Powódź na Bałkanach – relacja ks. Grzegorza z Valjevo (Serbia)

Wśród wielu miast dotkniętych powodzią w Serbii, jest Valjevo, gdzie proboszczem jest ks. Grzegorz Chudka. Ksiądz Grzegorz napisał do nas maila, w którym opisuje rozmiar dramatu Bałkan.

image003„(…) Valjevo ma trzy potoki, Kolubara, największa, Gradac i Jablanica. Po obfitych deszczach, te trzy potoki wylały. Było zatopione centrum miasta. Najbardziej ucierpiały okoliczne wioski. Potem woda z potoków górskich poszła do większych rzek Serbii Sawa i Dunaj i inne, i uczyniła i czyni dalej masę szkód. Mogę powiedzieć że wiele miast ma dużo gorzej niż Valjevo. U nas najwięcej szkody nie uczyniła sama woda, ale osuwająca się ziemia. Na dzień dzisiejszy bez dachu nad głową zostało ponad 300 rodzin. Pomoc doraźna przychodzi, ludzie są solidarni gotowi pomagać (…) Caritas parafialny robi co może, wyjeżdżając w teren z pakietami żywnościowymi, i higieną. Ile możemy. Jestem tu na miejscu, jest Caritas parafialny gotowy współpracować, można pomagać bezpośrednio (…).

Dodamy od siebie, że od 120 lat nie było tak dużej powodzi, która najbardziej poszkodowała Bośnię i Hercegowinę oraz Serbię. W Serbii wiele miejscowości, np. Obrenovac, Lazarevac, Baric jest zalanych w ponad 95 procentach.. Podobna sytuacja jest w miejscowościach: Koceljeva, Krupanj Osecina, Ub, Mionica cacak, Lucani, Kosjeric, Mali Zvornik. Miejscowości te były odcięte od świata przez kilka dni. Na północy oraz w północno-wschodniej części Bośni i Hercegowinie drogi zostały zablokowane przez wodę i osuwiska, odcinając duże regiony od reszty kraju. Do ponad dwudziestu miejscowości, w tym stolicy – Sarajewa nie można było dostać się drogą lądową. Szacuje się, że ok. milion ludzi nie ma dostępu do wody pitnej, a kilkadziesiąt tysięcy zostało ewakuowanych. Są też ofiary śmiertelne.

03
         W odpowiedzi na dramat Bałkan, już w najbliższą niedzielę 8 czerwca na terenie Archidiecezji Lubelskiej zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek.
Obecnie pilnie potrzebne są: pompy wodne, art. spożywcze z przedłużonym terminem ważności, woda pitna, gumowe buty, art. higieniczne, odzież i obuwie, materace. Zebrane środki finansowe zostaną przekazane do Caritas działających na Bałkanach.
Środki można przekazywać również na konto:
Caritas Archidiecezji Lubelskiej
ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2
20-950 Lublin
nr konta: 96 1240 1503 1111 0010 5056 2610 z dopiskiem: FALA.

 

 


Partnerzy