39 specjalistyczych łóżek dla obłożnie chorych i niepełnosprawnych

Gdy jesteśmy zdrowi i pełni sił nie zastanawiamy się co przyniesie przyszłość. Wszystko zmienia się z chwilą, gdy dotknie nas choroba. Gdzie szukać pomocy, gdzie szukać sprzętu rehabilitacyjnego, łóżek i innych specjalistycznych urządzeń, które przyjdą z pomocą chorym w ich domach. Podpowiemy, w Caritas.

DCIM111GOPRO

– Od wielu lat Caritas Polska i Caritas diecezjalne przychodzą z pomoc chorym. Środki pozyskane z odpisu 1% co roku przeznaczane są na zakup specjalistycznego sprzętu dla chorych w całej Polsce. W naszej Caritas, rodziny chorych mogą skorzystać ze specjalistycznych łóżek, koncentratorów tlenu czy odsysaczy. Nasz cel to bezinteresowna pomoc. Dlatego co roku, systematycznie w Caritas Archidiecezji Lubelskiej pozyskujemy nowe łóżka i inny sprzęt. Robimy wszystko, aby kolejka oczekujących zmniejszała się – wyjaśnia ks. Wiesław Kosicki, dyrektor naszej Caritas.
Od wielu lat w naszej Caritas funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych i osób chorych. Jak pokazuje czas, co roku zwiększa się zapotrzebowanie na tego rodzaju wsparcie. W 2013 roku z pomocy skorzystały 184 osoby, w 2014 już 268 osób, z czego ok. 70 osób wciąż oczekiwało w kolejce. Do „wczoraj”. Do naszej siedziby, dzięki pomocy Caritas Polska dotarł transport specjalistycznych łóżek.
Dzięki wsparciu Caritas Polska do naszej siedziby przyjechało 39 całkowicie nowych, elektrycznych łóżek dla chorych. Już teraz wypożyczamy je potrzebującym, pozwoli to zmniejszyć liczbę oczekujących. Mimo to wybiegamy w przyszłość i zastanawiamy się jak pomóc kolejnym osobom, dla których zabraknie sprzętu – precyzuje ks. Wiesław.
Bardzo istotne i warte podkreślenia jest to, że to dzięki wsparciu Darczyńców corocznie powiększamy zasób naszej wypożyczalni, a środki przekazane za pośrednictwem odpisu przy corocznym rozliczeniu podatku wydatnie zwiększają efektywności naszej pomocy. W 2013 roku dzięki Darczyńcom kampanii Przekaż 2%,w której prosiliśmy o 1% z podatku i dodatkowy 1% wpłacony bezpośrednio na konto, naszą pomocą objęliśmy 80 osób więcej aniżeli w roku poprzednim. Jednak wciąż potrzeby przewyższają nasze możliwości. Aby to zmienić, w tym roku ponownie realizujemy kampanię „Przekaż 2% – 1% z podatku i 1% od serca”, bo tyko dzięki temu POMOŻEMY DWA RAZY WIĘCEJ.

Zachęcam i proszę o włączenie się w naszą kampanię 2%, ten 1 dodatkowy procent zmienia bardzo wiele. Dzięki 2% – pomagamy dwa razy więcej i co najważniejsze, wiemy że to działa – apeluje ks. Wiesław.

Na naszej stronie www.2procent.pl znajdą Państwo dedykowany dla naszej Caritas program do rozliczeń PIT oraz system płatności Dotpay, za pomocą którego można przekaż dodatkowy 1% na konto.
Ks. Wiesław często powtarza, że Caritas jest tylko narzędziem, przy pomocy którego to Darczyńcy, czynią dobro i sprawiają, by to dobro procentowało. Już teraz dziękujemy za wsparcie, modlitwę i dobre słowo – to dzięki Państwu pomagamy.

rehabilitacja i leczenie dorosłych

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego lubelskiej Caritas to: 189 łóżek dla chorych, 17 koncentratorów tlenu i 8 odsysaczy. W naszych zasobach posiadamy też wózki inwalidzkie, kule oraz balkoniki. Zasady korzystania z wypożyczalni są proste. Z pomocy może skorzystać każdy kto znajduje się w potrzebie. Wystarczy wpłacić zwrotną kaucję i wnieść darowiznę za każdy dzień użytkowania w wysokości 1zł, która służy utrzymaniu i konserwacji sprzętu. W chwili obecnej z wypożyczalni korzysta blisko 200 osób.

Mateusz Jocek