Carrefour i Caritas po raz trzeci fundują dzieciom posiłki

carrefourRusza III edycja programu „Dożywiania z Carrefour” będącego wspólną inicjatywą Carrefour Polska, Fundacji Carrefour i Caritas. Jest to kolejna edycja inicjatywy, dzięki której 1260 dzieci w 42 świetlicach będzie otrzymywać posiłki w ciągu roku szkolnego 2013/2014. Program jest odpowiedzią Carrefour na trudną sytuację materialną wielu polskich rodzin.

Zgodnie z danymi zawartymi w „Krajowym Programie Przeciwdziałania Ubóstwu
i Wykluczeniu Społecznemu 2020” ubogich lub wykluczonych dzieci w wieku 0-17 lat
w Polsce jest ponad 2,1 miliona, co stanowi około 30% wszystkich polskich dzieci w tym wieku. Wiele z nich zagrożonych jest problemem niedożywienia, co może przyczynić się do zaburzeń funkcjonowania całego organizmu, a w konsekwencji do zahamowania prawidłowego rozwoju.

Carrefour Polska we współpracy z Caritas już po raz trzeci realizuje program „Dożywianie
z Carrefour”. Dzięki grantowi przyznanemu Caritas przez Międzynarodową Fundację Carrefour 1260 dzieci z całej Polski będzie otrzymywać posiłki przez 5 dni w tygodniu do końca roku szkolnego 2013/2014. Wartość udzielonej pomocy to ponad 1,2 mln zł. Podczas trwania poprzednich edycji programu wydano ponad 400 tys. posiłków, a wsparcie finansowe wyniosło 2 mln 250 tys. złotych

Tegoroczna edycja programu „Dożywiania z Carrefour” została wzbogacona o edukacyjne warsztaty plastyczne dla podopiecznych świetlic Caritas. Będą one poświęcone tematyce zdrowego żywienia i odbędą się w 10 polskich miastach.

Wspólna inicjatywa Carrefour Polska i Caritas to nasza odpowiedź na wciąż nierozwiązany problem niedożywienia dzieci i młodzieży w Polsce. Misją Międzynarodowej Fundacji Carrefour jest, między innymi, przeciwdziałanie niedożywieniu. Dzięki temu, program, będący istotnym elementem zaangażowania społecznego Carrefour, jest inicjatywą stabilną i długofalową. Pozwala nam to na lepsze poznanie potrzeb i udzielenie wsparcia tym najbardziej potrzebującym. Nie bez znaczenia jest to, że korzystamy w wiedzy i doświadczenia uznanego partnera, jakim jest Caritas w Polsce. Mamy pewność, że nasza pomoc trafia do tych dzieci, które naprawdę tego potrzebują” – powiedział Jean Anthoine, Prezes Carrefour Polska.

Caritas realizując swoją misję codziennie pomaga i wspiera dzieci z rodzin potrzebujących. Jednym z istotnych elementów tej pomocy jest zapewnienie im pełnowartościowych posiłków w świetlicach, do których uczęszczają. Dlatego też, jesteśmy wdzięczni za wsparcie naszych podopiecznych, jakie otrzymujemy ze strony Fundacji Carrefour” – powiedział ks. dr Marian Subocz, Dyrektor Caritas Polska.

Dożywianie z Carrefour to nie jedyna inicjatywa realizowana przez Carrefour Polska we współpracy z Caritas Polska. W ramach współpracy z Caritas Polska, w latach 2007 – 2010 Carrefour wspierał program Skrzydła – na ufundowanie stypendiów całorocznych oraz wypoczynku letniego dla ponad 800 dzieci przeznaczono kwotę 3,7 mln zł.

Świetlice Caritas – sieć świetlic jest prowadzona przez Caritas w Polsce we współpracy z Parafialnymi Zespołami Caritas, parafiami i organizacjami kościelnymi oraz szkołami. Opiekę nad dziećmi sprawują tysiące wolontariuszy, którzy bezinteresownie poświęcają im swój czas. Działalność świetlic Caritas finansowana jest z pieniędzy zbieranych podczas akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, ogólnopolskiej społecznej kampanii Caritas „Kromka Chleba”, funduszy własnych PZC oraz dotacji instytucji publicznych i darowizn.

Międzynarodowa Fundacja Carrefour powstała w 2000 roku; jej misją jest przeciwdziałanie wykluczeniu związanemu z żywnością i niesienie pomocy ofiarom klęsk żywiołowych. Budżet Międzynarodowej Fundacji Carrefour wynosi 4,5 mln euro.