Pomaganie nie ma urlopu – czyli o naszej bieżącej działalności.

Rozmowa z Justyną Małyska – Sekretarzem Zarządu.
 
1
W styczniu bieżącego roku zakończył się PEAD („Dostarczanie nadwyżek żywności najuboższej ludności Unii Europejskiej), inaczej mówiąc całoroczna pomoc dla ponad 600 rodzin objętych pomocą przez Caritas AL. Do chwili obecnej nie ma nowego rozwiązania, jak wobec tego udzielana jest pomoc potrzebującym?
– Z programu PEAD realizowanego przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej w 2013 roku korzystało ponad 35 tys. osób. Informację, że ten program pomocowy  kończy swoją działalność pojawiły się w połowie 2013 roku. Już wtedy razem z pracownikami, ks. Dyrektorem podjęliśmy działania, aby zdobyć środki ze źródeł zewnętrznych umożliwiające dalszą pomoc. Mówimy tu przede wszystkim o wsparciu udzielanym przez naszych Darczyńców, zbiórki żywności oraz za pomocą projektów. 
Zbiórki żywności, czyli każdy może pomóc?
-Tak, dokładnie. Wystarczy, że każdy z nas włoży produkt o przedłużonym terminie ważności do specjalnie oznakowanego koszyka, przy którym stoją nasi wolontariusze. To jest naprawdę realna pomoc. W tym roku organizowaliśmy zbiórkę w okresie Wielkanocy.
Jak dużo osób jest zaangażowanych w taką akcję?
– Średnio w naszą akcję zaangażowanych jest ok. 450 wolontariuszy, którzy zbierają żywność na terenie całej Archidiecezji. W tym roku została ona przeprowadzona na terenie 33 sklepów sieci Biedronka, Stokrotka oraz Carrefour w Lublinie, Chełmie, Świdniku, Lubartowie, Puławach, Krasnymstawie, Piaskach Rejowcu Fabrycznym oraz Trawnikach.
Organizacja zbiórki to zapewne ogromne przedsięwzięcie, skąd są środki na chociażby paliwo, zatrudnienie kierowcy, pracowników opłaty telekomunikacyjne itp.?
– Jak wspomniałam wcześniej z pomocą przychodzą nam projekty. W tym roku od 16 kwietnia realizujemy projekt „Łagodzenie skutków ubóstwa poprzez nieodpłatne dystrybuowanie żywności pozyskanej w trakcie zbiórek żywności oraz z innych źródeł na rzecz najuboższych mieszkańców Miasta Lublin i osób bezdomnych”. Jest to zadanie finansowane przez Gminę Lublin oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie. Otrzymaliśmy dofinansowanie na kwotę 48 775,00zł. Umożliwia nam to opłacenie kosztów stałych takich jak: transport żywności, opłacenie kosztów utrzymania biura i magazynów czy też wynagrodzenie osób dystrybuujących żywność.  To jest bardzo dużo, minimalizujemy koszty administracyjne, a zwiększamy wydatki na pomoc potrzebującym i co najważniejsze wydajemy żywność potrzebującym.
Jak dużo osób odjętych jest tego rodzaju wsparciem?
– Jeżeli mówimy o dożywianiu to średnio w roku z naszej pomocy korzysta ponad 600 rodzin. Tygodniowo otrzymujemy ok. 20 podań, zważywszy na okres wakacyjny to jest to duża liczba. Zasmucające jest to, że skala problemu rośnie. Od kwietnia wydaliśmy ponad 2 tony żywności, wszystko to co zebraliśmy podczas zbiórki przedświątecznej.
W chwili obecnej skąd pozyskiwania jest żywność na bieżącą działalność?
– Z pomocą przychodzi nam np. sieć sklepów Biedronka, która regularnie przekazuje nam dary. Dystrybuujemy je naszym podopiecznym. Bardzo często wspomagamy również inne organizacjie charytatywne w Lublinie. Ostatnio przekazaliśmy ryby oraz warzywa do Kuchni dla Bezdomnych prowadzoną przez Bractwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Lublinie.
To nie jedyny rodzaj pomocy udzielanej przez Lubelską Caritas?
– Zdecydowanie nie. Często ludzie będący w potrzebie proszą nas o pomoc w wykupieniu leków. Dlatego już drugi raz  dzięki Fundacji „Dbam o zdrowie” realizujemy projekt „Razem możemy więcej”. Polega on na wydawaniu kart w formie voucherów o wartości 50 i 100 zł. Do tej kwoty w aptekach sieci „Dbam o zdrowie” nasi podopieczni mogą wykupić leki całkowicie za darmo. Prosty i przejrzysty schemat udzielania pomocy.
Już niedługo rok szkolny i kolejna akcja, tym razem dla dzieci.
– Sierpień to szczególnie ważny okres dla dzieci, bo już za miesiąc rok szkolny. Dlatego rozpoczynamy akcję Tornister pełen Uśmiechów. Jej celem jest przygotowanie wyprawek szkolnych dla potrzebujących dzieci z terenu Archidiecezji Lubelskiej. Rozpoczynamy zbiórkę materiałów szkolnych. Można przynosić je do nas. Skompletujemy z nich wyprawki i rozdamy dzieciom na początku września.
– Wakacje z Caritas czy już wszystkie turnusy za nami?
– O nie. Właśnie trwa trzeci do 13 sierpnia, a od 16 rozpoczniemy ostatni. Pracy bardzo dużo, ale satysfakcji jeszcze więcej.
Dziękuję za rozmowę.
logo MOPR i miastaProjekt: „Łagodzenie skutków ubóstwa poprzez nieodpłatne dystrybuowanie żywności pozyskanej w trakcie zbiórek żywności oraz z innych źródeł na rzecz najuboższych mieszkańców Miasta Lublin i osób bezdomnych” finansowany jest przez Gminę Lublin oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie.

 

2
Justyna Małyska – w Caritas Archidiecezji Lubelskiej pracuje od 2006 roku, od 2010 pełni funkcję Sekretarza Zarządu. Już od wielu lat jest osobą odpowiedzialną za koordynację wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci z naszej Archidiecezji oraz dzieci polonijnych. Jak nikt inny dba o sprawność i płynność działania pracy sekretariatu Dyrektora, czuwa nad formalnościami i obiegiem dokumentów.
Mimo formalności, zawsze otwarta na potrzeby drugiego człowieka.
e-mail: jmalyska@caritas.pl
 
 
rozmawiał Mateusz Jocek

NAJNOWSZE WPISY

VIII Światowy Dzień Ubogich – podsumowanie
20 listopada 2024
Dofinansowanie wynagrodzeń- program rządowy na lata 2024-2027
8 listopada 2024
Pomagamy nie tylko od święta!
7 listopada 2024
Dofinansowanie wynagrodzeń – program rządowy na lata 2024-2027
4 listopada 2024
VIII Światowy Dzień Ubogich
24 października 2024

Archiwa

Skip to content