Lubelska Caritas na pątniczym szlaku

Jak być świadkiem Bożej miłości w świecie – tego już za kilka dni pielgrzymów wędrujących na Jasną Górę będzie uczyć Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Na dobry początek każdy pątnik dostanie smycz ze znakiem, który zawiera najważniejszą treść: serce wpisane w krzyż – logo Caritas.

Na szlaku pielgrzymki do Matki Bożej na Jasną Górę Caritas Archidiecezji Lubelskiej pojawi się nie po raz pierwszy. – Kiedy w 2010 roku niektóre rejony naszej archidiecezji nawiedziła powódź, lubelska Caritas rozpoczęła szeroko zakrojoną akcję pomocy ofiarom kataklizmu. Zaproponowaliśmy wtedy organizatorom Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, aby również jeden pątniczy dzień został przeżyty w duchu solidarności z poszkodowanymi w wyniku powodzi. Tak też się stało: 5 sierpnia, podczas Mszy św. sprawowanej przy źródełku św. Otylii w Urzędowie pielgrzymi modlili się za powodzian i złożyli na tacę ofiary, przeznaczone na wsparcie dla nich.  Przez cały ten dzień również ja wędrowałem z pątnikami i odpowiadałem na zadawane przez nich pytania dotyczące aktualnych działań pomocowych na terenach dotkniętych klęską powodzi – wspomina ks. Wiesław Kosicki, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej. – Tamto świadectwo braterskiej solidarności jaką wykazali pielgrzymi wobec osób potrzebujących pomocy zainspirowało nas do tego, by w tym roku zaangażować się w pielgrzymkę pełniej, pomagając w przygotowaniu zarówno jej  duchowego, jak i materialnego wymiaru – tłumaczy ks. Kosicki.

Z myślą o tym pierwszym lubelska Caritas przygotowała cykl rozważań, których pątnicy będą słuchać codziennie przed odmówieniem Koronki do Bożego Miłosierdzia. Rozpoczynają je cytaty zaczerpnięte m. in. z nauczania bł. Jana Pawła II i z wypowiedzi bł. Matki Teresy z Kalkuty o tym, jak rozwijać w sobie „wyobraźnię miłosierdzia”. W każdym z rozważań znalazły się także przykłady tego, w jaki sposób dzieła miłosierdzia świadczy Caritas Archidiecezji Lubelskiej i jak mogą się w nie włączać pielgrzymi. Aby nie były to tylko słowa, 11 sierpnia, podczas „Dnia z Caritas Archidiecezji Lubelskiej” z pątnikami spotkają się świadkowie – dyrektor, pracownicy oraz wolontariusze Szkolnych Kół i Parafialnych Zespołów Caritas, ubrani w koszulki z logo organizacji. Na pątniczym szlaku pojawią się także ci, którym lubelska Caritas pomogła w trudnych życiowych doświadczeniach, m. in. bezrobociu, sytuacji ucieczki z kraju naznaczonego wojną czy braku środków na leczenie ciężko chorego dziecka. Jedną z takich osób jest pochodzący z Angoli, a obecnie już obywatel RP,  Miguel Naueje, który jest stypendystą lubelskiej Caritas i od wielu lat poświęca swój czas  i pracę angażując się w wolontariat.

Dzień z Caritas Archidiecezji Lubelskiej” rozpocznie się w Małogoszczu o godz. 8.30 Mszą św., podczas której Słowo Boże wygłosi dyrektor, ks. Wiesław Kosicki, a potrwa aż do wieczornego spotkania wszystkich grup we Włoszczowej. W trakcie trasy Caritas będzie rozdawać wodę  mineralną, ufundowaną przez „Cisowiankę”.

– Poprzez zaproponowanie pielgrzymom spotkania ze świadkami miłosierdzia świadczonego na co dzień przez lubelską Caritas i poprzez rozważania, których będą codziennie słuchać, chcielibyśmy zachęcić ich do dołączenia do grupy osób, dla których słowo „Caritas”, oznaczające „Miłość” jest programem życia.  Dlatego kiedy 12 sierpnia podczas Mszy św. we Włoszczowej pątnicy składają swoje pielgrzymkowe zobowiązania, będzie możliwość przystąpienia także do Parafialnych Zespołów i Szkolnych Kół Caritas – podsumowuje ks. W. Kosicki.

NAJNOWSZE WPISY

500 paczek dla osób potrzebujących od Browaru Perła
20 grudnia 2024
VIII Wigilia Caritas!
17 grudnia 2024
Pomoc rodzinie z Idalina!
13 grudnia 2024
XXV Ogólnopolska Zbiórka Żywności!
3 grudnia 2024
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
3 grudnia 2024

Archiwa

Skip to content