Zafunduj radość

Dla tych dzieci codzienność to bieda, a czasem nawet głód, dlatego lubelska Caritas chce dla nich zorganizować kolonie marzeń. Organizacja prosi wiernych o wsparcie majowej zbiórki pod hasłem „Nadzieja radości”. Dzięki niej kilkuset uczniów z najuboższych rodzin archidiecezji będzie mogło pojechać na letni wypoczynek.

Chociaż akcja odbywa się głównie w kościołach, gdzie można składać  ofiary do puszek, Caritas zbiera nie tylko pieniądze. – Rzeczywiście potrzebujemy znacznych środków finansowych. Koszty zapewnienia dzieciom zdrowych, pełnowartościowych posiłków, zorganizowania dla nich atrakcji i przygotowania placówek, w których będą wypoczywać, z roku na rok rosną. Jeśli jednak ktoś mógłby przekazać na potrzeby kolonii gry edukacyjne, bloki, kredki, mazaki, farby, papier do flipchartów, czy cokolwiek innego, co uatrakcyjniłoby wypoczynek dzieci, to również byłaby dla nas ogromne wsparcie – mówi ks. Wiesław Kosicki, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

Organizacja prosi też o pomoc opiekunów-wolontariuszy. – Takim opiekunem może zostać każdy, kto jest nauczycielem lub ukończył kurs wychowawcy kolonijnego. Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej we współpracy z Caritas ma już duże doświadczenie w organizowaniu tego rodzaju kursów, dlatego zapewniamy, że każdy kto go ukończy będzie wiedział jak zapewnić dzieciom bezpieczny i radosny wypoczynek – tłumaczy ks. Kosicki. – Można do nas zadzwonić (81 532 95 71) lub napisać e-mail (lublin@caritas.pl), a my podamy termin i miejsce szkoleń – dodaje.

W tym roku lubelska Caritas przygotowuje kolonie dla około pięciuset uczniów.  Pojadą na nie dzieci z ubogich i wielodzietnych rodzin, których trudną sytuację potwierdzą księża proboszczowie. Na letni wypoczynek do kraju ich przodków Caritas zaprosiła też sześćdziesięciu małych Polaków z Ukrainy i Białorusi. W planie jest pięć kilkunastodniowych turnusów kolonijnych. Cztery z nich obędą się w położonym nad jeziorem Firlej „Domu Zawierzenia”, a jeden w „Domu Spotkania” w podlubelskiej Dąbrowicy.

– Kolonie Caritas zawsze są wyjątkowe. Jest na nich dużo zabawy, sportu, warsztatów, na których można nauczyć się czegoś ciekawego, są wycieczki do interesujących miejsc, ale jest też miejsce dla najważniejszego – Pana Boga. Na każdym turnusie będzie obecny kapłan i każdego dnia będzie sprawowana Msza św. Mamy nadzieję, że uda nam się pokazać naszym małym gościom, że spośród wszystkich przygód, przygoda z Bogiem jest największa i najpiękniejsza – podkreśla ks. W. Kosicki.

Część środków na zorganizowanie kolonii lubelska Caritas już zdobyła – pochodzą z rozprowadzania świec w ramach akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Ofiary z majowej zbiórki do puszek „Nadzieja Radości” trafią do centrali organizacji na początku czerwca. Caritas liczy też na dotacje Kuratorium Oświaty i MSZ.

NAJNOWSZE WPISY

Bogdanka wspiera stypendystów Funduszu Sportowe Skrzydła
26 maja 2020
Telefoniczne porady terapeuty
19 maja 2020
Kolejna darowizna dla potrzebujących od Krajowej Spółki Cukrownictwa S.A.
12 maja 2020
Zapraszamy do Kiermaszu Charytatywnego
4 maja 2020
Pani Anna (fot. Wioletta Pęcak)
Pożar zabrał Kajetanowi dom – pomóżmy go odbudować
17 kwietnia 2020