Piknik Wolontariuszy SKC

Wolontariusze działający w Szkolnych Kołach Caritas spotkali się w środę 31 maja 2023 r., aby podczas dorocznego Pikniku podsumować miniony rok pracy. Szkolne Koła Caritas to jedna z form wolontariatu proponowana przez organizację. W Archidiecezji Lubelskiej jest ich 110. Koła działają w środowisku szkolnym i parafialnym, podejmując działania na rzecz lokalnej społeczności, angażują się także w ogólnopolskie akcje Caritas: zbiórki żywności „Tak, pomagam!” czy Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

Celem spotkania było także docenienie zaangażowania wolontariuszy, podziękowanie opiekunom kół za koordynację działań oraz integracja.

Piknik połączony był z obchodami Dnia Dziecka, dlatego tego dnia liczne atrakcje (dmuchańce, koncerty, fotobudka, wata cukrowa, kiełbaski z grilla, fontana z czekolady, malowanie twarzy, malowanie na wodzie i folii, bańki mydlane, plecenie warkoczyków, tatuaże itp.) czekały także na dzieci z Ukrainy pozostające pod opieką organizacji oraz na dzieci uczęszczające do świetlicy środowiskowej Caritas (placówki wsparcia dziennego, prowadzona bezpłatnie dla dzieci od 7 do 15 roku życia, gdzie podopiecznym proponujemy szereg zajęć pozalekcyjnych m.in. pomoc w odrabianiu lekcji i nauce, zajęcia ruchowe, plastyczne i muzyczne, konkursy, wyjścia  do kina i muzeum, wycieczki i kolonie). W wydarzeniu wzięło udział ponad pół tysiąca dzieci!

Serdecznie dziękujemy gościom specjalnym, którzy muzycznie ubogacili ten dzień: lubelskim raperom Mefiu&Majkel oraz zespołowi The Fedor Family!

Kilka słów o artystach:

Mateusz „Mefiu” Środa i Michał „Majkel” Jankowski to młodzi muzycy, wykonujący rap chrześcijański, wspólnie prowadzą projekt ewangelizacyjny pt. „Mamy Jego głos”, kierowany do młodzieży, występując w parafiach i szkołach i dzieląc swoją wizją młodego Kościoła.

Michał „Majkel” Jankowski jest też autorem albumu „Kawałek Ziemi”.

The Fedor Family to dziewięcioosobowa muzykująca rodzina. W międzypokoleniowym doświadczeniu tworzenia i wykonywania muzyki chce odkrywać piękno melodii i inspirować innych do przeżywania prezentowanych treści. Tradycyjne utwory w nowych autorskich aranżacjach pozwalają na nowo odkrywać bogactwo nie tylko polskiej muzyki ludowej.

Podczas pikniku rozstrzygnięty został również konkurs „MAM TĘ MOC”, który jest jedną z propozycji skierowanych do młodych wolontariuszy z terenu Archidiecezji Lubelskiej. Jego cele to m.in. zebranie potrzebnych środków materialnych i finansowych na rzecz potrzebujących, krzewienie idei pomagania słabszym i potrzebującym wśród młodych osób oraz integracja wolontariuszy. W ramach konkursu uczestnicy m.in. wykonywali kartki wielkanocne, przekazane następnie do darczyńców i podopiecznych Caritas, zbierali plastikowe nakrętki czy organizowali zbiórki i akcje charytatywne z okazji kwietniowego Dnia Dobra – święta patronalnego Caritas.

PODSUMOWANIE KONKURSU:

W konkursie wzięło udział 24 szkoły. Wolontariusze zbierali nakrętki, wykonywali kartki świąteczne dla podopiecznych i darczyńców Caritas, sprzedawali paschaliki i baranki wielkanocne, a także organizowali akcje związane z Dniem Dobra.

Najwięcej korków, bo aż 525 kilogramów zebrało Szkolne Koło Caritas w Dorohusku.

Najwięcej kartek, bo aż 1089 wykonali wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas ze Szkoły Podstawowej w Wierzbicy.

Najwięcej paschalików i baranków, bo aż 246 sprzedało Szkolne Koło Caritas ze Szkoły ARKA w Chełmie.

W ramach Bijących Serc, które poprzedzały Dnia Dobra, najwięcej i najbardziej efektywnych działań zorganizowali wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Wierzbicy, w Poniatowej, z Arki w Chełmie oraz ze Szkoły Podstawowej nr 31 w Lublinie.

W opiekę nad udziałem w konkursie było zaangażowanych 48 opiekunów – nauczycieli.

WYNIKI:

SZKOŁY ŚREDNIE

I MIEJSCE: Zespół Szkół Technicznych w Chełmie

WYRÓŻNIENIE: ZESPÓŁ SZKÓŁ CHEMICZNYCH I PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO
im. gen. Franciszka Kleeberga w Lublinie

SZKOŁY PODSTAWOWE

I MIEJSCE: Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Górskiego w Wierzbicy

II MIEJSCE: NISPNTiJO Arka

III MIEJSCE: Zespół  Szkolno-Przedszkolny w Dorohusku

III MIEJSCE: Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej

WYRÓŻNIENIE: Zespół Szkół w Sawinie

WYRÓŻNIENIE: Szkoła Podstawowa nr 31 im. Lotników Polskich w Lublinie

WYRÓŻNIENIE: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czułczycach

Wszystkim Wolontariuszom serdecznie GRATULUJEMY!

NAJNOWSZE WPISY

VIII Światowy Dzień Ubogich – podsumowanie
20 listopada 2024
Dofinansowanie wynagrodzeń- program rządowy na lata 2024-2027
8 listopada 2024
Pomagamy nie tylko od święta!
7 listopada 2024
Dofinansowanie wynagrodzeń – program rządowy na lata 2024-2027
4 listopada 2024
VIII Światowy Dzień Ubogich
24 października 2024

Archiwa

Skip to content