Pomnożyć dobro

Życzę wam, abyście odkryli prawdziwą radość z przyłożenia ręki i serca do tak pięknego dzieła jakim jest Caritas – powiedział abp Stanisław Budzik do członków Rady Caritas Archidiecezji Lubelskiej, którzy zebrali się na spotkaniu inauguracyjnym. Przez najbliższe trzy lata to oni będą opiniować plany i działania największej organizacji charytatywnej w archidiecezji.

Pierwsze z planowanych co najmniej raz na pół roku zebrań, odbyło się 17 marca w „Domu Nadziei” Caritas. Rozpoczęła je modlitwa, po której metropolita lubelski wręczył każdemu z radnych podpisaną przez siebie nominację. Napisał w niej, że ma nadzieję „ iż harmonijna współpraca członków Rady pozwoli realizować statutowe zadania oraz podejmować nowe inicjatywy, wypływające z troski o najbardziej potrzebujących”. – Dziękuję członkom Rady, że podjęli się tego trudu. Proszę, aby wspomagali Caritas, aby czuwali nad tym ważnym dziełem chrześcijańskiego świadectwa – podkreślał abp Budzik. Przypomniał także słowa Pana Jezusa o tym, że „więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu”.

Rada Caritas Archidiecezji Lubelskiej jest organem doradczym dyrektora organizacji. Oprócz członków z urzędu, czyli dyrektora, jego zastępcy oraz sekretarza CAL, tworzą ją przedstawiciele księży dziekanów (ks. Krzysztof Podstawka), proboszczów (ks. Andrzej Juźko), wikariuszy (ks. Andrzej Szulej), duszpasterstwa specjalistycznego (ks. Zdzisław Szostak) i ogniw lubelskiej Caritas (Agnieszka Zańko), a także opiekun Szkolnego Koła Caritas (Wiesława Rzedzicka) oraz specjalista w zakresie marketingu i public relations (Jakub Partyka). Ich zadaniem jest wyrażanie opinii na temat obecnych i planowanych na przyszłość działań Caritas. Mogą też przedstawiać dyrektorowi własne pomysły i sugestie. Tych, chociaż spotkanie odbyło się dopiero po raz pierwszy, nie brakowało. – Rozmawialiśmy m. in. o rozpropagowaniu akcji przekazywania Caritas 1 % podatku oraz o dziełach wymagających pewnego odświeżenia, czyli np. działalności Parafialnych Zespołów i Szkolnych Kół Caritas. Zastanawialiśmy się również nad tym, jak w świadomości lublinian i w ogóle mieszkańców archidiecezji budować świadomość marki, jaką jest Caritas oraz jak organizować akcje informacyjne, żeby uświadamiać potrzebę angażowania zarówno duchownych jak i świeckich  w to, do czego zachęca nas Chrystus, a więc abyśmy pomagali nieć ciężary innych, abyśmy otaczali opieką wszystkich, którzy z różnych powodów znajdują się na marginesie życia – tłumaczy ks. Krzysztof Podstawka, proboszcz parafii Św. Wawrzyńca w Czerniejowie i wicedziekan. –  Liczę na owocną współpracę. Myślę, że wspólnie uda się nam zaszczepić idee Caritas w świadomości społeczeństwa, a także odkrywać nowe płaszczyzny do działania – dodaje.

– Członkostwo w Radzie CAL traktuję jako nowe wyzwanie, ale i wezwanie, żeby szukać nowych sposobów pomagania tym, którzy tego potrzebują. Mam nadzieję, że zdobywając więcej wiadomości na temat działań Caritas, uda mi się przenieść je do mojego środowiska – przyznaje z kolei Wiesława Rzedzicka, wieloletnia opiekunka Szkolnego Koła Caritas w Biskupicach.