Poradnia Prawna Stowarzyszenia Ars Legis – im. Św. Ivo Helory – Patrona Prawników Oddział Lublin w naszej siedzibie!

Z radością informujemy, że na terenie Caritas Archidiecezji Lubelskiej rozpoczyna funkcjonowanie Poradnia Prawna Stowarzyszenia Ars Legis – im. Św. Ivo Helory – Patrona Prawników Oddział Lublin.
ars
Działalność Poradni polega na świadczeniu pomocy prawnej dla osób potrzebujących, których nie stać na skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Stanowiska prawne i pisma procesowe będą sporządzane przez studentów pod nadzorem merytorycznym profesjonalnych prawników – praktyków.
Dyżury w Poradni będą odbywać się cyklicznie we środy i piątki w godzinach od 16:00 – 18:00 w Domu Nadziei Caritas Archidiecezji Lubelskiej (ul. Unii Lubelskiej 15). Zapraszamy do Poradni!
Poniżej zamieszczamy zasady udzielania pomocy prawnej.

ZASADY UDZIELANIA POMOCY

1. Opinie prawne i pisma procesowe są sporządzane przez studentów pod nadzorem merytorycznym profesjonalnych prawników – praktyków. Każda opinia przygotowana przez studenta, przed oddaniem klientowi, wymaga sprawdzenia i zatwierdzenia przez prawnika sprawującego nadzór nad danym studentem.
  2. Pomoc prawna świadczona jest nieodpłatnie. Aby skorzystać z pomocy, osoba zainteresowana musi podpisać oświadczenie, że ze względu na swoją sytuację materialną nie może skorzystać z płatnej porady prawnej zawodowego adwokata czy radcy prawnego oraz, że jej sprawy nie prowadzi profesjonalny prawnik.
  3. Porady prawne udzielane są wyłącznie na piśmie. Nie udzielamy porad telefonicznie, ani drogą elektroniczną.
  4. Studenci pracujący w Poradni mają obowiązek zachowania w tajemnicy wszystkiego, czego dowiedzieli się udzielając porady. Obowiązek ten nie dotyczy zeznań składanych przed sądem lub innym uprawnionym organem.
  5. Informacje o klientach są chronione i przechowywane zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych.
  6. Poradnia nie przyjmuje oryginałów dokumentów. Prosimy o wcześniejsze przygotowanie kopii wszystkich dokumentów, które mogą mieć znaczenie dla sprawy.
  7. Poradnia nie zapewnia ochrony prawnej na etapie procesowym. Pomoc prawna kończy się sporządzeniem wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych i o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.
  8. Poradnia nie udziela porad wykraczających poza merytoryczny zakres działania Poradni.
  9. Porady prawnej nie udziela się w sprawie, w której klient korzystał już lub korzysta z profesjonalnej pomocy prawnej.

10. Kserokopie dokumentów nie są zwracane i po udzieleniu porady podlegają archiwizacji w Poradni. Cała dokumentacja Poradni przechowywana i archiwizowana jest zgodnie z wymaganiami wynikającymi z ustawy o ochronie danych osobowych i innych przepisów.