Z międzykulturową wizytą u Tatarów oraz w Fundacji „Dialog”

W dniu 19 i 20 kwietnia 2017 r. pracownicy Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom odbyli międzykulturową wizytę na Podlasiu. Gospodarzem spotkania była Caritas Archidiecezji Białostockiej, na której terenie od ponad 20 lat zespół CPMiU wspiera cudzoziemców. W ramach projektu „Nowy Dom Polska” kolejny raz mieliśmy okazję wymienić dobre praktyki i doświadczenia w niesieniu pomocy dla osób przybywających do Polski z innych krajów. W tym celu spotkaliśmy się z przedstawicielami fundacji Dialog, która podobnie jak Caritas realizuje wiele programów na rzecz uchodźców. Począwszy od wolontariatu europejskiego i prowadzonego w jego ramach mentoringu, przez kursy językowe, publikacje i codzienne wsparcie dla cudzoziemców  w fundacji „Dialog” jest realizowana misja otwartości do drugiego człowieka oraz realizacja wizji społeczeństwa jako wspólnoty, w której poszanowane są prawa człowieka i godność osoby ludzkiej

W kolejnym dniu wizyty zespół projektu „Nowy Dom Polska” odwiedził Tatarów mieszkających na Podlasiu. W planie wizyty odbyło się spotkanie z panem Dżemilem Gembickim – przedstawicielem Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach, z którym zwiedziliśmy meczet, cmentarz muzułmański i usłyszeliśmy historię Tatarów oraz informacje o międzykulturowym dialogu między wyznawcami islamu, prawosławia i chrześcijaństwa zamieszkujących Podlasie. Ponadto pracownicy Caritas mogli spróbować tatarskiej kuchni pani Dżenetty Bogdanowicz prowadzącej restaurację „Tatarska Jurta”.

meczet_kruszyniany_grupowe_

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Nowy Dom Polska” i cyklu spotkań Caritas Polska z organizacją cudzoziemską współfinansowanych z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państw. Wkład Unii Europejskiej „Bezpieczna Przystań”.

1

IMG_2138

NAJNOWSZE WPISY

Bogdanka wspiera stypendystów Funduszu Sportowe Skrzydła
26 maja 2020
Telefoniczne porady terapeuty
19 maja 2020
Kolejna darowizna dla potrzebujących od Krajowej Spółki Cukrownictwa S.A.
12 maja 2020
Zapraszamy do Kiermaszu Charytatywnego
4 maja 2020
Pani Anna (fot. Wioletta Pęcak)
Pożar zabrał Kajetanowi dom – pomóżmy go odbudować
17 kwietnia 2020