Ból, cierpienie, lęk przed śmiercią: to codzienność wielu osób starszych i ciężko chorych. W obliczu tych problemów, ostoją wsparcia i godności w ostatnich chwilach życia stają się Hospicja Caritas prowadzone w całej Polsce. Placówki te niestety mierzą się z szeregiem wyzwań: m.in. rosnącą liczbą pacjentów, niewystarczającą ilością środków i personelu do zapewnienia pełnej opieki.
„MIŁOŚCIĄ OŻYWIENI SŁUŻCIE SOBIE WZAJEMNIE”
W Centrum Charytatywnym w Krasnymstawie nasza Caritas prowadzi Hospicjum Domowe, które obejmuje opieką chorych w terminalnej fazie choroby nowotworowej, przebywających w swoich domach, w środowisku, które znają i gdzie czują się najlepiej. Zespół Hospicjum otacza jednocześnie opieką rodzinę chorego w trudnym okresie choroby, jak też osierocenia. Aktualnie opieką naszego Hospicjum Domowego jest objętych 10 pacjentów.
Do Hospicjum Domowego Caritas kwalifikują się chorzy z zaawansowaną i postępującą chorobą nowotworową, wymagający systematycznej opieki, która koncentruje się przede wszystkim na zapewnieniu optymalnej jakości życia. Opiekę nad chorym w domu sprawuje zespół pracowników medycznych (lekarz, pielęgniarki, fizjoterapeuci, psycholog). Lekarz odwiedza chorego dwa razy w miesiącu. Pielęgniarki natomiast spotykają się z chorym częściej, w razie potrzeby nawet codziennie, wykonując zabiegi medyczne, doradzając rodzinie w rozwiązywaniu problemów pielęgnacyjnych czy wyjaśniając sposób podawania leków. Chorzy objęci opieką mają możliwość kontaktowania się z lekarzem i pielęgniarką przez całą dobę. Opieka w Hospicjum Domowym Caritas realizowana jest w oparciu o podstawowe zasady opieki paliatywnej i hospicyjnej: poszanowanie autonomii (wolności wyboru) i godności osoby oraz dążenie do poprawy jakości życia przy akceptacji nieuchronności śmierci.
OŚRODEK REHABILITACJI
W Centrum Charytatywnym Caritas w Krasnymstawie prowadzimy także Ośrodek Rehabilitacji, który specjalizuje się w leczeniu schorzeń narządu ruchu o podłożu ortopedycznym, reumatologicznym i neurologicznym, zarówno dorosłych jak i dzieci. Wspieramy pacjentów zmagających się z chorobą nowotworową, prowadzimy indywidualną terapię dla kobiet po mastektomii. Gwarancją wysokiego poziomu naszych usług jest doskonale wyszkolony personel, który oferuje pacjentom swoją wiedzę, doświadczenie i zaangażowanie.
Nasi rehabilitanci wykonują:
- zabiegi z zakresu fizykoterapii: laser, UD, prądy DD, prądy interferencyjne, prądy Tens, prądy Trauberta, galwanizacja, jonoforeza, elektrostymulacja, DKF, Terapuls, ultrafonoforeza, sollux, PMNCz, krioterapia,
- zabiegi z zakresu kinezyterapii: kinesiologytaping, ćwiczenia bierne, ćwiczenia czynno-bierne, ćwiczenia w odciążeniu, ćwiczenia czynne w odciążeniu z oporem, ćwiczenia z oporem, ćwiczenia wspomagane, ćwiczenia izometryczne, ćwiczenia oddechowe, pionizacja, ćwiczenia ogólnousprawniające, indywidualna praca z pacjentem,
- masaż klasyczny,
- masaż limfatyczny,
- masaż wirowy kończyn.
WYPOŻYCZALNIA ŚPRZĘTU REHABILITACYJNEGO
W naszej Centrali Caritas przy al. Unii Lubelskiej 15, osoby chore również mogą uzyskać wsparcie wypożyczając sprzęt rehabilitacyjny. Wystarczy wpłacić zwrotną kaucję i wnieść darowiznę za każdy dzień użytkowania w wysokości 2 zł, która służy utrzymaniu i konserwacji sprzętu. Wypożyczalnia działa od poniedziałku do piątku od 9:00 do 14:00 i oferuje: łóżka rehabilitacyjne, materace przeciwodleżynowe, wózki inwalidzkie, koncentratory tlenu, chodziki, kule. Z racji na duże zapotrzebowanie, nasze stany magazynowe ulegają dynamicznej zmianie. Oczywiście zawsze można zapisać się na listę oczekujących, a my niezwłocznie poinformujemy, gdy sytuacja ulegnie zmianie.
POMOC DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
W Chełmie prowadzimy Warsztat Terapii Zajęciowej, który realizuje zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej zmierzające do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności, po to aby osoba z niepełnosprawnością dążyła do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia- na miarę jego indywidualnych możliwości. Zajęcia w pracowniach (m.in. stolarskiej, artystycznej, krawieckiej, kulinarnej, muzycznej, ogrodniczej itp.) prowadzą instruktorzy terapii zajęciowej. W warsztacie zatrudniony jest również psycholog, rehabilitant i pielęgniarka, którzy współpracują z instruktorami w programie rehabilitacji społecznej i zawodowej.
TEMAT W LICZBACH
W 2023 roku:
- 521 osób wypożyczyło sprzęt rehabilitacyjny,
- 1269 osób skorzystało z rehabilitacji w Centrum Charytatywnym Caritas w Krasnymstawie,
- 47 osób było pod opieką Hospicjum Domowego Centrum Charytatywnego Caritas w Krasnymstawie,
- 103 osoby z niepełnosprawnością wzięły udział we Wczasorekolekcjach w Domu Spotkania w Dąbrowicy,
- 97 osób z niepełnosprawnością wzięło udział w warsztatach w Domu Spotkania w Dąbrowicy,
- 60 osób z niepełnosprawnością codziennie korzystało ze wsparcia w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Chełmie.
JAK WSPIERAĆ NASZYCH PODOPIECZNYCH?
Przekazując nam 1,5% swojego podatku (KRS: 0000204819). To drobny gest, który może wiele zdziałać! DZIĘKUJEMY!
OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA CHOREGO
Nasza Caritas, jak co roku, Światowy Dzień Chorego spędzi z osobami chorymi, potrzebującym. W ramach obchodów tego dnia, 12 lutego zapraszamy wszystkie osoby chore, z niepełnosprawnościami, potrzebujące, na Mszę Świętą (z obrzędem namaszczenia chorych) pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Stanisława Budzika, do Archikatedry Lubelskiej na godz. 11:00. Wcześniej, o godz. 10:00 zostanie odprawione Nabożeństwo Lourdzkie. Po Mszy Świętej pracownicy będą rozdawać „dobre słowo” oraz słodki upominek.
Natomiast 13 lutego nasza Caritas odwiedzi małych pacjentów Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. Profesora Antoniego Gębali przy. ul. Chodźki 2. Dla dzieci zostały przygotowane drobne upominki. Przed wizytacją na oddziałach, o godz. 14:00 w kaplicy szpitalnej zostanie odprawiona Msza Święta, której przewodniczył będzie ks. Biskup Adam Bab. Prezenty trafią także do pacjentów Szpitala Neuropsychiatrycznego im. Profesora Mieczysława Kaczyńskiego przy ul. Abramowickiej (oddział dziecięcy i młodzieżowy) oraz do Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie (oddział pediatryczny). Łącznie przekażemy 475 paczek.