Otwarcie polsko-ukraińskiego Domu Przyjaźni

Caritas Archidiecezji Lubelskiej odpowiadając na ciągłą potrzebę świadczenia pomocy uchodźcom z Ukrainy otworzyła w dniu 9 czerwca 2022 r. kolejną placówkę – Dom Przyjaźni. Poświęcenia budynku pod nową działalność dokonał Ksiądz Arcybiskup Stanisław Budzik Metropolita Lubelski, który jednocześnie przytoczył słowa z Księgi Syracha – „Wierny bowiem przyjaciel potężną obroną, kto go znalazł, skarb znalazł. Za wiernego przyjaciela nie ma odpłaty ani równej wagi za wielką jego wartość. Wierny przyjaciel jest lekarstwem życia” (Syr 6, 14-16). Tak właśnie wygląda w ostatnich miesiącach relacja polsko-ukraińska, dlatego też to miejsce nie mogłoby nosić innej nazwy niż Dom Przyjaźni. Cieszę się, że Caritas będzie tu nadal pomagać potrzebującym z Ukrainy – dodał.

– Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie Województwa Lubelskiego, które przekazało do naszej dyspozycji budynek dawnego Wojewódzkiego Ośrodka Kultury przy ul. Dolnej Panny Marii 3 w Lublinie – mówił ks. Paweł Tomaszewski Dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej. – Nasza siedziba, mimo że nie należy do najmniejszych, nie pozwalała nam prowadzić działań na taką skalę, brakowało nam pomieszczeń. Teraz ten problem znika.

W oficjalnym otwarciu wziął udział Marszałek Województwa Lubelskiego Pan Zbigniew Wojciechowski. – Caritas już wielokrotnie potwierdziła, że niesie pomoc drugiemu człowiekowi, że wie, jak docierać do osób potrzebujących, dlatego na Zarządzie Województwa Lubelskiego nie mieliśmy żadnych wątpliwości, by budynek przekazać właśnie tej organizacji. Cieszymy się bardzo, że nadal będzie służył, że także w ten sposób możemy jako Województwo Lubelskie zaangażować się w pomoc naszym sąsiadom z Ukrainy – podkreślił.

W Domu Przyjaźni uchodźcy będą mogli otrzymać następującą pomoc:

  • wsparcie informacyjne, w tym pomoc w znajdowaniu zakwaterowania,
  • pomoc doraźna: posiłki na wynos (w pudełkach), paczki z chemią gospodarczą, produkty dla dzieci (żywność w słoiczkach, pampersy, chusteczki nawilżane, butelki, itp.), pościel,
  • pomoc psychologiczna (świadczona przez wykwalifikowane psycholożki ukraińskiego pochodzenia),
  • pomoc prawnicza (świadczona przez prawnika z Ukrainy),
  • pośrednictwo pracy (świadczone przez doradcę zawodowego z Ukrainy),
  • sala zabaw dla dzieci.

Planujemy także uruchomienie kursów języka polskiego.

Dom Przyjaźni to budynek po dawnym Wojewódzkim Ośrodku Kultury znajdujący się przy ul. Dolnej Panny Marii 3 w Lublinie. Pomoc udzielana jest potrzebującym od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00, a szczegółowe informacje można otrzymać pod nr tel. +48 451 168 798.

 

NAJNOWSZE WPISY

Pomoc dla Olusia!
22 lipca 2022
Kolonie Caritas 2022 na półmetku
22 lipca 2022
Praca dla INSTRUKTORA TERAPII ZAJĘCIOWEJ
20 lipca 2022
Praca dla KUCHARZA
18 lipca 2022
U naszych Darczyńców
14 lipca 2022

Archiwa

Skip to content