Jesteście przedłużeniem dłoni Boga

Na zakończenie Tygodnia Miłosierdzia, Caritas Archidiecezji Lubelskiej zorganizowała doroczne spotkanie wolontariuszy. W Mszy św. i sesji szkoleniowo-panelowej uczestniczyli pracownicy lubelskiej Caritas oraz ci, którzy na co dzień angażują się w dzieła charytatywne Kościoła.

Na zaproszenie ks. Wiesława Kosickiego, w dn. 13 kwietnia w lubelskim „Domu nadziei” gościli proboszczowie oraz wolontariusze parafialnych i szkolnych kół Caritas. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., sprawowaną pod przewodnictwem ks. Dyrektora. – Wyrażam radość, że wokół Chrystusowego ołtarza zgromadzili się ci, którzy każdego dnia, na miarę swoich sił, służą Bogu ukrytemu w bliźnim. To wy jesteście przedłużeniem dłoni Boga; niesiecie miłość i radość tam, gdzie ich brakuje – mówił ks. Kosicki. – Ta Eucharystia i spotkanie zamykają Tydzień Miłosierdzia, który był czasem szczególnym dla Kościoła oraz dla ludzi spod znaku Caritas, ale nie zamykają czasu budzenia wrażliwości serc na potrzeby drugiego człowieka. Pośród nas wciąż jest wiele cierpienia i ubóstwa, z którymi człowiek nie jest w stanie sobie poradzić w pojedynkę. Prośmy Boga o błogosławieństwo, by każdy potrzebujący w ludziach Caritas znalazł odbicie miłosiernego Ojca – mówił ks. Dyrektor.
Uzupełnieniem tych słów stała się homilia, wygłoszona przez ks. Adama Raczkowskiego, wicedyrektora lubelskiej Caritas. Odwołując się do Liturgii Słowa i odczytanego fragmentu o powołaniu diakonów, ks. Dyrektor podkreślał, że głównym powodem ich ustanowienia była posługa charytatywna w Kościele. – Jak niegdyś oni, dziś wy troszczycie się o ubogich w swoich środowiskach. Jezus powiedział, że ubogich zawsze będziemy mieć wśród siebie i na nas wszystkich spoczywa obowiązek niesienia im pomocy. Nie jest to łatwe, bo coraz mniej osób znajduje środki materialne, by dzielić się z innymi, ale zawsze można podzielić się z bliźnim czasem i miłością – podkreślał ks. Raczkowski. – Człowiek, który przychodzi do nas z prośbą, bardzo często oprócz pomocy materialnej potrzebuje naszej uwagi i czasu, wysłuchania, poważnego potraktowania jego sprawy. Największą biedą współczesnego świata jest bowiem brak czasu dla drugiego człowieka – mówił. Przywołując słowa Matki Teresy z Kalkuty, patronki Caritas, ks. Dyrektor zachęcał wolontariuszy, by w codziennej służbie bliźniemu nie zapominali o tym, co najważniejsze. – Spojrzeć w oczy z miłością, okazać życzliwe zainteresowanie, a dopiero potem zaspokoić potrzeby materialne. Bo pierwszą potrzebą każdego człowieka jest zawsze potrzeba miłości – wyjaśniał. – Prośmy Boga o dar zatrzymywania się nad bliźnim. Może bowiem okazać się, że ofiarowanie serca i czasu jest największym darem, jakim możemy podzielić się z potrzebującym – podkreślał.
Po Mszy św. w auli Caritas odbyła się sesja szkoleniowa, w której eksperci dzieli się z wolontariuszami wiedzą i pomysłami na codzienną pracę. Agnieszka Smreczyńska-Gąbka, ekspert ds. zarządzania i marketingu, przedłożyła referat nt. „W jaki sposób można organizować dzieło charytatywne w parafii, aby zaktywizować parafian do czynnego uczestniczenia w życiu Kościoła?”; Magdalena Pawlak, specjalista ds. fundraisingu, wyjaśniła zgromadzonym co to jest fundraising i jak pozyskiwać środki na działania charytatywne w czasach kryzysu, a Justyna Małyska, ekspert ds. projektów kluczowych Caritas, zaprezentowała funkcjonowanie programu PEAD, w ramach którego najuboższe tereny Unii Europejskiej otrzymują pomoc żywnościową. Sesja szkoleniowa zakończyła się wystąpieniem ks. Kosickiego, który podsumował dotychczasowe działania oraz wytyczył kierunki dalszej pracy.



NAJNOWSZE WPISY

XII Gala Wolontariatu!
20 stycznia 2025
Tornister Pełen Uśmiechów 2024 – Podsumowanie Roku
8 stycznia 2025
VIII Wigilia Caritas!
24 grudnia 2024
500 paczek dla osób potrzebujących od Browaru Perła
20 grudnia 2024
VIII Wigilia Caritas!
17 grudnia 2024

Archiwa

Skip to content