W związku z ustanowieniem Dnia Ofiar Przestępstw, który przypada 22 lutego, Miasto Lublin po raz kolejny bierze udział w Akcji „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, która będzie realizowana w terminie 17.02.2025r. – 23.02.2025r.
W ramach Kampanii przedstawiciele Zespołu Interdyscyplinarnego, we współpracy z Centrum Interwencji Kryzysowej, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, Sądem Rejonowym Lublin-Zachód, Ośrodkiem Leczenia Uzależnień, Okręgową Radą Adwokacką, Okręgową Izbą Radców Prawnych, Prokuraturą Okręgową w Lublinie, Prokuraturą Rejonową w Lublinie, Prokuraturą Rejonową Lublin – Południe, Prokuraturą Rejonową Lublin – Północ, Komendą Miejską Policji w Lublinie, Katolickim Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Potrzebującym „AGAPE”, Caritas Archidiecezji Lubelskiej oraz współpracując z Kościołami i Związkami wyznaniowymi przeprowadzą warsztaty, pogadanki oraz będą pełnić nieodpłatnie dyżury i porady prawne dla wszystkich osób pokrzywdzonych przestępstwem, w tym zagrożonych przemocą, doświadczających przemocy oraz świadków przemocy domowej.
We współpracy z Biurem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) zaplanowano udział pracownika Biura podczas dyżuru prawnika, dając możliwość skorzystania z tłumaczenia porad na język angielski i ukraiński dla cudzoziemców, a w szczególności dla uchodźców i osób ubiegających się o ochronę międzynarodową zamieszkujących na terenie Miasta Lublin. Planowane jest również przetłumaczenie na język ukraiński i angielski ulotek i materiałów dotyczących akcji i dystrybuowanie ich w instytucjach i organizacjach udzielających wsparcia cudzoziemcom.
Przedstawiciele Caritas Archidiecezji Lubelskiej Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej przy ul. G. Chmielewskiego 9 będą pełnić następujące dyżury:
– 17.02.2025r. , w godzinach 17.00-19.00 dyżur będzie pełnić prawnik;
– 18.02.2025r. , w godzinach 17.00-19.00 dyżur będzie pełnić psycholog;
– 20.02.2025r. , w godzinach 17.00-19.00 dyżur będzie pełnić prawnik;
– 21.02.2025r. , w godzinach 17.00-19.00 dyżur będzie pełnić psycholog.
Wykaz pozostałych dyżurów znajdziecie pod linkiem: kliknij i poznaj szczegóły!
Niniejsza inicjatywa skierowana jest do Mieszkańców Miasta Lublin, pokrzywdzonych przestępstwem, zagrożonych zjawiskiem przemocy domowej, doświadczających przemocy oraz świadkom przemocy domowej i wpisuje się w realizację zadań w ramach Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej oraz Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej w Lublinie na lata 2024-2030, przyjętego Uchwałą Rady Miasta Lublin, w dniu 18 kwietnia 2024r.
Istotnym celem niniejszej inicjatywy jest zwrócenie uwagi na prawa, potrzeby i uprawnienia osób pokrzywdzonych przestępstwem.
Zachęcamy wszystkie osoby zainteresowane do wzięcia udziału w Akcji. Oferta świadczonych porad jest szeroka a poradnictwo odbywa się w różnych instytucjach Miasta Lublin, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Mieszkańcom Lublina. Podejmowane działania skierowane są także do cudzoziemców, w szczególności uchodźców i osób ubiegających się o ochronę międzynarodową, zamieszkujących na terenie Miasta Lublin. Wszystkie świadczone dyżury, porady oraz warsztaty mają charakter nieodpłatny – mówi Adam Mołdoch Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Lublinie.