Wakacje z Caritas, a po wakacjach wyprawki szkolne i komputery

Tegoroczna Wakacyjna Akcja Caritas, czyli letni wypoczynek dla dzieci z największą polską organizacją dobroczynną, będzie miała nieco inny charakter niż w ubiegłych latach, ale oferta dla najmłodszych została zapewniona. A po powrocie z wakacji wielu uczniów czeka miła niespodzianka od Caritas.

W ubiegłorocznej edycji WAC, organizowanej przez większość diecezjalnych Caritas w Polsce, uczestniczyło 25 tys. dzieci, w tym ok. 1,8 tys. małych polonusów z Białorusi, Ukrainy, Litwy i Gruzji. W tym roku, ze względu na epidemię, akcja jest organizowana na mniejszą skalę – bierze w niej udział kilkanaście Caritas diecezjalnych, które zorganizują zajęcia dla blisko 6 tys. młodych uczestników. Charakter tych zajęć będzie zróżnicowany.

Obozy, warsztaty i konkursy

– Mamy kolonie, obozy, wczasorekolekcje, czy wyjazdowe warsztaty, m. in. z robotyki. Wszystkie są kreatywne i zorganizowane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa – wyjaśnia Robert Jadwiszczak z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, która dofinansowuje wakacyjne atrakcje swoim podopiecznym.

W niektórych diecezjach dzieci wyjadą na dwutygodniowe turnusy, w innych wyjazdy potrwają krócej (np. tydzień), ale będzie ich więcej. Na przykład z Caritas Diecezji Łomżyńskiej w 7 siedmiodniowych wyjazdach wezmą udział 2 tysiące dzieci, które będą wypoczywać w ośrodku Caritas Bliźnim w Ptakach k. Nowogrodu. Do Domu Zawierzenia nad jeziorem Firlej pojadą natomiast mali podopieczni Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

– Chcemy, aby czas spędzony na wakacjach z Caritas był przepełniony miłością, nadzieją, rozmową, wspólnotą i Bogiem. Zabawy integracyjne, warsztaty muzyczne, plastyczne, taneczne, festiwale piosenki, turnieje wiedzy, konkursy – to tylko część atrakcji i zajęć przygotowanych dla najmłodszych – zapowiadają organizatorzy tego wyjazdu.

Wyrównać szanse

W te wakacje rusza także 12. edycja akcji Caritas „Tornister Pełen Uśmiechów”, której celem jest wsparcie dzieci z potrzebujących rodzin u progu nowego roku szkolnego. W tym roku, poza wyprawkami szkolnymi, uczniowie zyskają dostęp do sprzętu komputerowego zakupionego przez Caritas Polska we współpracy z fundacją Pro Caritate. Ponad 300 laptopów trafi w połowie lipca do świetlic środowiskowych, domów dziecka i placówek Caritas. Tam dzieci nie tylko będą mogły korzystać z komputerów na miejscu, ale także wypożyczać sprzęt do nauki on-line.

– Nauczanie zdalne w czasie epidemii uzmysłowiło nam potrzeby dzieci z placówek Caritas. Postanowiliśmy w ramach akcji „Tornister Pełen Uśmiechów” zatroszczyć się o sprzęt komputerowy, kluczowy w wyrównywaniu szans edukacyjnych najmłodszych. Dziękujemy fundacji Pro Caritate za jej hojny dar, który pozwoli wyposażyć w laptopy placówki dla dzieci prowadzone przez Caritas – mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Jednocześnie poszukujemy kolejnych partnerów, którzy chcieliby wesprzeć tę szczytną inicjatywę. Inwestycja w edukację naszych dzieci jest inwestycją w przyszłość nas wszystkich – dodaje.

Akcja „Tornister Pełen Uśmiechów” prowadzona jest od 2009 roku. Od tego czasu Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne przekazały dzieciom w całej Polsce ponad 170 tys. wyprawek szkolnych.

Akcję Caritas „Tornister Pełen Uśmiechów” można wesprzeć:

• przekazując darowiznę na stronie http://akcje.caritas.pl/tornister/przelew
  • wysyłając SMS o treści TORNISTERna numer 72052 (koszt 2,46 zł)
  • wpłacając dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526(tytuł wpłaty TORNISTER)