Wielki Post z lubelską Caritas

Odmawiając sobie jednego batona lub coli dziennie, dajesz swoim chorym kolegom i koleżankom szansę na powrót do zdrowia – przekonuje uczniów lubelska Caritas i zachęca do wrzucania zaoszczędzonych z kieszonkowego pieniędzy do wielkopostnych skarbonek.

Skarbonki, czyli niewielkie kolorowe pudełeczka z logo Caritas, trafiają do dzieci z archidiecezji lubelskiej za pośrednictwem katechetów i podczas rekolekcji wielkopostnych.  Taką skarbonkę można zabrać do domu i każdego dnia lub tygodnia Wielkiego Postu wrzucać do niej swoją jałmużnę. Na zakończenie akcji skarbonki mogą zostać uroczyście przekazane jako dar ołtarza np. podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Środki uzyskane z dzieła lubelska Caritas w całości przeznaczy na leczenie i rehabilitację chorych dzieci z terenu archidiecezji. – To ile monet znajdzie się w skarbonce nie jest najważniejsze, bo znaczenia tej akcji nie mierzymy ilością zebranych środków. Chcemy przede wszystkim, żeby dzieci poczuły, że i one także mogą zrobić coś ważnego. Jeśli choćby jedno dziecko zrozumie, że warto zrezygnować z jakieś drobnej przyjemności, skoro dzięki temu można pomóc temu, kto cierpi, to będzie to dla Caritas wielka radość – tłumaczy ks. Wiesław Kosicki, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

W ramach prowadzonego przez Caritas Wielkopostnego Dzieła Pomocy swoje „skarbonki” mają także dorośli. Są to wystawiane w kościołach puszki z napisem „Jałmużna Wielkopostna”. Ofiary pieniężne, które się w nich znajdą Caritas przeznacza na takie formy pomocy osobom ubogim, które w bieżącym czasie są najbardziej potrzebne.

Wielkopostną solidarność z osobami w trudnej sytuacji materialnej można okazać także dzieląc się zakupami. – Hasło Ogólnopolskiej Zbiórki Żywności, czyli „Tak, pomagam” będzie, mamy nadzieję, inspirowało kupujących już 8 i 9 marca w wybranych sklepach sieci Stokrotka i Biedronka w Puławach, Lublinie, Rejowcu Fabrycznym, Świdniku i Krasnymstawie. Wolontariusze Szkolnych i Parafialnych Kół Caritas będą prosić osoby robiące zakupy o włożenie do koszy Caritas trwałej żywności,  np. mąki, cukru czy konserw. Wszystkie produkty, które uda się zebrać, tuż przed Wielkanocą trafią do najbardziej potrzebujących – wyjaśnia ks. W. Kosicki.

Podobnemu celowi służy  akcja „Dar serca”, czyli rozprowadzanie toreb z logo Caritas na ofiary rzeczowe dla najuboższych osób w poszczególnych parafiach. Dzieło w całości przeprowadzają Parafialne Zespoły Caritas. – Osoby, które angażują się w PZC, a w naszej archidiecezji są ich setki, to autentyczni świadkowie miłosierdzia. Rozumieją, że liczy się nie tylko dar rzeczowy, ale też okazana troska czy poświęcony czas. Nazwa akcji, „Dar serca”, nie jest więc przypadkowa – podkreśla dyrektor Caritas.

Najkrótsza wielkopostna akcja Caritas, „Chleb dobroci” trwa tylko przez tydzień, za to szczególny, bo Wielki. Okrągłe i zapakowane w pudełka bochenki Caritas są wtedy w każdej parafii archidiecezji lubelskiej. W Wielką Sobotę razem z innymi pokarmami można je zanieść do poświęcenia, a w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego – spożyć podczas śniadania wielkanocnego.

Jak przypomina ks. W. Kosicki chleb, który jest symbolem akcji, oraz to, że jego sprzedaż odbywa się w Wielkim Tygodniu, wpisuje się w przesłanie Triduum Paschalnego, a szczególnie Wielkiego Czwartku: – Słowa, które w Wieczerniku Chrystus wypowiedział do swoich Apostołów: „Bierzcie i jedzcie” oraz „To czyńcie na Moją pamiątkę” oznaczają, że mamy sprawować to, co On ustanowił, a więc Mszę św., ale wzywają także do tego, żebyśmy na  Jego wzór dawali siebie innym. Mały „Chleb dobroci” jest wyrazem naszej chrześcijańskiej troski o potrzebujących, naszej solidarności z tymi, którzy już czasem nawet o nic nie proszą.

– Dzieł miłosierdzia, które prowadzi Caritas podczas czterdziestu wiekopostnych dni jest wiele, ale służą jednemu celowi: odkrywaniu Chrystusa cichego i cierpiącego a ukrytego w drugim człowieku, bo pomoc człowiekowi jest zawsze pomocą Chrystusowi – dodaje ks. W. Kosicki.