIĘCEJ!

NAJNOWSZE WPISY

500 paczek dla osób potrzebujących od Browaru Perła
20 grudnia 2024
VIII Wigilia Caritas!
17 grudnia 2024
Pomoc rodzinie z Idalina!
13 grudnia 2024
XXV Ogólnopolska Zbiórka Żywności!
3 grudnia 2024
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
3 grudnia 2024

Archiwa

Skip to content