Obchody XXVIII Światowego Dnia Chorych

Ludzka solidarność zwłaszcza w stosunku do cierpiących dzieci, jest tak żywa w naszym mieście, szczególnie w tym miejscu, szczególnym Sanktuarium, miejscem cierpienia. Modlę się za wszystkich małych pacjentów tego szpitala, za ich rodziny, za ich bliskich. Dziękuję wszystkim, którzy się troszczą, aby młodzi ludzie byli zdrowi, pełni zapału do podejmowania wielkich życiowych zadań jakie przeznaczył im Bóg  – tym słowami abp Stanisław Budzik zwrócił się do pacjentów oraz personelu medycznego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie podczas Mszy Świętej sprawowanej z okazji tegorocznych obchodów XXVIII Światowego Dnia Chorych.

Spotkanie z małymi pacjentami to przede wszystkim okazja, aby w tym wyjątkowym dniu objąć modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie, i zwrócić uwagę na ich potrzeby. Okazać z nimi solidarność, ale także przekazać drobne upominki przygotowane przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

Każdy z nas wie jak trudny jest pobyt w szpitalu, tym bardziej dla dzieci. Mimo to za każdym razem jestem wzruszony uśmiechem i radością tych małych pacjentów. Dla mnie to lekcja miłości, a także pokory wobec życia i tego co jest w nim najważniejsze. Wiele wynoszę z tego spotkania – podkreślał ks. Wiesław Kosicki, dyrektor Lubelskiej Caritas.

Po Mszy Świętej abp Stanisław Budzik udzielił Sakramentu Bierzmowania pacjentom oddziału onkologicznego, a Ks. Wiesław Kosicki wraz z wolontariuszami oraz piłkarkami MKS Perła Lublin udał się na pozostałe oddziały, aby wręczyć chorującym drobne upominki.

Światowy Dzień Chorego obchodzony jest co roku 11 lutego, a ustanowiony został przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku – w rocznicę objawień fatimskich. Celem obchodów jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie, i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby. XXVIII Światowy Dzień Chorego obchodzony jest w myśl orędzia papieskiego „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”. Podczas tegorocznych obchodów Caritas Archidiecezji Lubelskiej przygotowała blisko 600 upominków, które trafiły do oddziałów pediatrycznych szpitali w Lublinie, Chełmie, Świdniku i Puławach.