Podsumowanie działań SKC w minionym semestrze

Kolejne półrocze pracy za nami! Zimowy czas odpoczynku również się zakończył i nasi Wolontariusze Szkolnych Kół Caritas rozpoczęli nowy semestr działań. A my przychodzimy do Was z małym PODSUMOWANIEM:

Tylko w minionym semestrze powstało 6 NOWYCH SZKOLNYCH KÓŁ CARITAS oraz 1 PRZEDSZKOLNE KOŁO CARITAS:

Koła zostały założone w:

1. Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Świdniku Małym,
  2. Lubelskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. K. K. Baczyńskiego w Lublinie,
  3. Szkole Podstawowej nr 34 w Lublinie,
  4. Szkole Podstawowej w Skokowie,
  5. Zespole Placówek Oświatowych w Dysie: Szkole Podstawowej im. Lotników Polskich,
  6. Państwowej Szkole Budownictwa i Geodezji im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie,
  7. Przedszkolu nr 89 w Lublinie.
15 Szkolnych Kół Caritas wzięło udział w projekcie „Dobra jest więcej- szkolny wolontariat”.

W ramach projektu Wolontariusze wraz z Opiekunami przygotowali projekty społeczne (autorskie inicjatywy), nad którymi pracowali od października do grudnia. Projekty były realizowane na rzecz dzieci, osób niepełnosprawnych, osób bezdomnych, podopiecznych domów dziecka i domów pomocy społecznej.

Zostały one zaprezentowane na Festiwalu Wolontariatu, a Szkoła Podstawowa nr 16 w Lublinie reprezentowała nas na Ogólnopolskim Festiwalu w Caritas Polska.

Szkolne Koła Caritas, które wzięły udział w projekcie:

1. Niepubliczna Integracyjna Szkoła Podstawowa Nowoczesnych Technologii i Języków Obcych „ARKA” w Chełmie
  2. Zespół Szkół w Sawinie
  3. Zespół Szkolno- Przedszkolny w Dorohusku
  4. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czułczycach
  5. Szkoła Podstawowa nr 31 im. Lotników Polskich w Lublinie
  6. Szkoła podstawowa nr 29 im. Adama Mickiewicza w Lublinie
  7. Szkoła Podstawowa nr 14 im. T. Kościuszki w Zespole Szkół nr 12 w Lublinie
  8. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kiełczewicach Górnych
  9. Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Górskiego w Wierzbicy
  10. Szkoła Podstawowa im. Konstytucji 3 Maja w Strachosławiu
  11. Szkoła Podstawowa w Czerniejowie
  12. Państwowe Szkoły Budownictwa i Geodezji im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
  13. Zespół Szkół Technicznych im. gen. Zygmunta Bohusza- Szyszko
  14. Szkoła Podstawowa nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie
  15. Zespół Szkół im Tadeusza Kościuszki w Czemiernikach
Wolontariusze angażowali się i jednocześnie wspierali nas przy okazji następujących wydarzeń:
  1. Dzień Papieski,
  2. Dzień Ubogiego,
  3. Zbiórka Żywności,
  4. zbiórki,
  5. kiermasze,
  6. akcje społeczne w szkołach,
  7. Festiwal Wolontariatu i Peregrynacja relikwii bł. Carla Acutisa,
  8. Wigilia Miłosierdzia,
  9. Gala Wolontariatu.
Semestr jesienno-zimowy to także czas konkursu 4XWY, w którym wzięło udział 36 Szkolnych Kół Caritas! W działania włączyło się również Przedszkole nr 3 z Chełma.

W konkursie, Wolontariusze zebrali:

1. 3834 kg korków
  2. Sprzedały 2726 świec Caritas
  3. 3290 kartek świątecznych, z czego 869 trafiło do centrali Caritas, a pozostałe zostały rozprowadzone przez Wolontariuszy SKC dla osób samotnych, seniorów, podopiecznych schronisk itp.
  4. Kilka ton żywności

W przestrzeni Szkolnych Kół Caritas, bardzo ważną rolę pełnią oczywiście OPIEKUNOWIE! To oni pomagają Wolontariuszom we wszelkich działaniach, motywują ich i wspierają. Staramy się więc nieustannie o nich pamiętać i również otaczać ich swoim wsparciem.

W minionym semestrze opiekunowie:
  1. szkolili się na webinarach,
  2. brali udział w szkoleniach stacjonarnych,
  3. uczestniczyli w spotkaniach z koordynatorem wolontariatu.

Za cały ogrom pracy, zaangażowanie, wsparcie, pomoc niesioną osobom potrzebującym i piękne świadectwo wiary zarówno Wolontariuszy jak i Opiekunów Szkolnych Kół Caritas, jeszcze raz SERDECZNIE DZIĘKUJEMY i życzymy wytrwałości oraz wielu łask Bożych na czas kolejnych działań i nowych wyzwań!

Nie wiesz czym zajmuje się nasza Caritas?

Chciałbyś się dowiedzieć więcej na temat działalności Szkolnych Kół Caritas?

A może jesteś nauczycielem i chciałbyś w swojej szkole założyć SKC, aby zachęcić dzieci i młodzież do wspólnego świadczenia pomocy potrzebującym w duchu chrześcijańskiej miłości bliźniego?

Zapraszamy Cię na naszą stronę internetową https://lublin.caritas.pl/ oraz fanpage’e: https://www.facebook.com/CaritasLublin, https://www.instagram.com/caritas_al/ gdzie codziennie dowiesz się czegoś nowego! A jeśli jesteś zainteresowany założeniem Szkolnego Koła Caritas to koniecznie zgłoś się do Pauliny: wolontariat.lublin@caritas.pl!