Uśmiech w plecaku

Kilkadziesiąt wyposażonych w przybory szkolne tornistrów przekaże w sobotę chełmskim uczniom z ubogich rodzin Caritas Archidiecezji Lubelskiej. – To wyraz solidarności z dziećmi, którym bieda obniża szanse edukacyjne – tłumaczy ks. Wiesław Kosicki, dyrektor organizacji.

Wyprawki otrzyma trzydzieścioro pierwszoklasistów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi  w Chełmie. – O ustalenie kto najbardziej potrzebuje takiej pomocy poprosiliśmy opiekunkę Szkolnego Koła Caritas. Wybrała po piętnaścioro dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum – tłumaczy ks. W. Kosicki. Tornistry uczniowie dostaną w najbliższą sobotę w Sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej podczas Mszy św. o godz. 16.00. Dyrektor lubelskiej Caritas, który będzie ją sprawował, wygłosi także Słowo Boże i pobłogosławi przybory szkolne.

Wydarzenie wpisze się w prowadzoną od kilku tygodni przez Caritas akcję pod hasłem „Tornister pełen uśmiechów”. W ramach dzieła w sierpniu parafie archidiecezji lubelskiej zbierały przybory szkolne. Teraz zapakowane w tornistry od Caritas zeszyty, ołówki, piórniki, farby i wszystko inne, co do swoich kościołów przynosili wierni, parafialni koordynatorzy akcji przekazują uczniom z ubogich rodzin. Do tej pory udało się już pomóc kilkuset uczniom.

– Dzieci, które na co dzień borykają się z ubóstwem a czasem i chorobą, są objęte szczególną troską Caritas Archidiecezji Lubelskiej – podkreśla ks. W. Kosicki. – Nie możemy trwale poprawić ich bytu materialnego, bo często wynika on z bezrobocia rodziców. Staramy się jednak przynajmniej zapewniać im dożywianie w szkołach i stypendia socjalne, żeby miały siły i możliwości do zdobywania wiedzy. Temu celowi służy też akcja „Tornister pełen uśmiechów” – dodaje.

Dzięki kampanii „Tornister pełen uśmiechów”, której inicjatorem Caritas Polska, wyprawki szkolne otrzyma ponad 15 tys. uczniów z najuboższych rodzin z całego kraju.