8 czerwca zbiórka dla ofiar powodzi na Bałkanach

W odezwie na apel przewodniczącego Episkopatu Polski abp Stanisław Gądeckiego 8 czerwca w całej Polsce za pośrednictwem Caritas, w tym na terenie Archidiecezji Lubelskiej zostanie przeprowadzona zbiórka na rzecz poszkodowanych przez powódź na Bałkanach. „Wyrażam wdzięczność za każdy gest miłosierdzia wobec poszkodowanych w powodzi i za wsparcie w duchu chrześcijańskiej solidarności ” – czytamy w liście rozesłanym do biskupów diecezjalnych. 
Już teraz dziękujemy za każdy gest solidarności na rzecz poszkodowanych. 
Sytuacja na Bałkanach jest tragiczna. Od 120 lat nie było tak dużej powodzi, która najbardziej poszkodowała  Bośnię i Hercegowinę oraz Serbię. W Serbii wiele miejscowości, np. Obrenovac, Lazarevac, Baric jest zalanych w ponad 95 procentach. Obecnie trwa ewakuacja mieszkańców. Podobna sytuacja jest w miejscowościach: Koceljeva, Krupanj Osecina, Ub, Mionica cacak, Lucani, Kosjeric, Mali Zvornik. Miejscowości te były odcięte od świata przez kilka dni. Na północy oraz w północno-wschodniej części Bośni i Hercegowinie drogi zostały zablokowane przez wodę i osuwiska, odcinając duże regiony od reszty kraju. Do ponad dwadziestu miejscowości, w tym stolicy – Sarajewa nie można dostać się drogą lądową.
Szacuje się, że ok. milion ludzi nie ma dostępu do wody pitnej, a kilkadziesiąt tysięcy zostało ewakuowanych. Są też ofiary śmiertelne.
Obecnie pilnie potrzebne są: łodzie, pompy wodne, art. spożywcze z przedłużonym terminem ważności, woda pitna, gumowe buty, art. higieniczne, odzież i obuwie, materace. Z racji na odległość od Polski trudne jest dostarczenie w/w artykułów. Dlatego zawracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie finansowe. Środki można przekazywać na konto:
Caritas Archidiecezji Lubelskiej
ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2
20-950 Lublin
nr konta: 96 1240 1503 1111 0010 5056 2610 z dopiskiem: FALA.
Caritas Polska przekazała już 20 tys. € na rzecz poszkodowanych przez powódź na Bałkanach.  Dzięki temu bałkańskie Caritas niosą pomoc potrzebującym.
 

NAJNOWSZE WPISY

Oferta pracy!
Praca szuka człowieka!
5 lipca 2024
Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 (FEPŻ) – Podprogram 2023
17 czerwca 2024
Piknik SKC 2024!
14 czerwca 2024
Program „Na codzienne zakupy”
12 czerwca 2024
Pomóżmy Wiktorii!
27 maja 2024

Archiwa

Skip to content