Pomagamy niedożywionym dzieciom

Co dziesiąty uczeń z klas 1-3 cierpi z powodu niedożywienia – podaje Katolicka Agencja Informacyjna, opierając się na raporcie „Głód i niedożywienie dzieci w Polsce”, przygotowanym przez  Dom Badawczy MAISON dla Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom „Maciuś”. Lubelska Caritas od wielu lat pomaga dzieciom cierpiącym głód. Tylko w 2012 roku udało się nam ufundować 21 tys. ciepłych posiłków w szkołach dla uczniów z najuboższych rodzin archidiecezji lubelskiej.

Zachęcamy do przeczytania pełnej informacji KAI:

Co dziesiąte dziecko w Polsce cierpi z powodu niedożywienia  

Skala problemu niedożywienia dzieci dotyczy co dziesiątego ucznia z klas 1-3. Oznacza to, że około 800 tys. dzieci w Polsce nie je obiadu i innych posiłków jak ich rówieśnicy. Dane te zawiera raport „Głód i niedożywienie dzieci w Polsce” będący pokłosiem badań przeprowadzonych przez Dom Badawczy MAISON dla Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom „Maciuś”. Badania objęły nauczycieli i pracowników ośrodków pomocy społecznej – poinformowała Daria Affeltowicz z Domu Badawczym MAISON podczas dzisiejszej konferencji prasowej w siedzibie PAP w Warszawie.

Ponad 30 proc. badanych uznaje niedożywienie za najważniejszy problem dotyczący dzieci w naszym kraju. Grzegorz Janiak, Prezes Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom „Maciuś”, podczas konferencji tłumaczył jak rozpoznać oznaki niedożywienia. „Dzieci z reguły nie proszą o pomoc, ponieważ głód wynikający z biedy jest rzeczą wstydliwą. Tutaj dobrze problem diagnozują nauczyciele w szkołach” – ocenił. Janiak wskazał, iż takie dziecko skarży się np. na bóle brzucha, ma obniżoną możliwość nauki, często występuje u niego apatia lub niemożność skupienia się na jednej czynności. Dziecko niedożywione często też nie ma podstawowych przyborów szkolnych: książek, zeszytów, farb, pisaków, kredek itp.

Z zaprezentowanych podczas dzisiejszej konferencji prasowej badań wynika, że zdecydowana większość szkół wdraża programy mające na celu pomoc niedożywionym dzieciom, jednak w opinii prawie połowy respondentów są one niewystarczające. Pomocy brakuje przede wszystkim w województwie dolnośląskim i świętokrzyskim, gdzie ponad 13 proc. szkół nie wdraża programów dożywiania. Największy problem z głodem występuje w dużych miastach. Najmniejszy w społecznościach wiejskich, gdzie lepiej się znają i szybciej reagują.

agp / Warszawa
(źródło: KAI)

NAJNOWSZE WPISY

Koncert charytatywny na rzecz powodzian
30 września 2024
Wsparcie dla powodzian od wiernych całej Archidiecezji!
27 września 2024
Komunikat Caritas Archidiecezji Lubelskiej
25 września 2024
Filharmonia Lubelska zaprasza na koncert plenerowy – pomoc dla poszkodowanych w powodzi
25 września 2024
Aktualizacja! Potrzebna Pomoc dla Powodzian
22 września 2024

Archiwa

Skip to content