Pogłębił się dramat mieszkańców Strefy Gazy!

Sytuacja w Strefie Gazy jest dramatyczna. Zginęło ponad 10 000 osób. Mieszkańcom brakuje jedzenia, wody, paliwa, prądu i leków. Caritas Polska przekazała 100 tys. złotych na pomoc interwencyjną, która realizowana będzie we współpracy z wieloletnim partnerem, Caritas Jerozolima.

W ramach dwumiesięcznej interwencji kryzysowej, realizowanej przez sieć Caritas Internationalis, do której należy również Caritas Polska, zaplanowane jest wsparcie medyczne, dystrybucja koszyków żywnościowych i higienicznych dla 1000 beneficjentów. Wsparcie zakłada również pomoc gotówkową dla 400 rodzin wewnętrznie przesiedlonych, korzystających z tymczasowych schronisk. Pomoc w ramach dwumiesięcznej interwencji organizowana będzie w oparciu o produkty dostępne w Strefie Gazy. W kolejnych miesiącach będzie ona uzależniona od możliwości pozyskania (obecnie kończących się) dóbr w obrębie Strefy Gazy oraz od powstania korytarzy humanitarnych, dzięki którym będzie można uzupełnić braki w zaopatrzeniu w podstawowe produkty.

— Strefa Gazy potrzebuje natychmiastowego zaprzestania walk oraz trwałego i sprawiedliwego rozwiązania konfliktu. Z powodu tego konfliktu mieszkańcy Strefy Gazy od lat giną, cierpią i żyją w tragicznych warunkach. Wzywamy do pokoju oraz umożliwienia niesienia stałej pomocy humanitarnej — apeluje ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. — Niesienie pomocy jest w tej chwili ekstremalnie trudne. Staramy się jednak, by wciąż docierała do potrzebujących, w czym pomaga nam wieloletni partner, Caritas Jerozolima. W 2020 r. Strefę Gazy objęliśmy programem Rodzina Rodzinie, w ramach którego pomoc otrzymało już ponad 350 rodzin. Caritas Jerozolima pozostaje w stałym kontakcie z beneficjentami programu, dzięki czemu w ostatnich dniach udało się potwierdzić, że wśród otrzymujących wsparcie rodzin nie ma ofiar śmiertelnych, a pomoc będzie kontynuowana.

Każdy może stać się celem

Jednym z zaplanowanych działań jest wsparcie psychologiczne udzielane pracownikom Caritas Jerozolima. To oni na co dzień niosą pomoc i koordynują wsparcie przekazywane potrzebującym. Sami są mieszkańcami Strefy Gazy, a co za tym idzie – ofiarami eskalacji konfliktu. Część z nich straciła domy. Wśród pracowników Caritas Jerozolima jest też ofiara śmiertelna, 26-letnia Palestynka, Viola Amash, która zginęła wraz z mężem i dziećmi. Szczególne wyrazy współczucia Caritas kieruje w stronę jej rodziny oraz współpracowników.

O trudnej sytuacji na miejscu mówi Georg Anton, kierownik administracyjny Caritas Jerozolima w Strefie Gazy:

— Po eskalacji napięcia noce stały się nie do zniesienia, przerażające i pełne strachu, szczególnie dla kobiet i dzieci. Przez 21 dni nie spaliśmy prawie wcale, z wyjątkiem kilku godzin odpoczynku. Żyjemy w ciągłej niepewności, nie wiedząc kiedy i gdzie może nastąpić kolejne uderzenie ani kto może być jego celem. Słyszymy o rodzinach, których domy zostały całkowicie lub częściowo zniszczone, w tym mój własny, który nie nadaje się do zamieszkania. Choroby rozprzestrzeniają się szybko z powodu ograniczonych zasobów, zwłaszcza wody. Prąd został odcięty, więc polegamy na kościelnym generatorze, aby naładować nasze telefony i komputery, co ma kluczowe znaczenie dla komunikacji, a także dla uspokojenia naszych rodzin. Życie stało się niezwykle trudne i surowe. Dzięki szybkiemu wsparciu ze strony Caritas utworzyliśmy dwa punkty medyczne, jeden w kościele katolickim, a drugi w kościele prawosławnym, wyposażone we wszystkie niezbędne środki medyczne. Miejsca te zaspokajają najpilniejsze potrzeby społeczności i dają tymczasowe schronienie.

Będziemy pomagać tak długo, jak będzie to potrzebne

Caritas Polska zdecydowała o udzieleniu wsparcia w trybie interwencyjnym, jednak już w tej chwili wiadomo, że mieszkańcy Strefy Gazy będą potrzebowali dalszej pomocy.

— Obecne wsparcie jest kroplą w morzu potrzeb, nie możemy pozostać obojętni — mówi Ireneusz Krause, zastępca Dyrektora Caritas Polska. — Jako organizacja niosąca pomoc humanitarną, Caritas Polska kieruje się zasadami bezstronności, neutralności i niezależności. Naszą misją jest wspieranie ludzi w potrzebie, niezależnie od ich religii, narodowości czy pochodzenia. W taki sposób będziemy nieść pomoc wszystkim potrzebującym i poszkodowanym, tak długo, jak będzie to potrzebne.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wspierają nasze działania humanitarne – to umożliwia nam kontynuowanie pomocy na Bliskim Wschodzie.

Jak pomóc:
  • dokonując wpłaty na stronie caritas.pl
  • wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: GAZA)
  • wysyłając SMS o treści GAZA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

NAJNOWSZE WPISY

XII Gala Wolontariatu!
20 stycznia 2025
Tornister Pełen Uśmiechów 2024 – Podsumowanie Roku
8 stycznia 2025
VIII Wigilia Caritas!
24 grudnia 2024
500 paczek dla osób potrzebujących od Browaru Perła
20 grudnia 2024
VIII Wigilia Caritas!
17 grudnia 2024

Archiwa

Skip to content