Nowe "ja" dzięki Caritas

Uśmiechnięci, pewni siebie, otwarci na nowe wyzwania, a nawet piękniejsi – uczestnicy  projektu realizowanego przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej w ciągu kilku miesięcy stali się innymi ludźmi. Udowodnili to podczas „Pokazu Mody Pracowniczej”.
Prezentacja strojów na rozmowę kwalifikacyjną, która odbyła się 15 grudnia w Auli Domu Nadziei Caritas Archidiecezji Lubelskiej była uwieńczeniem trwającego od maja projektu „STOP bierności”. Dla sześćdziesięciu podopiecznych lubelskiego MOPR-u (większość z nich stanowiły panie) udział w nim był przygodą życia: po latach bezrobocia uwierzyli, że mogą i dowiedzieli się, jak osiągnąć sukces. –  Trudna sytuacja materialna osób, które nie mają pracy, nie tylko sprawia, że schodzą one na margines życia społecznego, ale co gorsze, że czują się mniej wartościowe. Stają się nieśmiałe, czują lęk przed własnym środowiskiem, a nawet przed swoimi dziećmi. Bezrobocie wydaje się im barierą nie do pokonania. Właśnie dlatego przez projekty, które w Caritas Archidiecezji Lubelskiej realizujemy z myślą o osobach borykających się z brakiem pracy, chcemy najpierw przywrócić im wiarę w siebie – tłumaczy ks. Wiesław Kosicki, dyrektor organizacji.
Jak cię widzą…
– Każdy uczestnik projektu, który nazwaliśmy „STOP bierności”, wiele razy spotykał się z psychologiem. Dzięki temu nauczyli się, np. jak radzić sobie z trudnościami czy jak planować swój czas i ten zawodowy, i ten prywatny – wyjaśnia Katarzyna Targońska, koordynatorka  projektu. – Zorganizowaliśmy też indywidualne spotkania z doradcami pracy, podczas których   osoby, które objęliśmy wsparciem, dowiedziały się, jak napisać CV i list motywacyjny oraz jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej, żeby wyglądać na otwartych na zmiany i doskonale przygotowanych – dodaje K. Targońska. Jak podkreśla, szczególnie ważnym elementem projektu były warsztaty z wizażystką. Panie i panowie dowiedzieli się w jakich strojach, kolorach i fryzurach wyglądają najkorzystniej. – Podczas szukania pracy nie tylko umiejętności są ważne. Liczy się także, i to bardzo, wygląd zewnętrzny. Ma on duży wpływ na to, jak postrzega nas pracodawca. Sprawdza się stare przysłowie „Jak cię widzą, tak cię piszą” –  zwraca uwagę koordynatorka projektu.
Projekt, w którym Caritas Archidiecezji Lubelskiej partnerował Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, a sfinansowany był z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, obejmował także dzieci uczestników. Kiedy ich mamusie i tatusiowie uczestniczyli w warsztatach, młodsze miały zapewnioną opiekę w żłobku, a starsze – w przedszkolu. Podczas „Pokazu Mody Pracowniczej” kilkoro z nich wraz ze swoimi rodzicami zadebiutowało w roli modeli.
– Poruszania się po scenie uczestnicy uczyli się pod okiem choreografa, a stroje na rozmowę kwalifikacyjną, które zaprezentowali, mogli kupić dzięki środkom z projektu. Na uroczysty  „Pokaz mody”, którym zakończyliśmy osiem miesięcy wspólnej pracy, zaprosiliśmy z występami także iluzjonistę oraz Młodych Solistów Zespołu Wokalnego „Elita”. Przygotowaliśmy także stoiska z ofertami pracy  – tłumaczy Katarzyna Targońska.
Efekty już są
Choć projekt dopiero się zakończył, relutaty są widoczne – dziewięcioro uczestników już znalazło pracę, wielu ma ją w perspektywie, a wszyscy mówią zgodnie: Warto było. – Teraz i na siebie, i na innych, patrzę inaczej – mówi pani Karolina. – Wiem, że dam radę znaleźć pracę i że sobie w niej poradzę – uśmiecha się pani Agnieszka.
– Nawet jeśli nie wszyscy od razu znajdą pracę, to udało nam się osiągnąć najważniejsze – przywrócić im nadzieję – podkreśla dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

NAJNOWSZE WPISY

DZIEŃ DOBRA za nami!
16 kwietnia 2024
Praca szuka człowieka!
15 kwietnia 2024
Dzień Dobra 2024!
5 kwietnia 2024
Śniadanie Wielkanocne 2024
3 kwietnia 2024
Życzenia dla kapłanów z okazji Wielkiego Czwartku!
27 marca 2024

Archiwa

Skip to content